Boję się związku. Mam 28 lat, nigdy nie byłam w związku, nigdy nie przeszkadzała mi samotność, bycie

3 odpowiedzi
Boję się związku. Mam 28 lat, nigdy nie byłam w związku, nigdy nie przeszkadzała mi samotność, bycie dziewicą itd, ale od 2 latach zaczęłam czuć potrzebę bycia z kimś i... boję się mężczyzn. Praktycznie wszystkie spotkania z portali okazywały się klapą, nie potrafię zaangażować, do żadnego z mężczyzn nic nie poczułam, zawsze czuję ścisk w piersi przed spotkaniem i wiem, że "nie chcę tam iść", ale idę, bo jeszcze wierzę, że " to może być ten" i okazuje się, że pomimo miłego spotkania, mam ochotę z niego uciec :( Chodziłam do psychoterapeutki, ale ostatnie sesje kończyły się na tym, że "muszę próbować dalej", ale nie wierzę, że w tym leży problem :(
Lęk przed bliskością, byciem w związku może mieć różne formy i przyczyny. Źródło Twojego lęku może być związane z tym jak byłaś traktowana w dzieciństwie. Może również na to mieć wpływ rodzaj relacji z opiekunami w czasie dojrzewania ale także obserwowane wzorce zachowań czy relacji. Warto w tym przypadku zwróci uwagę na relację z matką w okresie niemowlęcym. Jak matka reagowała na Twoje potrzeby. Nieodpowiednia reakcja na potrzeby dziecka może sprawić, że czujemy, że na miłość musimy zasłużyć, wątpimy czy jesteśmy na tyle wartościowi aby na nią zasłużyć. W późniejszym dzieciństwie nadmierna opiekuńczość, narzucanie własnych decyzji dziecku mogą spowodować lęk przed bliskością w tym momencie.

Dzień dobry,

faktycznie nie wydaje się aby problem leżał w za małej ilości spotkań. Jest zrozumiałe, że występująca od 2 lat potrzeba bycia z kimś jest ważna. Moment wystąpienia jest tez związany z biologią. Jest też oczywiste, że jest coś jeszcze. Coś ważniejszego. Na ten moment mógłbym tylko spekulować, ale wydaje mi się, że zbudowanie rozwiązania dla tej sytuacji przyniesie Pani dużo radości. Jestem ciekaw, czy intuicja coś Pani podpowiada. Czasem nie wszystko sobie uświadamiamy.
Pozdrawiam serdecznie
Tomasz Zemsta-Piasecki
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry, wydaje się, że próbuje Pani się zmusić, aby nie czuć lęku przed spotkaniem. Natomiast napisała Pani, że obawia się mężczyzn, więc zignorowanie lęku nie wydaje się możliwe tak łatwo. Dostępnym rozwiązaniem wydaje się psychoterapia, w toku której mogłaby Pani omówić źródła lęku, z czym wiąże się dla Pani bliskość, obraz mężczyzny, jakiego się Pani obawia. Pozdrawiam, Aleksandra Chwastek