32 Lata Mężczyzna zaokrąglone plecy

78 odpowiedzi
Mężczyzna 32 Lata mam Mam kifozę czyli zaokrąglone plecy w odcinku piersiowym,czy jest jakiś sposób na zmniejszenie lub zniwelowanie tego schorzenia rehabilitacja staram się trenować na siłowni 2 razy w tygodniu czy są jakieś partię mięśni na które powinienem zwrócić uwagę
Ile się da skorygować tego nie wiem ? Mogę podpowiedzieć co robić ? Leżenie na plecach ze zrolowanym (ręcznikiem, kocykiem) w miejscu szczytu kifozy, pływanie na plecach (nie powinno się pływać kraulem) . Wzmacniać trzeba mięśnie pleców, a rozciągać klatkę. Można podesłać esemesem maila, wówczas wyślę zdjęcia z ćwiczeniami.

Generalnie mamy wpływ na korygowanie postawy kręgosłupa. To jednak zależy od naszego nawyku i umiejętności utrzymania jej w odpowiedniej pozycji. Oprócz kontroli mięśniowej - może nie do końca siły - ważne jest ustawienie miednicy, która jako podpora nadaje kształt lordozie lędźwiowej a zatem o reszcie krzywizn. Udanego treningu...
W Pana przypadku jest duża tendencja do nadmiernego napięcia mięśni piersiowych i zębatych. Z kolei mięśnie grzbietu są rozciągnięte i często bolesne. Generalnie, jeśli w młodości cierpiał Pan na chorobę Scheuermanna (kifoza młodzieńcza) to powinien Pan wypracować nawyk pracy nad mięśniami prostującymi grzbiet i cofającymi łopatki do tyłu. Polecam również pływanie stylem grzbietowym. Przed intensywnymi ćwiczeniami na siłowni proponuję konsultację z fizjoterapeutą, gdyż niewłaściwe ćwiczenia mogą potęgować dolegliwość.
Kifoza to naturalny stan, rozumiem że chodzi o pogłębioną kifozę. Oczywiście w trakcie procesu rehabilitacji można również wpływać na kształtowanie się krzywizn kręgosłupa, niestety ćwiczenia siłowe nie są najlepszym sposobem, Aby pojawił się zamierzony efekt należy zbalansować ćwiczenia siłowe wraz z rozciągającymi.
Dzien dobry.Zasadnicze pytanie czy ma Pan jakieś dolegliwości bólowe ? Tkanka kostna która ukształtowała się już nie podlega plastyczności ,taka jest Pana budowa ,może RTG wykazać chorobę Szcheuermanna czyli kifoza młodzieńcza.Jeśłi są jakieś dolegliwości bólowe to wtedy inna historia i wywiad z weryfikacją ruchową i palpacyjną może byc podstawą do celowanej terapii na Pana problemy .Pozdrawiam.
Dzień dobry. tak , jak najbardziej jest to możliwe do skorygowania. W pierwszej kolejności niezbędne jest dokładne całościowe badanie. Następnie na jego podstawie stosuje się odpowiednie zabiegi oraz określa się które konkretnie partie mięśniowe i w jaki sposób należy samodzielnie zaangażować.
pozdrawiam
Nie napisał Pan, od kiedy plecy są zaokrąglone. Czy problemy z postawą pojawiły się w dzieciństwie (choroba Scheuermanna) czy są wynikiem złej postawy? Układ mięśniowo-szkieletowy powinien działać w równowadze. Hiperkifoza wymaga w pierwszej kolejności rozciągnięcia mięśni piersiowych, wzmacniania mięśniach zębatych przednich, brzucha...). Trening funkcjonalny pod okiem fizjoterapeuty potrafi czynić cuda.
Witam, jeśli chodzi o zniwelowanie tego schorzenia to na pewno sporo można jeszcze zrobić. Przede wszystkim należy zacząć od korekcji sylwetki na codzień i tu dobrze żeby fzjoterapeuta pokazał Panu jak należy prawidłowo ten kręgosłup w przestrzeni ustawić. Należy także zwracać uwagę na pozyję w których Pan pracuje tak by nie pogłębiać tego schorzenia. Co do ćwiczeń to stawiamy przede wszystkim na wzmacnianie mięśni grzbietu a rozciąganie klatki piersiowej lub jej pracę ekscetryczną. Dobrze jednak pojawić się na konsultacji fizjoterapeutycznej bo wtedy jesteśmy w stanie dokładnie ocenić na co należy poświęcić najwięcej czasu (korekta postawy, ćwiczenia, mobilizacje stawowe, stretching itp.)
Witam
Kifoza odcinka piersiowego jest fizjologiczna, Ciężko stwierdzić czy jest w normie czy zwiększona nie widząc pacjenta. Jeżeli jest zwiększona to warto udać się na konsultację z fizjoterapeutom by ocenił on poszczególne mięśnie co sprawiło że ta kifoza jest powiększona, oraz sprawdzić czy nie ma zmian strukturalnych. Na podstawie tej diagnostyki dobierze odpowiednie plan rehabilitacji.
Pozdrawiam
Witam,
wbrew pozorom, proces rehabilitacji patologii narządu ruchy, tym bardziej kręgosłupa jest procesem dość skomplikowanym i długofalowym.
Bez wstępnych badań klinicznych i dokładnej oceny skrzywienia jak i szczegółowego wywiadu z pacjentem nie da się konkretnie i jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie.
Teoretycznie jest możliwość niewielkiej korekcji skrzywienia
W celu ewentualnego podjęcia leczenia zapraszam na wizytę, proszę o zabranie ze sobą całej dotychczasowej dokumentacji medycznej.

Pozdrawiam .
Dzień dobry,
Kifoza sama w sobie jest natiralna, problem pojawia się gdy jest ona nadmierma. Jeśli nie są to zmiany strukturalne, jest możliwość dzięki sumiennym ćwiczenią na wyrobienie nowego nawyku trzymania się. Jednak wymaga to pracy. Właściwe wydaje sie zlokalizowanie grup mięśni nad którymi trzeba sie pochylić oraz poszukać przyczyny dolegliwości. Pozdrawiam i zapraszam
Dzień dobry .
Warto zwrócić uwagę na mięśnie klatki piersiowej- a dokładniej mięśnie piersiowe, które przy nadmiernej kifozie z reguły ulegają przykurczeniu. Jeżeli chcemy skutecznie walczyć z plecami okrągłymi najpierw należy rozciągnąć przykurczone mięśnie a następnie wzmocnić osłabione i rozciągnięte mięśnie grzbietu.
Powodzenia ! :)
Na wstępie przepraszam za tak potężne opóźnienie. Jeżeli chodzi o ćwiczenia, to należy rozciągać mięśnie klatki piersiowej i wzmacniać mięśnie górnej części pleców. Przydatne było by ocenienie Pana postawy przez fizjoterapeutę, który przyjrzy się zakresom ruchu, wydolności poszczególnych grup mięśniowych. Ważnym elementem jest autokorekta. Należy zwracać uwagę na własną postawę i ciągle myśleć o jej prawidłowej formie. Trzeba też zadbać o piersiowy tor oddechowy. Dobrą formą aktywności są ćwiczenia w wodzie, ale nie tylko. W zależności od oceny Pana postawy należałoby dobrać odpowiedni zestaw ćwiczeń. Pozdrawiam i jeszcze raz przepraszam za opóźnienie.
W pewnym wieku skorygowanie tego typu nadmiernych krzywizn kręgosłupa jest praktycznie niemożliwe, ale na pewno można poprawić elastyczność struktur tzw. miękkich czyli mięśni, powięzi itd... szczególnie w okolicy klatki piersiowej. Postępowanie jest oczywiście zależne od tego czy ma Pan dolegliwości bólowe z tym związane oraz w jakim jest stanie cały układ mięśniowo-szkieletowy kręgosłupa
Witam
W przypadku zaokrąglenia odcinka piersiowego kręgosłupa należy zwrócić uwagę gdzie leży przyczyna tego typu deformacji. Ważniejsze od wzmacniania jest odpowiednie rozciągnięcie mięśni przykurczonych powodujących dysfunkcję. Pozdrawiam
Witam Przede wszystkim odpuścił bym ćwiczenia siłowe mięśnie nad aktywne zawsze będą kompesnsowały i przyjmowały prace nad mieśniami słabszymi skupił bym się na rolowaniu i rozciaganiu przedniej taśmy mieśniowej. Pozdrawiam
W pewnym stopniu można zniwelować poprzez mobilizacje do wyprostu oraz pracą nad kontrolą postawy.
Witam, w przypadku pogłębionej kifozy piersiowej ważne jest rozciąganie klatki piersiowej (mięśni piersiowych) a wzmacnianie grzbietu (mięśnie równoległoboczne, najrszerszy grzbietu, mięsień czworoboczny). Pozdrawiam
prosze o kontakt z gabinetem , pozdrawiam
Jeżeli jest to nadmierna kifoza ( bo w odcinku piersiowym powinna występować) i nie jest ona sztywnym strukturalnym zniekształceniem, to można spróbować. Rozciągamy w tym przypadku mięśnie piersiowe, a wzmacniamy grzbiet. Pozdrawiam Sławek
myślę ze przed wizyta na siłowni dobrze by obejrzała twoja postawę specjalista, fizjoterapeuta czy trener. Wzmacniając przednie partie klatki piersiowej możesz pogłębić kifozę , podobnie jak przyjmując nieprawidłowa postawę do ćwiczenia czy w innych okolicznościach np. praca za biurkiem. Sama kifoza nie jest problemem jest fizjologia, jeśli jest zwiększona alba pojawia się dyskomfort lub ból . pleców, barków , bioder , czy szczeki lub nawet migreny ,wymaga interwencji . Zapraszam na konsultacje
Witam. Zakładam, że zaokrąglone plecy nie są w Pana wypadku przyczyną bólu, a chodzi jedynie o względy estetyczne. Pole manewru jest mocno ograniczone ze względu na to, że ostateczny moment kostnienia przypada na około 22 rok życia.
Witam !
Bardzo ważne jest pochodzenie kifozy. Może być wiele przyczyn, wrodzone, nabyte, kostne, mięśniowe... Najczęściej jednak obserwuje się plecy okrągłe, których przyczyną jest nieprawidłowa postawa ciała podczas codziennych czynności, co powoduje w efekcie dystonię mięśniową, czyli nieprawidłowe napięcie mięśni. W Hiperkifozie osłabieniu ulegają mięśnie w odcinku piersiowym oraz mięśnie ściągające łopatki, z kolei mięśnie klatki piersiowej przykurczają się. Korekcję należy wprowadzić jak najwcześniej (!) ponieważ przykurczone mięśnie uniemożliwiają pełne skorygowanie postawy. Jeżeli stanowisko pracy wymusza "zgarbioną" postawę ciała, prędzej czy później pojawią się dolegliwości bólowe.
Fizjoterapia w zwiększonej kifozie opiera się na wzmocnieniu mięśni grzbietu, rozciągnięciu klatki piersiowej oraz reedukacji przyjmowania i utrzymania prawidłowej postawy. Jeśli chodzi o korekcję jest kilka zasad, których należy się trzymać...
• Przed przystąpieniem do wykonywania zasadniczych ćwiczeń należy przeprowadzić rozgrzewkę (część wstępną).
• Powinno się je przeprowadzać 4-5razy w tygodniu … tylko regularne ćwiczenia mogą przynieść oczekiwane rezultaty.
• Każde ćwiczenie należy wykonywać bardzo dokładnie, spokojnie i płynnie
• Ćwiczenia powinny być prowadzone w kilku (np.3) seriach po ok. 10 powtórzeń. Po każdej serii powinna nastąpić 30 – sekundowa przerwa.
