A co z magnezem,Wit.A,E, K2mk7 co z wapniem. Dlaczego takie małe dawki. Jakie między nimi proporcj

2 odpowiedzi
A co z magnezem,Wit.A,E, K2mk7 co z wapniem.
Dlaczego takie małe dawki.
Jakie między nimi proporcje.
Dzień dobry,
W odpowiedzi na pytanie, normy żywieniowe oraz te pod kątem zapotrzebowania poszczególnych witamin i składników mineralnych są określane przez przez ekspertów Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ). Oczywiście, każdy organizm jest inny, np., może być zmieniony chorobowo, może być wyjałowiony pod kątem poszczególnych składników odżywczych, wtedy odpowiednio modyfikujemy zapotrzebowanie względem konkretnego przypadku.
Pozdrawiam,
Mgr inż. Klaudia Kotecka-Majchrzak

Magnez, witaminy A, E, K i wapń są bardzo ważnymi składnikami odżywczymi, które są niezbędne dla zdrowia organizmu. Ich dawki i proporcje w diecie zależą od indywidualnych potrzeb organizmu oraz innych czynników, takich jak wiek, płeć, stan zdrowia i styl życia.

Jeśli chodzi o magnez, zalecana dzienna dawka dla dorosłych wynosi około 3oo-4oo mg dziennie. Magnez jest ważny dla funkcjonowania mięśni, serca oraz układu nerwowego. Warto pamiętać, że nadmiar magnezu może powodować biegunki, a także wpływać na wchłanianie innych minerałów, takich jak wapń.

Jeśli chodzi o witaminy A, E i K, ich dawki również zależą od indywidualnych potrzeb organizmu i są zwykle zalecane w ilościach poniżej 100% dziennej wartości odżywczej. Warto pamiętać, że witamina A w nadmiernych ilościach może być toksyczna, a witaminy E i K mogą wpływać na skuteczność niektórych leków, więc ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem przed zwiększeniem ich dawki.

Wapń jest również ważnym minerałem, szczególnie dla zdrowia kości. Zalecana dzienna dawka wapnia dla dorosłych wynosi od 1ooo do 1ooo mg dziennie. Jednakże, jak wspomnieliśmy, nadmiar magnezu może wpływać na wchłanianie wapnia, dlatego ważne jest, aby utrzymać odpowiednią równowagę między tymi minerałami.

Proporcje między tymi składnikami odżywczymi zależą od indywidualnych potrzeb organizmu oraz innych czynników, więc trudno określić jednoznaczne proporcje. Jednak w diecie powinny być one zrównoważone, a każdy składnik powinien być spożywany w odpowiednich ilościach, aby zapewnić optymalne funkcjonowanie organizmu.