9 dni temu piłem alkohol i przesadziłem, "urwał mi się film". Następnego dnia rano obudziłem się ze

1 odpowiedzi
9 dni temu piłem alkohol i przesadziłem, "urwał mi się film". Następnego dnia rano obudziłem się ze zdrętwiałą prawą ręką, nie była opuchnięta, tylko zdrętwiała. Do tej pory to uczucie nie zmalało, czuję mrowienie, ale bez bólu, nie czuję też aby była bardziej zimna niż zwykle...
Najbardziej drętwieją mi place, ale odczuwalne jest zdrętwienie od łokcia w dół. Przeszkadza mi to w pisaniu (ręcznym) i trochę w pisaniu na komputerze, a w mojej pracy pisanie ręczne jest podstawową czynnością.
Co to może być? Da się tego jakoś pozbyć? Trzeba udać się do lekarza? Jakiego?

Piję średnio raz na dwa tygodnie, ale upijać mi się raczej nie zdarza, tak bardzo żeby urwał mi się film zabalowałem dopiero drugi raz w życiu.
Opisane schorzenie w sposób typowy obrazuje stan o nazwie Saturday night palsy, czyli Porażenie sobotniej nocy. Zwykle dotyczy uszkodzenia nerwu promieniowego, a niekiedy występuje w szerszym zakresu unerwienia wychodzącego ze splotu barkowego. Mechanizm powstania tego typu porażenia wynika ze spożycia toksycznej dawki alkoholu powodującej stan nieprzytomności, który wyłącza odbieranie bodźców bólowych spowodowanych uszkadzającym uciśnięciem nerwu w kończynie. Leżąc podczas snu w pozycji powodującej ucisk okolicy ramienia, gdzie przebiega m.in. nerw promieniowy, we śnie fizjologicznym nasz mózg odbiera sygnał ostrzegawczy z zagrożonego nerwu i budzimy się na moment, aby zmienić ułożenie kończyny, co zwykle następuje mimowolnie i zaraz ponownie zasypiamy. Będąc w głębokim znieczuleniu poalkoholowym ten mechanizm samoobrony organizmu zostaje wyłączony i może dojść do uszkodzenia nerwu na wskutek jego zgniecenia ciężarem ciała w nadmiernie długotrwałej, szkodliwej dla nerwu pozycji w stanie upojenia alkoholowego. Im szybciej zgłosi się z tym schorzeniem do specjalisty neurologa, tym większa szansa na zastosowanie skutecznego leczenia i rehabilitacji. Farmakologicznie stosuje się w tym stanie zwykle zastrzyki alkaloidowe z tzw. inhibitorem acetylocholinesterazy oraz witaminę B1 i B6 w wysokich dawkach. Szybkie podjęcie leczenia i rehabilitacji z reguły powoduje ustąpienie dolegliwości do kilku tygodni od zdarzenia.