Niezmiernie ważne jest aby ćwiczenia były dobrane przez specjalistę, najlepiej fizjoterapeutę, ponieważ trening siłowy/kulturystyczny będzie różnić się od treningu, który ma na celu korekcję napięcia mięśniowego, a tym samym postawy ciała.
Witam. Tak oczywiście. Brakuje mi informacji na temat Pana treningu. Informacja ta jest dla mnie dość istotna oraz na jakim etapie jest Pana odcinek piersiowy. Ma to dość duże znaczenie w dalszej ocenie i ustalenie faktycznego treningu. Pozdrawiam
Witam. W tym wieku trudniej już skorygować postawę. W Pana przypadku warto popracować nad rozluźnieniem mięśni piersiowych a wzmocnieniem mięśni prostownika grzbietu w odcinku piersiowym. Na początek przynajmniej. Warto mieć w dobrej kondycji również mięśnie brzucha co pozwoli trzymać lepszą postawę. Pozdrawiam Dominika Woźniak FizjoStrefa
Jeżeli kifoza jest utrwalona kostnie, to w Pana wieku ćwiczenia wpłyną w niewielkim stopniu na poprawę efektu wizualnego. Długoterminowo bardziej terapia manualna i pozycje korekcyjne, np. leżenie na sztywnym wałku ułożonym pod szczytem kifozy mogą poprawić ustawienie kręgów względem siebie i być może nieco wymodelować układ kostny, choć przebudowa kości w wieku dorosłym jest powolnym i mało efektowym procesem. Jeżeli chodzi o układ mięśniowo-powięziowy w szczególny sposób należy wzmocnić cz. piersiową prostownika grzbietu (należy uważać na kompensację przez cz. lędźwiową prostownika), cz. wstępującą m. czworobocznego oraz spirale Latissimus dorsi (połączenie najszerszego grzbietu z mięśniami brzucha) - koniecznie w całym prawidłowym układzie ciała. Trzeba zbadać pozycję miednicy i w razie potrzeby dopasować ćwiczenia korekcyjne, gdyż ustawienie miednicy ma często decydujący wpływ na ustawienie odcinka piersiowego i szyjnego. Ponadto należy skoncentrować się na ćwiczeniach rozciągających i ekscentrycznych mm. piersiowych koniecznie w połączeniu ze stabilizacją brzuszną. Warto rozważyć wizytę u terapeuty manualnego tkanek miękkich i sprawdzić czy powięzi przedniej strony ciała nie powodują dodatkowego bodźca kifotyzującego. Również taśma głęboka przednia pozostaje do sprawdzenia, czy jest potrzeba jej rozciągania. Pozdrawiam
Jeżeli są zaokrąglone plecy to znaczy, że dysfunkcje są prawdopodobnie również w innych rejonach ciała. Aby dobrać odpowiednie ćwiczenia sugeruję udać się na konsultację do fizjoterapeuty.
Witam. Ewentualne zalecenia i i odpowiedzi na nurtujące Pana pytania można odpowiedzieć dopiero po konsultacji w gabineci. Zapraszam i pozdrawiam
Jeżeli chodzi o kifozę w odcinku piersiowym, istnieje możliwość zatrzymania postępu oraz zmniejszenia dolegliwości poprzez odpowiednie techniki osteopatyczne, które nie tylko bedą się skupiały na tkankach mięśniowo-powięziowych, ale również na narządach( ich motylności i mobilności względem siebie,oraz zwiększenia ukrwienia tych struktur). Istnieje wiele istotnych grup mięśniowych, na które należy zwrócić szczególną uwagę odnośnie ich wzmocnienia podczas treningu. Pozdrawiam Arkadiusz Borkowski
Ciężko cokolwiek ocenić nie widząc Pana,nie badając, w jakim stopniu zaawansowania jest kifoza. Należy zwrócić uwage na mięśnie najbardziej osłabione w Pana postawie.Pozdrawiam
Witam
Niewiem w jakim stopniu pogłębiona jest Pana kifoza . Jak najbardziej ćwiczenia, wyśle Panu kilka przykładów :
Ćwiczenie nr 1
Stań w lekkim rozkroku i rozłóż ręce na boki. Wykonaj wdech i odchyl ręce w tył. Następnie wykonaj wydech i wykonaj rękoma ruch, jakbyś chciał kogoś uściskać.
