badanie znamion

6 odpowiedzi
Mam kilka znamion których chciałem się pozbyć z powodów estetycznych. Lekarz rodzinny zalecił abym je wcześniej zbadał. Czy wystarczy badanie u dermatologa dermatoskopem, czy też powinienem zrobić badanie wideodermatoskopowe i jaka jest różnica?
Przed podjęciem decyzji o usunięciu znamion należy je bezwarunkowo zbadać. Od wyniku badania zależy metoda wycinania jaką można zastosować. Jeśli badanie znamienia u dermatologa wykaże, że jest to typowe znamię nie ma konieczności usuwania go a jeśli jest do tego wskazanie estetyczne można tego dokonać laserem CO2 który pozostawi minimalny ślad po wycięciu. Zabieg skalpelem pozostawi zawsze wyraźną bliznę ale jest konieczny gdy badanie wykaże możliwość wystąpienia nowotworu skóry. Wtedy też pobrany wycinek koniecznie należy poddać dodatkowemu badaniu histopatologicznemu. Jeśli zaś rozpatrujemy metodę samego badania można je zrobić dermatoskopem lub wideoredmatoskopem. Niestety badanie dermatoskopowe jest mało doskonałe i pozwala ocenić tylko wielkość znamienia, barwę i jej jednolitość, symetrię i widoczne w niewielkim powiększeniu zmiany charakterystyczne. Taka ocena opiera się na podstawie metody ABCDE i w praktyce poza doświadczeniem lekarza nie różni się niczym od samobadania przez lupę osoby która nauczyła się metody ABCDE. Część gabinetów posługuje się też kamerami podłączonymi do komputera które pozwalają na większe zbliżenie obrazu wyświetlanego na ekranie monitora. Nie mają one jednak wiele wspólnego z wideodermatoskopem. Takie urządzenie jest wyspecjalizowaną aparaturą z kamerą w jakości HD z powiększeniem do 120 razy oraz zmianą oświetlenia i polaryzacją obrazu. Poza transmisją obrazu na ekran wideodermatoskop ma specjalistyczne oprogramowanie do analizy znamienia i generuje automatycznie raport pomagający doświadczonemu lekarzowi w postawieniu diagnozy. Najważniejsze jest jednak zawsze doświadczenie lekarza oraz jego wiedza poparta specjalistycznymi szkoleniami z zakresu dermoskopii i nowotworów skóry. Dermoskopia jest w praktyce obecnie oddzielną specjalizacją lekarską w ramach dermatologii. Więcej informacji na temat badań i różnic znajdzie Pan na mojej stronie internetowej (czerniakskory oraz problemskora).

Moim zdaniem badanie dermatoskopowe wystarczy do oceny ryzyka "niepokoju" znamienia przez specjalistę dermatologa i ewentualnej konieczności jego usunięcia (najlepiej chirurgicznie w całości - bo wtedy możemy zbadać je w pełni histopatologicznie), czy pozostawienia do dalszej obserwacji. Wideodermatoskopia jest metodą z jednej strony pozwalającą na komputerową archiwizację obrazu, z drugiej komputer pozwala na głębszą analizę znamienia pod względem struktur, których percepcja naszego oka ze względu na jego budowę jest niemożliwa do oceny, jednakże komputer nigdy nie zastąpi (oprócz zapisania zdjęcia w formie elektronicznej) doświadczenia lekarza i należy traktować je jako cenne, ale pomocnicze narzędzie w diagnostyce np. zmian skórnych.
Witam. Badanie wideodermatoskopem umożliwia dokładniejszą analizę obrazu znamienia, niż badanie mikroskopem ręcznym. Ma to szczególne znacznie gdy u Pancjenta wystęują liczne lub bardzo liczne znamiona atypowe. W takim przypadku na podstawie obrazu wideodermatoskopowego można zdecydować, które znamiona i w jakiej kolejności należy usuwać. Czasami znamion atypowych jest tak dużo,że lekarz musi zdecydować, które z nich budzą największe wątpliwości. Nie sposób wyciąć jednocześnie np. kilkudziesięciu podejrzanych znamion. W przypadku kilku pojedynczych znamion, do ich oceny w zupełności wystarczy badanie dermatoskopem optycznym.
Witam,
Badanie wideodermatoskopowe jest dużo bardziej precyzyjne niż badanie dermatoskopowe. Przed usunięciem każdej zmiany barwnikowej rzeczywiście zalecane jest wykonanie takiego badania.
Pozdrawiam,
dr n. med. Paweł Rujna
Witam,
usunięcia znamion dokonuje lekarz po wcześniejszej ocenie w badaniu, zazwyczaj z wykorzystaniem dermatoskopu (dermoskopu) lub wideodermoskopu (wideodermatoskopu). W dermoskopie lekarz ogląda skórę przez układ soczewek bezpośrednio w urządzeniu, a w wideodermoskopie obraz jest oglądany na ekranie komputera. Możliwości diagnostyczne są podobne. Po ocenie znamion proponujemy najlepszą metodę usunięcia. Zapraszam na wizytę podczas której możemy dokonać zarówno badania znamion w dermoskopie jak i wideodermoskopie, usunięcie ich wybraną metodą (chirurgicznie lub laserowo) oraz, jeśli są ku temu powody, dokonać badania histopatologicznego wyciętych znamion.
Sugeruję wizytę: - 130 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Szanowny Panie,

Badanie dermoskopowe powinno wystarczyć do selekcji znamion wskazanych do usunięcia. Wideodermoskopia polega na wykonaniu zdjęć znamion uwidocznionych w dermoskopii, celem analizy ewolucji ich budowy w perspektywie czasu (np. za kilka miesięcy). Znamię, które ma niezaprzeczalne cechy atypii nie wymaga kontroli, a usunięcia. Kontrolować z pomocą wideodermoskopii można znamiona, które mają pewne niewielkie cechy atypii, zwłaszcza u osób z zespołem znamion atypowych (gdzie takich znamion bywają dziesiątki, więc trudno byłoby wszystkie usuwać) lub obciążonych rodzinnie występowaniem czerniaka.

Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV