Bardzo prosiłbym o poradę dotyczącą wyniku MR barku lewego. Opis badania jest następujący: Badanie

2 odpowiedzi
Bardzo prosiłbym o poradę dotyczącą wyniku MR barku lewego.
Opis badania jest następujący:

Badanie MR barku lewego wykonano aparatem 1,5T GE w płaszczyźnie strzałkowej, czołowej i poprzecznej w sekwencji T1, T2 i PD FS, MERGE, STIR.

Dane ze skierowania: podejrzenie uszkodzenia obrąbka

Zmiany zwyrodnieniowe w stawie barkowo-obojczykowym z nierównym zarysem powierzchni stawowych oraz drobnymi obszarami degeneracyjnymi podchrzęstnie zarówno końca barkowego obojczyka jak i wyrostka barkowego. Zmiany zwyrodnieniowe towarzyszą niewielkie obszary obrzęku szpiku kostnego w zakresie końca barkowego obojczyka.

Oś stawu zachowana, ciągłość wiązadeł kurczowo-obojczykowych zachowana.
Przestrzeń podbarkowa o zachowanej wysokości.

Ciągłość ścięgien stożka rotatorów zachowana, ścięgna o prawidłowym przebiegu i niskosygnałowej strukturze.

Ścięgno głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia położone w bruździe, bez zwiększonej ilości płynu w pochewce, w części wewnątrzstawowej o przebiegu typowym, w miejscu wyjścia z bruzdy ścięgno z zaznaczonymi zmianami o charakterze degeneracyjnym śródmiąższowym.

Obrąbek stawowy widoczny na całym obwodzie, bez uchwytnych cech oddzielenia od panewki, w części tylno– górnej obrąbek ze zmianami o charakterze degeneracyjnym.

Ciągłość wiązadeł obrębkowo- ramiennych wydaje się być zachowana, brak zwiększonej ilości płyny w jamie stawowej ogranicza ocenę.

Chrząstki stawowe w stawie ramienno – łopatkowym o zachowanej ciągłości, bez widocznych głębokich ubytków.

Poza opisywanymi zmianami degeneracyjnymi w zakresie stawu AC pozostałe objęte badaniem struktury kostne bez nieprawidłowych sygnałów.

Mięśnie stożka rotatorów o zachowanej objętości.

Objawy bólowe występują przy przednim aktonie barku mniej więcej w obszarze końca obojczyka właśnie i poniekąd w górnej części bicepsa (czyli o ile się nie mylę pokrywa się to mniej więcej z wynikami MR)
Proszę o poradę jak dalej przeprowadzać fizjoterapię tego barku? Które struktury należałoby rozluźniać, które wzmacniać itd. i czy może jeszcze jakieś zabiegi prócz terapii manualnych byłyby zalecane?

Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry. Należało by przeprowadzić dokładną diagnostykę. Z doswiadczenia wiem, ze zapewne staw barkowo-obojczykowy będzie zblokowany i boli punktowo. Sciegno głowy długiej bicepsa albo boli punktowo albo ciągnie. Należało by napewno skorygować odkształcenia tkanki lącznej pokrywające scięgno bicepsa oraz rozblokować staw. Jezeli zostaną rozblokowane odkształcenia, które generują znaczną ilość bólu w wyzej wymienionych strukturach i wprowadzają napięcie, to układ naczyniowy będzie wstanie zaopatrzyć dane struktury w składniki odżywcze oraz odprowadzić szkodliwe metabolity. Wtedy zostaną stworzone dobre warunki do regeneracji uszkodzonych struktur. Uszkodzenie struktur jest drobne, więc istnieją szanse na regeneracje, oczywiście przy dobrze zbilansowanej diecie. Początkowo terapia manualna aby odzyskać zakres ruchomości i zadziałać przeciwbólowo a następnie ćwiczenia odzyskujące balans napięciowy mięśni. Pozdrawiam

Dzień dobry, obraz rezonansu magnetycznego nie wyjaśni fizjoterapeucie z jakim problemem ruchowym boryka się pacjent. Należałoby przeprowadzić dokładną diagnostykę funkcjonalną obszaru bólowego oraz wykluczyć możliwe patologie z tym związane następnie podjąć odpowiednią terapię dostosowaną do problemu funkcjonalnego pacjenta. Pozdrawiam