Boję się, że moje dziecko może mieć autyzm. Synek ma 2,5 roku. Nie lubi się za bardzo przytulać ani patrzeć w oczy. Nie bawi się tak jak starsza córka w tym wieku. Ustawia auta w rzędy lub wieże. Pasuje to do objawów znalezionych w internecie. Nie wiem co robić ani gdzie iść. Pediatra nic nie stwierdził.
dr Monika Gmurek
dr Monika Gmurek
Seksuolog, Psycholog, Terapeuta
Warszawa
Szanowna Pani,
jeżeli martwi Panią zachowanie dziecka i potrzebuje uzyskać opinię specjalisty, proszę udać się na konsultację do psychologa dziecięcego. Proszę zabrać ze sobą informacje od pediatry.
Z uszanowaniem,
dr n.hum.Monika Gmurek

mgr Patrycja Wójcik
mgr Patrycja Wójcik
Psychoterapeuta, Terapeuta, Psycholog
Warszawa
Droga Pani,

choć objawy opisane przez Panią mogą wskazywać na zaburzenia ze spektrum autyzmu, to mogą również być dopasowane do dziecka temperamentu, dynamiki rozwoju i stylu funkcjonowania dziecka neurotypowego.

Rozumiem jednak, że jest to Pani Synek i mocno się Pani niepokoi. To zupełnie naturalne. Żeby rozwiać zatem te wątpliwości, może Pani skorzystać z pomocy fundacji zajmującej się diagnozą, terapią i wsparciem dla dzieci ze spektrum oraz ich rodzin. W Polsce mamy co najmniej kilka bardzo dobrych miejsc zrzeszających świetnych fachowców i stosujących nowoczesne, zespołowe metody diagnozowania. Jednak najpierw, dzwoniąc do takiej placówki porozmawia Pani z jakąś najpewniej empatyczną i miłą osobą, która Panią wysłucha i dokładnie opowie co może Pani dalej zrobić w swojej sytuacji.

Z pozdrowieniami,
Patrycja Wójcik


mgr Magdalena Kaczmarczyk
mgr Magdalena Kaczmarczyk
Psycholog, Psychoterapeuta, Psycholog dziecięcy
Łódź
Dzień dobry,
Żeby stwierdzic autyzm u dziecka potrzeba wnikliwej diagnozy, poglebionego badania psychologicznego. Objawy moga ale nie musza wskazywać na zaburzenia ze spektrum autzymu. Im wcześniej uda się Pani na badanie tym lepiej, jeśli sie potwierdzi to wczesna interwencja i terapia da lepsze efekty, jeśli diagnosta wykluczył autyzm, Pani będzie spokojniejsza. Proszę skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego. Pozdrawiam Magdalena Kaczmarczyk psycholog w Łodzi

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.