bardzo prosze o interpetacje wyniku z biobsji .BACC ogniska piersi lewej L11/6cm /o wym.7x3mm rozpoz

7 odpowiedzi
bardzo prosze o interpetacje wyniku z biobsji .BACC ogniska piersi lewej L11/6cm /o wym.7x3mm rozpoznanie; płaty i skupiska kom. nabłonkowych sutka bez cech atypii ,strzępki włóknistego podścieliska. z góry dziękuje kobieta 34 lat.
Zmiana łagodna, jako taka nie wymaga interwencji, poza kontrolą w badaniach obrazowych. Należałoby wynik zestawić z wynikami badania fizykalnego (czy wyczuwa się guzek?) i obrazowego (mammografia lub USG).
Na marginesie wspomnę że BACC nie jest standardowym badaniem zmian ogniskowych w piersiach. Należałoby wykonać BG - biopsję gruboigłową, która dostarcza wyniku w formie raportu histopatologicznego - tzn. tkankowego - jednoznacznie określając potencjał nowotworowy zmiany.

Witam, trudno komentować sam wynik histopatologiczny bez danych klinicznych (jaka zmiana, gdzie, od kiedy) - ten wynik nie jest sam w sobie niepokojący (nie stwierdzono komórek nowotworowych), ale to jeszcze nie znaczy, że zmiana jest w pełni łagodna. Cienka igła może po prostu nie trafić w ognisko nowotworu, stąd konieczny jest dostęp do pełnej dokumentacji chorego, wywiadu i badania fizykalnego. Pozdrawiam.
Dziękuję za pytanie. Specjalizuje się w onkologii ginekologicznej. Proszę zasięgnąć opinii innego onkologa. Przepraszam za późną odpowiedź. Życzę zdrowia.
Szanowna Pani,
wynik biopsji powinno się interpretować w odniesieniu do sytuacji klinicznej. W tej sytuacji nie wiem, co było wskazaniem do BACC. Nie badałam Pani, nie mam wyników badań.
Nie mogę wydać opinii medycznej.
Konieczna jest konsultacja onkologiczna ze wszystkimi wynikami badań.
Dlatego, że n a w e t jeśli w wyniku BACC nie ma komórek nowotworowych, a zmiana którą bioptowano jest podejrzana (bo tylko takie zmiany bioptuje się), to należy poszerzyć diagnostykę.
Z wyrazami szacunku
dr n. med. Monika Bieniasz
Szanowna Pani, interpretacje badań powinien Pani przedstawić lekarz, który Panią na nie kierował. Jedynie on znał powód badania i jego cel. To stanowi integralną część interpretacji wyniku. Pozdrawiam serdecznie.
Witam,
wynik niepodejrzany.
Pozdrawiam,
Marcin Migaczewski
Dzień dobry
wynik bardzo dobry - bez zmian patologicznych i bez cech nowotworu
do kontroli USG za 3 m-ce
pozdrawiam