Ból łopatki po noszeniu plecaka. Witam. Od rozpoczęcia roku szkolnego, kiedy wracam ze szkoły, a

2 odpowiedzi
Ból łopatki po noszeniu plecaka.

Witam. Od rozpoczęcia roku szkolnego, kiedy wracam ze szkoły, a czasami nawet już na 6 - 7 godz. lekcyjnej czuję ogromny ból w prawej łopatce (ew. obojczyku, nie wiem, gdzie dokładnie jest ale z tego co widzę w atlasie to w tych okolicach również). Dodam, że mam niedowagę, a plecak jest tak ciężki, że co kilka minut muszę zdejmować, ponieważ czuję przeciążenie. Mam również skoliozę, niewielką, ale zalecone są mi ćwiczenia i ćwiczyłem w wakacje, ale teraz się boję, że ćwiczeniami i plecakiem (itd.) mogę pogorszyć sprawę, więc moje pytania brzmią:

1. Czym jest spowodowany ból w łopatce? Ciężkim plecakiem, przesiadywaniem na krześle w szkole przez 7 godz codziennie, czy jeszcze jakimś innym powodem, o którym nie wspomniałem?

2. Jak zmniejszyć/usunąć ból?

3. Czy powinienem wykonywać ćwiczenia przeciwko skoliozie, jeśli boli mnie kręgosłup?

4. Jak uniknąć występowania tego bólu; czy jest on przez skoliozę i nie da się go wyeliminować?

PS: jeśli chodzi o aktywność fizyczną, to mam 2 godz wf tygodniowo oraz chodzę na basen raz w tygodniu (1 godz.)
PS 2: jestem nastolatkiem w okresie dojrzewania.
1) Wszystkie wyżej wymienione czynniki mają wpływ. Fizjoterapeuta (Terapeuta Manualny) poprzez badanie funkcjonalne ustali które tkanki są źródłem bólu i jak z tym dalej postępować.
2) Odradzam ćwiczeń na własną rękę. 3) Czasami można wykonywać ćwiczenia w bólu 3/10 szczególnie, kiedy te ćwiczenia redukują ból.
4) Jestem przekonany że ten ból da się zredukować/wyeliminować, z pewnością trzeba pracować nad skoliozą niezależnie od wieku

Dzień dobry, wszystkie czynniki które wymieniłeś mogą powodować i nawarstwiać ból. Jeśli masz niedowagę i skoliozę i za mało ruchu to wada będzie się pogłębiać. Trzeba pójść do ortopedy w celach diagnozy i badań, a potem do fizjoterapeuty. Ćwiczenia specjalistyczne Ciebie nie ominął. A może pływanie ale tylko kraul A i B oraz strzałka bez żabki i delfina, bo pogłębia wady. Woda szczególnie ciepła masuje i mięśnie i stawy się regenerują i ćwiczą jednocześnie. Pamiętaj, że jeśli masz skoliozę to pływanie asymetryczne jest BDB. Stronę rozciągniętą wzmacniasz np. więcej ją angażując podczas pływania, a rękę tzw. przykurczoną rozciągasz, ale to już pod okiem specjalisty ;)