Anizokoria podczas ciąży.

1 odpowiedzi
Kobieta lat 30. Jakiś miesiąc temu zauważyłam nierówne źrenice w lustrze w łazience, gdzie oświetlenie jest nierówne, zazwyczaj lewa większa od prawej max 1 mm, w świetle dziennym i sztucznym, ale padającym równolegle źrenice są równe. Źrenice prawidłowo reagują na światło, udałam się do okulisty. Po badaniu zdiagnozowano nadwzroczność wrodzoną + 2.5 oko prawe, + 2.75 + astygmatyzm 0,2 5 oko lewe, badanie dna oka prawidłowe, ciśnienie w oczach prawidłowe, okulistka stwierdziła, że taka moja uroda. Wg niej jest to anizokoria minimalna, u neurologa wszystkie odruchy neurologiczne ok, badanie dna oka przez neurologa też ok, źrenice wg neurologa w trakcie badania równe! 4 lata temu miałam poważny uraz głowy, ale w tomografii komputerowej bez kontrastu nic nie wyszło. Z racji tego, że jestem teraz w ciąży neurolog zasugerował rezonans w trybie planowym dla uspokojenia mnie. Na zdjęciach, które posiadam w chwili obecnej zauważyłam, że na zdjęciu sprzed 1.5 roku robione w oświetleniu sztucznym widoczna anizokoria max 1. mm. Wg mnie z obserwacji to zazwyczaj lewa źrenica jest większa od prawej, ale czasem jakby prawa była większa tyle, że ma to miejsce w sztucznym świetle raczej słabym natężeniu i nierównoległym. Ogólnie to brak innych objawów tyle, że od, kiedy zauważyłam ten problem i zaczęłam czytać to strasznie stresuję się i odczuwam ból napięciowy w okolicy skroni szczególnie po płaczu i tak od kilku dni, ból lekki nasila się na pewno po dłuższej pracy przy komputerze, w chwili obecnej czekam na okulary. Jak nie myślę o tym to jest ok. Czy anizokoria świadczy o guzie mózgu? Czy mogę zrobić RM po porodzie czy lepiej na już? Strasznie się martwię, bo za 5 tygodni rodzę.
Myślę , że nie ma Pani powodu do obaw. Anizokoria występuje u pewnego procenta osób zdrowych. I tak jak u Pani bywa, że ktoś nagle ( często po urazie głowy) zaważy, że ma nierówne źrenice przy czym te nierówne źrenice występują od urodzenia; na co wcześniej nikt nie zwrócił uwagi.
jeżeli dochodzi do nierówności źrenic z powodu " choroby" mamy do czynienia nie tylko z nierównością, ale też z nieprawidłowymi odruchami źrenicy. Za ruchomość źrenicy odpowiedzialne są włókna układu autonomicznego i jeżeli dochodzi do ich podrażnienia/szkodzenia itd to źrenica staje się szersza. Ponieważ uszkodzone są włókna, które odpowiadają za zwężenie źrenicy we wszystkich sytuacjach, w których dochodzi do zwężenia źrenicy, a więc w przypadku odruchu na światło i inne źrenica też się nie zwężą.
Co do urazu głowy.
o razie głowy wykonuje się CT by wykluczyć krwawienie i jest to badanie wystarczające
( a nawet w tym wypadku lepsze niż MRI). jeżeli nie było krwawienia to go nie ma.
Oczywiście teoretycznie możne się zdarzyć krwiak/wodniak przewlekły ale dałby o sobie znać w postaci różnych innych objawów zwłaszcza u młodej osoby u której nie ma jeszcze zaników i miejsca na dodatkowe " masy w głowie".
Gdyby anizokoria, widoczna od co najmniej 1,5 roku była objawem krwiaka lub guza mózgu to zaręczam, że dziś by Pani tego maila ni napisała. Jest to stan zagrażający życiu i bez szybkiej interwencji chirurgicznej kończy się źle.
To tak ogólnie i w skrócie. Medycyna jest dosyć złożona i nie można dopasowywać i budować sobie teorii na podstawie wyrywkowych danych bo kończy się to jak u Pani samonakręcaniem się.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Violetta Szałkowska

Violetta Szałkowska

Okulista

Legionowo

Michał Wojtas

Michał Wojtas

Okulista

Raszyn

Barbara Domosławska

Barbara Domosławska

Okulista, Lekarz medycyny pracy

Warszawa

Małgorzata Kochana

Małgorzata Kochana

Okulista, Okulista dziecięcy

Kraków

umów wizytę
Barbara Łabiak

Barbara Łabiak

Okulista

Warszawa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 34 pytań dotyczących usługi: wady wzroku
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.