Ćwiczenie nr 2
Klęknij na macie - kolana powinny się znajdować na szerokość bioder. Następnie wyciągnij boki ciała do góry, odpowiednio układając ciało i wygnij się do tyłu tak, aby opuścić dłonie na pięty.
Ćwiczenie nr 3
Połóż się na brzuchu. Wyprostuj ramiona na boki. Czoło oprzyj na podłodze lub na zwiniętym ręczniku. Unoś ramiona w górę, zbliżając łopatki do kręgosłupa. Wykonaj 15 powtórzeń.
Kifozę można wspomagać masażami które też pomagają zwalczyć wadę postawy. Zapraszam do mojego Gabinetu w Poznaniu Krośnieńska 11a. Pozdrawiam
Witam. Przede wszystkim trzeba znaleźć przyczynę. Czy ma Pan tak od kiedy Pan pamięta, czy jest to nowy stan. Jeśli to drugie to jest szansa trochę zmniejszyć hiperkifoze, pod warunkiem że nie ma zmian strukturalnych kręgosłupa. Na pewno można spowolnić pogłębianie się wady.
dzień dobry. Nie ma niestety możliwości wyizolowania jednej grupy mięśniowej odpowiedzialnej za Pana stan kręgosłupa piersiowego. Proszę sprzwdzić czy nie ma Pan w badaniu opisanej przez lekarza jednostki chorobowej takiej jak np Choroba Scheuermanna, poza tym potrzeba jest pracy nad wieloma grupami mięśni jak i na poziomie powięziowym żeby pomóc Pana ciału w zrównoważaniu problemu.
Dzień dobry, przy wszelkich schorzeniach kręgosłupa niezbędne jest zebranie wywiadu i badanie pacjenta. Jeśli chodzi o Pana problem, jakim jest kifoza do której dochodzi najczęściej w wyniku nieprawidłowej, potocznie mówiąc 'zgarbionej' postawy ciała. W efekcie tego dochodzi do zaburzenia równowagi mięśniowej - nadmiernie napiętymi mięśniami jest grupa mięsni klatki piersiowej (piersiowy większy, piersiowy mniejszy, czy zębaty przedni) natomiast do mięśni nadmierne rozciągniętych możemy zaliczyć mięśnie grzbietu ( m.najszerszy, równoległoboczny, prostownik grzbietu). Warto skupić się na wykonywaniu ćwiczeń zwiększających zakres ruchu w stawach barkowych i rozluźnianiu mięśni klatki piersiowej. Ważne jest również wzmacnianie mięśni powierzchownych i głębokich mięśni grzbietu. Warto zastanowić się nad aktywnością fizyczną na basenie, ponieważ w wodzie wykonujemy ruch w pełnym zakresie, stawy nie są obciążane, a mięśnie pracują w odciążeniu. Oczywiście należy pamiętać o odpowiedniej stabilizacji i prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń, najlepiej pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty.
Witam Pana.
Wszystko zależy od tego jaki jest powód wystąpienia deformacji i jak długo trwa ta sytuacja. Najlepszym sposobem jest skonsultowanie tego z fizjoterapeutą, który zajmuje się leczeniem wad postawy.
Jeżeli jest to wada wrodzona lub nabyta w dzieciństwie to może być ciężko.
Jeżeli sytuacja trwa od niedawna i jest spowodowana nawykiem złej postawy to szanse są duże.
Jeżeli jest spowodowana inną chorobą to już zależy od tego jakie jest podłoże zmian.
