Ból kolana a wysiłek fizyczny

6 odpowiedzi
Witam, od roku zmagam się z bólem w lewym kolanie, przez okres wakacji uczęszczałam na rehabilitacje (fizykoterapia, kinetyka, masaże). Niestety ból ustaje tylko na kilka minut po czym znowu wraca. Boli przede wszystkim przy zginaniu i większym nacisku lub gdy przez dłuższy czas kolano jest zgięte. W ostatnim czasie miałam zrobiony rezonans magnetyczny i teoretycznie w opisie nie przedstawiono zbyt wiele, poza nieliczną ilością płynu. Mój fizjoterapeuta stwierdził iż jest to konflikt rzepkowo- udowy i nie pozwolił wykonywać żadnego innego wysiłku fizycznego poza basenem. Niestety w międzyczasie okazało się iż mam problemy z przyswajalnością glukozy i wysiłek fizyczny jest dla mnie wręcz konieczny. Problem w tym, że nie potrafię pływać na tyle dobrze, aby przynosiło to jakieś efekty. Co w takim przypadku mogę zrobić? Czy istnieje możliwość wykonywania innego rodzaju wysiłku fizycznego niż basen?Pozdrawiam
Witam. Jeżeli faktycznie jest to konflikt rzepkowo-udowy musimy znaleść przyczynę tego konfliktu. Trzeba ocenić biomechanike st. Biodrowego oraz skokowego jak i kręgosłupa. Jeżeli będzie taka potrzeba dobierzemy sportowa orteze obciążającą staw rzepkowo-udowy, w której można uprawiać sporty ekstremalne.
Pozdrawiam

Jeśli problemem jest konflikt rzepkowo-udowy to należało by odpowiednie struktury wzmocnić, odpowiednie rozciągnąć tym samym pozbyć się konfliktu i zacząć uprawiać inną aktywność fizyczną. Konflikt rzepkowo-udowy nie jest problemem przez który trzeba całkowicie zrezygnować z aktywności.
Najważniejsza rzeczą jest zlikwidowanie bólu oraz powrót do aktywności ruchowej. Wspomniany konflikt rzepkowo udowy to problem mechaniczny powstały w wyniku przeciążeń, więc jego rozwiązanie na drodze mechanicznej wyeliminuje ból i pozwoli na powrót do sportu. Pozdrawiam
Dzień dobry
Jeśli basen to też aqua aerobic bo ciało wtedy jest w odciazeniu.
Mozna także rozważyć ćwiczenia mięśni głębokich w pozycjach na plecach i na boku.
Pozdrawiam.
Po krótkim opisie zgodziłabym się z diagnozą Pańskiego fizjoterapeuty- może to być konflikt rzepkowo- udowy. Zalecany jest basen ze względu na warunki odciążenia dla stawów i jest to bardzo dobre rozwiązanie. Jeśli nie umie Pan pływać warto pomyśleć o aqua aerobiku lub gimnastyce w wodzie prowadzonej przez instruktora. Można jeszcze spróbować Nordic Walking ale tutaj warto nauczyć się prawidłowo chodzić (gdyby ból nasilał się należy w mniejszym stopniu spacerować lub zrezygnować).
Pozdrawiam
Witam serdecznie,

Wysiłek fizyczny jest konieczny. Nie bez powodu uważa się, że ruch to zdrowie. Niestety fizykoterapia i cały dział kinezyterapii będzie bez skuteczny. Problem w kolanie może mieć inne podłoże, które wcześniej wymienione metody leczenia mogą przynosić mizerny skutek. Trzeba podejść holistycznie i całościowo. Zachęcam do skorzystania z terapii osteopatycznej lub specjalistycznej terapii manualnej.
Proszę również pamiętać, że pływanie to nie jedyny czynnik warunkujący aktywność fizyczną. Jeśli to nie sprawia Panu/i satysfakcji to proszę zmienić na inną aktywność fizyczną.
Zapraszam do gabinetu w Warszawie

Pozdrawiam
mgr Mateusz Szelągowski