Ból pięty - leczenie

2 odpowiedzi
Witam. Od trzech miesięcy boli mnie pięta ( śródstopie). Na początku był to ból po wstaniu rano z łóżka i po rozchodzeniu ból mijał; teraz często boli w ciągu dnia. Nie miałam żadnych badań, ale mój ortopeda polecił mi fale uderzeniowe. Mam jednak pytanie, czy ćwiczenia i specjalne wkładki mogą pomóc? Jeśli tak to jakie? W mojej miejscowości i pobliżu nie ma tego typu zabiegów ( z falami uderzeniowymi). Jeśli jednak najskuteczniejsze jest leczenie tą metodą to w jakich odstępach czasu się ją stosuje i ile minimum zabiegów musiałabym mieć aby wróciła sprawność stopy? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Dzień dobry,
sądząc z opisu problem występujący w stopie może mieć związek z zapaleniem rozcięgna podeszwowego. Trzy miesiące to okres już trochę przewlekły, stąd dyskomfort zaczyna się nawarstwiać i występować coraz częściej.
Na czym polega ten stan zapalny?
Przede wszystkim w obrębie stopy mogło dojść do przeciążenia, być może płaskie obuwie, zwiększony wysiłek doprowadził do nadwyrężenia, czy też naderwania przyczepu początkowego rozcięgna w okolicy kości piętowej. Skutkuje to stanem zapalnym i oczywiście bólem, który może rzutować nie tylko w miejscu występowania schorzenia, ale i wyżej do śródstopia, stawu skokowego ograniczając funkcjonowanie całej stopy. Jest to miejsce szczególnie trudne do samodzielnego wyleczenia, bo chodząc cały czas naciągamy rozcięgno i odnawiamy kontuzję. Natomiast organizm broniąc się usztywnia to miejsce po pewnym czasie, odkładając wapń i tworząc kolec, czy też ostrogę.

Co najlepiej robić?
Oczywiście można samodzielnie rozmasowywać podeszwę, np. na twardszej piłce tenisowej, rozbijać napięcie. Oprócz tego chłodzić okolicę stopy, szczególnie po większych wysiłkach (okład z lodu). Wkładki naturalnie są w stanie też wiele zdziałać, odciążając stopę i okolicę pięty, zwiększając amortyzację. Najlepsze byłyby żelowe pod całe podeszwy stóp.
Fala uderzeniowa bardzo dobrze spisuje się w tym przypadku likwidując zrosty, zwapnienia i przyspieszając proces gojenia. Zazwyczaj ok 3 zabiegów wystarcza dla pozbycia się problemu, choć niejednokrotnie już po pierwszym zdarza się, że większość bólu ucieka, a sam komfort chodzenia ulega poprawie. Zabiegi stosuje się nie częściej niż co 5 dni.
Mam nadzieję, że udało mi się w satysfakcjonujący Panią sposób odpowiedzieć na pytanie.

pozdrawiam serdecznie i w razie kolejnych wątpliwości zachęcam do tel. konsultacji
Przemysław Jeziorski

zapraszam na wizyte do gabinetu jestem dostępny 8 -16