Białe plamy po cutivate

9 odpowiedzi
Witam,
U mojej 2,5 letniej córki pojawiły się dwie czerwone plamy na policzku, stosowaliśmy maści natłuszczające, ale niestety nie pomagało. Pediatra przepisał maść cutivate 0,05, kazał nakładać cienką warstwę raz dziennie. Posmarowałam dosłownie 2 razy, czerwonych plam nie ma, ale za to skóra się odbarwiła - zostały 2 białe plamy. Czy jest jakiś sposób na pozbycie się tych plam? maści, kremy, zabiegi? Czy one w ogóle kiedyś zejdą? jestem załamana i zła na siebie, że użyłam tego sterydu...bardzo proszę o pomoc.
Szczerze mówiąc, najlepiej zostawić w spokoju. U małych dzieci podobne objawy po zastosowaniu sterydów (zwłaszcza mocniejszych) są bardzo typowe i z reguły ustępuja samoistnie- najczęsciej po kilku tygodniach.

Przy tak krótkim zastosowaniu sterydu na pewno nie zaszkodził ale mógł usunąć zmianę złuszczającą się i dlatego skóra jest nieco jaśniejsza.Powinno się to wyrównać ale po pewnym czasie min po miesiącu.
Witam,
zmiany są wynikiem zejścia stanu zapalnego. Proszę nawilżać i chronić od słońca.
Pozdrawiam
Emilia Łojewska
Szanowna Pani

Odbarwienia są wynikiem obkurczenia naczyń po miejscowym działaniu sterydu. Jest to normalna, chwilowa reakcja. Skórę w tym miejscu należy nawilżać i natłuszczać.

Pozdrawiam
Prof. dr hab. n. med. Joanna Narbutt
Dzień dobry,
Zastosowany przez Panią lek może teoretycznie prowadzić do trwałych odbarwień skóry, ale przy długotrwałym uzyciu. Jesli plamki uwidoczniły sie po 2 użyciach to są to raczej tylko odbarwienia pozapalne, które ustąpią z czasem samoistnie
pozdrawiam
dr Marek Jankowski
Nie uważam, aby tak mocny preparat był dobrym rozwiązaniem na twarz, nie mówiąc o 2,5-letniego dziecka.
Sądzę, że warto wykonać kilka badań diagnostycznych, np. badanie mykologiczne.
Bardzo trudno jest zaproponować rozwiązanie nie widząc pacjenta, dlatego bezwzględnie proponuję skonsultować problem z dermatologiem w Państwa okolicy.
Niestety sterydy mogą powodować uszkodzenia skóry i jej odbarwienia. Zwłaszcza przy stosowaniu na twarz i u dzieci należy podchodzić do nich z dużą ostrożnością. Stan ten powinien ustąpić ale maże to zabrać do roku. Bezwzględnie proszę unikać w tym roku ekspozycji na słońce i zawsze stosować kremy z filtrem 50. Można zmienione miejsce smarować dodatkowo kremem Avene Cicalfate Repair. W przypadku problemów skórnych w przyszłości zalecam wizytę u dermatologa lub dermatologa pediatry.
Szanowna Pani

Biorąc pod uwagą wiek dziecka oraz okolicę skóry (na twarz najszybciej pojawiają sie działania uboczne miejscowych leków sterydowych), to z dermatologicznego punktu widzenia wybór preparatu Cutivate nie był najszczęśliwszy.
Proszę się jednak uspokoić - białe zabarwienie skóry po stosowaniu sterydów zwykle wiąże się z obkurczeniem naczyń i jest przemijające. Trwałe odbarwienia skóry zdarzają się, ale po wielotygodniowym / wielomiesięcznym stosowaniu tych leków, ale na pewno nie po dwóch aplikacjach. Na przyszłość polecam jednak wizytę u dermatologa, który z racji posiadanej specjalizacji bardziej trafnie dobierze siłę działania preparatu do choroby i okolicy skóry, na którą będzie od stosowany, lub w ogóle zrezygnuje z preparatów zawierających sterydy, zalecając inne leki.
Pozdrawiam!
Czy zmiany są odwracalne można ocenić dopiero po zbadaniu stanu skóry- delikatne odbarwienia u dzieci zazwyczaj są przemijające, ale zmiany zanikowe- nie. Dla pewności warto udać się na badanie do specjalisty. Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska-Górska