Ból kręgosłupa pomocy

1 odpowiedzi
Bardzo poważnie uszkodziłam sobie kręgosłup podczas jazdy na nartach i prawdopodobnie kilka kolejnych miesięcy spędzę na leżeniu w łóżku. Nie jest to dla mnie wymarzony scenariusz ale już się z tym pogodziłam. Potrzebuje porady odnośnie odleżyn. Jaka jest ich przyczyna i czego powinnam unikać by im zapobiegać? Czy jest jakiś dobry sposób na ich leczenie kiedy już nie uda się im zapowiedź?
Witam,
Pierwsza kwestia - czy "uszkodzenie" kręgosłupa jest na tyle poważne, że jedyne możliwe leczenie w Pani wypadku to leczenie zachowawcze polegające na leżeniu w łóżku? Jeśli nie doszło do żadnej poważniejszej kontuzji (tzn. do obrzęku rdzenia kręgowego, uszkodzeń neurologicznych, czy złamań kręgu/-ów z przemieszczeniem odłamów do kanału kręgowego), to wtedy taka dłuższa forma bezruchu może być wręcz dla Pani niekorzystna.
Gdzie powstają odleżyny?
Przede wszystkim w miejscach styku (ucisku) tkanek z podłożem, czego konsekwencją są zaburzenia ukrwienia (czyli tam gdzie tkanka skórna jest najcieńsza, a dopływ powietrza jest znacznie utrudniony), co może prowadzić w konsekwencji do martwicy tkanek. Najbardziej narażone są: pięty, okolice kości ogonowej, łokcie, uszy, okolice stawów biodrowych oraz potylicy.
Odleżyny goją się niezmiernie ciężko,dlatego zdecydowanie łatwiej im zapobiegać i nie dopuścić do sytuacji, które sprzyjają ich rozwojowi.
Jak zapobiegać ich powstawaniu?
Należy dbać o odpowiednią higienę skóry (mycie, osuszanie, natłuszczanie), często zmieniać pozycje leżenia/siedzenia (najlepiej co 2 h). Warto zastanowić się również nad korzystaniem ze specjalnego materaca oraz kształtek/klinów przeciwodleżynowych. Jak zawsze pomocna będzie również właściwa dieta oraz picie dużych ilości wody. Powstawaniu odleżyn sprzyjają również choroby współistniejące, m.in. cukrzyca, otyłość czy choroby krążenia, dlatego jeśli ma Pani którąś z poważniejszych chorób układowych, trzeba zwrócić szczególną uwagę na wspomnianą wcześniej profilaktykę przeciwodleżynową.
Należy mieć zawsze na uwadze fakt, że każda forma bezruchu skutkuje osłabieniem siły mięśniowej i zanikiem poszczególnych grup mięśniowych, gorszym przepływem płynów przez naczynia żylne i limfatyczne, a także zwiększa ryzyko zachorowania na zapalenie płuc.