Będąc dzieckiem zostałem zgwałcony przez lekarza. Teraz jako osoba dorosła 32lata myślę i dalej to w

3 odpowiedzi
Będąc dzieckiem zostałem zgwałcony przez lekarza. Teraz jako osoba dorosła 32lata myślę i dalej to wraca mam problemy z chorobami autoimmunologicznymi spondyloartropatia zapalna stawów(wysięgi w stawach), hasimoto , lesniowski crochn, niedowidzenie oka zastanawia mnie czy stres który towarzyszy mi w całym moim życiu zawiązany z gwałtem mógł spowodować te choroby? Nigdy nikomu nie mówiłem o gwałcie żadnemu lekarzowi nawet jak się pytali czy nie miałem jakiś stresujących sytuacji, to moja tajemnica za duży wstyd zresztą jak bylem dzieckiem to się za bardzo bałem a teraz to już nie ma sensu niczego zgłaszać ani opowiadać :( Czy myślenie o tym budzenie się w nocy (stres) może doprowadzić do uaktywnienia jakiś kolejnych chorób ? Jak samemu przestać myśleć, mam okresy że uspokajam się na 6mies ale jak tylko gdzieś w telewizji, internecie itp przeczytam jakaś informacje ze ktoś gdzieś kogoś wykorzystał to to wraca jak bumerang. Czy jest szansa że jak uspokoję swój organizm to te choroby które mam dzisiaj przestaną mi dokuczać?
Dzień dobry,bardzo mi przykro,że coś tak strasznego wydarzyło się w Pana życiu. Każda zgwałcona osoba odczuwa wstyd i ma obawy by o tym komuś powiedzieć. Bardzo często traumy prowadzą do chorób autoimmunologicznych. Z racji tego,że objawy ma Pan poważne bardzo zachęcam do kontaktu z psychotraumatologiem,terapeutą EMDR lub terapeutą poznawczo -behawioralnym,który ma doświadczenie w pracy z traumami. Niestety jest małe prawdopodobieństwo,że objawy same ustąpią. Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.

Pani Katarzyna Bogacka wspomniała o terapii EMDR, co jest dobrym pomysłem jeśli chodzi o terapię traumy. Zaburzenia somatyczne, które Pan przeżywa mogą rzeczywiście być uwarunkowane przeżytą traumą (oraz być może innymi nieświadomymi dla Pana czynnikami). Tu radziłbym Panu ustawienia systemowe.
Dzień dobry,
To bardzo przykre co Pana spotkało, niestety trauma, z którą zmagamy się samodzielnie, trzymana przez długi czas w tajemnicy nie może zostać zapomniana i nie pozostaje bez wpływu na nasze funkcjonowanie. Takie doświadczenie wymaga przepracowania, opowiedzenia, przeżycia i wyrażenia emocji z nią związanych. Choroby, o których Pan pisze mogły u Pana pojawić się w związku z długotrwałym przeżywaniem stresu, jest to bardzo prawdopodobne. Poczucie wstydu, o którym Pan pisze jest częstym uczuciem towarzyszącym takim przeżyciom. Nie przesypia Pan spokojnie nocy i to rzeczywiście jest wyczerpujące dla organizmu. Oczywiście istnieje szansa na lepszą jakość życia i na poprawę funkcjonowania, ale obawiam się, że konieczne będzie skorzystanie z psychoterapii.
Pozdrawiam serdecznie!