Bardzo proszę o ocenę niniejszego RMI: Badanie wykonano w sekwencji TSE w obrazach T1 i T2 zależnyc

3 odpowiedzi
Bardzo proszę o ocenę niniejszego RMI:
Badanie wykonano w sekwencji TSE w obrazach T1 i T2 zależnych oraz w sekwencji SPAIR i DRIVE HR.
Zniesienie lordozy szyjnej z tendencją do kyfozy.
Nieznaczne obniżenie tarczy międzykręgowej na poziomie C5/C6, poza tym wysokość tarcz międzykręgowych w granicach normy.
Poziom C3/C4: niewielka centralno-lewoboczna protruzja krążka międzykręgowego na drobnych osteofitach w stawie unkowertebralnym z uciśnięciem lewego brzusznego korzenia nerwowego C3 i worka oponowego oraz z modelowaniem brzusznej powierzchni rdzenia kręgowego; wymiar strzałkowy kanału kręgowego ok. 10 mm.
Poziom C4/C5: centralno-obuboczna protruzja krążka międzykręgowego z uciśnięciem worka oponowego i brzusznych korzeni nerwowych C4 oraz z modelowaniem brzusznej powierzchni rdzenia kręgowego; wymiar strzałkowy kanału kręgowego ok. 9 mm.
Poziom C5/C6: centralno-obuboczna protruzja krążka międzykręgowego na osteofitach z uciśnięciem brzusznych korzeni nerwowych C5 i worka oponowego oraz brzusznej powierzchni rdzenia kręgowego; wymiar strzałkowy kanału kręgowego ok. 8 mm.
Na pozostałych poziomach bez dyslokacji tarcz międzykręgowych.
Trzony kręgowe bez cech przebudowy zwyrodnieniowej, z osteofitozą krawędziową.
Rdzeń kręgowy bez widocznych zmian ogniskowych.
Pogrubienie śluzówki zachyłków zębodołowych objętych badaniem fragmentów zatok szczękowych.
Od ok. 10 miesięcy podlegam intensywnej rehabilitacji (zabiegi terapii manualnej 2-3 razy w tygodniu + zalecone do domu ćwiczenia metodą McKenziego), w wyniku której ustąpiło występujące poprzednio drętwienie rąk, a bóle szyi i karku znacznie się zmniejszyły.
Wizytę u neurochirurga mam wyznaczoną dopiero za pół roku. Stąd prośba o wstępną ocenę, czy kontynuować rehabilitację, czy też raczej podjąć kroki w kierunku operacji. Nadmienię, że mam 57 lat i przez 30 lat miałam pracę biurową.
Sadze iż odpowiedz padła już w pytaniu. Skoro objawy się wycofują to w moim przekonaniu operacja na ten moment jest zbędna. Będzie łatwiej Pani odpowiedzieć za te kilka miesięcy przed operacja gdy stan po rehabilitacji sie ustabilizuje. Zachęcam do kontynuowania fizjoterapii. Dopóki będzie dawało to wymierne efekty i korzystnie na Panią działało będzie miało to sens. Gdy cwiczenia i terapia przestaną poprawiać Pani stan i drętwienia zaczną nawracać, co może nastąpić w perspektywie czasu ze względu na dalszy postęp zmian zwyrodnieniowych i utratę wody w strukturach dyskowych, wtedy dopiero trzeba będzie poważnie rozważyć operacje.

Sądzę, że rehabilitację należy kontynuować. Z zabiegu zawsze będzie można zrezygnować.
Ja również uważam, że w tym wypadku terapię należy kontynuować, a decyzję o operacji odroczyć. Jeżeli jest poprawa, dobrze jest się tego trzymać. Operacja nigdy nie gwarantuje sukcesu. Z wiekiem krążki międzykręgowe ulegają odwodnieniu, co może spowodować z jednej strony większą kompresję struktur nerwowych z powodu zmniejszenia się przestrzeni międzykręgowej ale z drugiej strony może dojść również do zmniejszenia ucisku z powodu zmniejszenia objętości krążka międzykręgowego. Organizm ma ogromne możliwości kompensacyjne i należy je wykorzystać. Jeżeli terapia pomaga, to należy ją kontynuować. Jeżeli Pani obecny terapeuta wykorzysta nawet wszystkie swoje możliwości ale nie uzyska zadowalającej poprawy, to można pomyśleć jeszcze nad popracowaniem innymi metodami (a jest wiele możliwości; myślę, że jeżeli mam Pani dobrego terapeutę, to odeśle Panią później w razie potrzeby w inne dobre ręce). Jednocześnie należy być pod regularną obserwacją neurologiczną, ponieważ są różne sytuacje, które mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie zdrowia lub życia i stanowią one bezwzględne wskazania do operacji. Wtedy nie ma się nad czym zastanawiać. Dlatego dobrze, jeżeli co jakiś czas zbada Panią kontrolnie lekarz neurolog. Większość terapeutów odradzi Pani operację w ogóle. Ale proszę też pamiętać, że jeżeli Pani dolegliwości w ciągu kolejnych lat będą się nasilały i operacja będzie wydawała się nieunikniona, to również nie można tego odwlekać za długo ze względu na to, że z wiekiem organizm jest coraz słabszy i kondycja ogólna się pogarsza. Jeżeli więc miałaby Pani i tak zdecydować się na operację, to lepiej jest zdecydować się na nią w wieku 60+ niż 70+, ponieważ wtedy ryzyko komplikacji ogólnych jest dużo większe (chociażby narkoza może być dla starszej osoby niebezpieczna). Podsumowując: Proszę dać sobie jeszcze czas na decyzję o ewentualnej operacji. Jeżeli nie da się jej uniknąć, to trzeba spokojnie przemyśleć jaki będzie dobry moment, żeby nie robić tej operacji pochopnie ale też nie czekać zbyt długo. Pozdrawiam i życzę powodzenia w rehabilitacji.