Aparat ortodontyczny a ciąża

5 odpowiedzi
Dzien dobry,chciała bym założyć apart ortodontyczny estetyczny na 1 łuk zębów dolnych. Jestem obecnie w ciązy - dlatego też odpada robienie zdjeć RTG. Jednakże posiadam jedno zdjęcie pantomograficzne. Moja wada polega na cofniętej "jedynce" względem lini zębów, w dolnej lini zębów nie mam jednej 6stki.Moje pytanie brzmi:Czy jest możliwość skorygowania tej wady mimo posiadania 1 zdjęcia , oraz czy istnieje możliwość załóżenia apartu tylko na dolne zęby(na górze są łądne i proste), czy jest możliwość wyprostowania tej jedynki bez ekstrakcji zębów skoro nie mam jednej szóstki.Bardzo dziękuje za odpowiedź.
Opierając się na opisie wady, podejrzewam , że jest to możliwe. Proponowałbym jednak skorygowanie wady aparatem ruchomym,

Jest taka możliwość :). Zapraszam
Szanowna Pani,
można zakładać aparat ortodontyczny w ciąży. Natomiast tylko na podstawie opisu nie można stwierdzić czy zdjęcie wykonane wcześniej będzie wystarczające do zaplanowania leczenia. Bez badania pacjenta nie można także stwierdzić, jakiego typu aparatu wymaga wyleczenie danej wady. Tylko w bardzo nielicznych przypadkach można leczyć tylko w jednym łuku (to znaczy tylko dolne lub tylko górne zęby). Tak samo nie można bez badania odpowiedzieć na pytanie, czy można leczyć bez usuwania zębów.
Witam! Niestety nie da się odpowiedzieć na Pani pytanie bez badania. Jeśli wada jest niewielka, a prawidłowe ustawienie zębów dolnych nie zaburzy kontaktów z zębami górnymi, to tak, można wyleczyć Pani wadę bez rtg i tylko aparatem na zębach dolnych. Nie da się tego jednak ocenić bez Pani wizyty w gabinecie.
Pozdrawiam Panią i maluszka :-)
Nie sposób precyzyjnie odpowiedzieć na Pani pytanie-wszystko zależy od stopnia stłoczenia(czyli braku miejsca dla cofniętej "jedynki");można je uzyskać przez redukcję szkliwa na siekaczach lub przesuwając zęby w stronę luki po usuniętym zębie-to może zaburzyć linię symetrii.Może być konieczność założenia aparatu górnego aby dopasować łuki górny i dolny.Trzeba wziąć pod uwagę ew.nudności i wymioty.Tylko wizyta u specjalisty może rozwiać wątpliwości.