Kifoza jest normalną fizjologiczną krzywizną kręgosłupa w odcinku piersiowym więc pytanie też jest moje takie czy faktycznie plecy są zaokrąglone czy tylko jest to wniosek wysunięty na bazie jakiegoś badania obrazowego.
Pozdrawiam i życzę powodzenia w walce z plecami.
Witam, warto poszukać przyczyny Pana problemów. Zapraszamy do Centrum Ruchu i Terapii Body Work na ul. Kajki 14 w Poznaniu, gdzie po odpowiedniej diagnostyce będziemy w stanie dobrać ćwiczenia, bądź rehabilitacje.
Witam serdecznie.
W tym wieku zniwelować wady już się nie da. Gdyż zakończony jest zrost kostny. Można natomiast poprzez odpowiednie ćwiczenia usunąć dolegliwości bólowe i poprawić ruchomość tułowia. Ćwiczenia polegają na rozciąganiu mięśni klatki piersiowej i wzmacnianiu mięśni grzbietu. Stosujemy je codziennie po 20 minut, a ćwiczenia na siłowni traktujemy w tym przypadku jako uzupełnienie kuracji. Oczywiście służę pomocą w dobraniu odpowiedniego zestawu ćwiczeń.
Pozdrawiam.
Kifoza to naturalna krzywizna występująca w odcinku piersiowym kręgosłupa. Może być patologicznie pogłębiona, jednak ćwiczenia na siłowni w tym przypadku nie pomogą. Najczęściej jest to zmiana kompensacyjna. Jeżeli ma Pan dolegliwości bólowe pleców, polecam wizytę u dobrego fizjoterapeuty który będzie potrafił ocenić skąd pochodzą nieprawidłowe napięcia i ból. Przyczyn pogłębienia kifozy może być tak wiele że nie sposób ich wszystkich wymienić. Pozdrawiam
Witam,
Bardzo ważną sprawą jest to, aby ustalić czy pogłębiona kifoza jest na tle miesniowo-szkieletowym czy np. wisceralnym (dysfunkcje żołądka, przełyku mogą powodować pociągnie do przodu,a co za tym idzie pogłębienie kifozy).
Świetną sprawą jest to, że chodzi Pan na siłownię i dba o stan układu ruchu. Ćwiczeniami które, mogą pogłębiać Pana wadę będą wszystkie ćwiczenia angażujące mięśnie piersiowej (przednia strona klatki piersiowej). Natomiast to co należałoby wzmocnić to mięśnie grzbietu i pleców. Przed wzmacnianie koniecznie trzeba wprowadzić stretching mięśni nadmiernie napięty harmonogram (czyli klatka).
Najlepszym wyjściem będzie osobista konsultacja z dobrym fizjoterapeuta lub osteopatą.
Pozdrawiam Łukasz Baran
Są sposoby na zmniejszenie objawów ale siłownia raczej nasili a nie pomoże. Zapraszam na konsultację. Grzegorz Zaborowski
Witam. Wszystko zależy od tego jak długo występuje u Pana wada, czy wada nie już utrwalona. musi Pan wzmacniać i rozciągać mm klatki piersiowej. Polecam konsultacje fizjoterapeutyczne,który dobierze terapie. proszę pamiętać że brak powiększenia kifozy jest także zjawiskiem korzystnym. Pozdrawiam.
Witam. Sytuacja taka najczęściej jest spowodowana zbyt dużym napięciem mm piersiowych i zginaczy szyi oraz osłabieniem mm grzbietu. Aby wyeliminować ten problem najlepiej zacząć od pozbycia się dysbalansu mieśniowego, czyli terapia manualna, streaching, pir a następnie wzmocnić mm śćiągające łopatki, głównie czworoboczny srodkowy i dolny akton, najszerszy grzbietu, mm zębate. Czasami przykurczona również jest przepona dlatego w tym rejonie również warto zadziałać manualnie.
Witam,
Dziekuje za pytanie. Prosze Pana to zależy z jakiego powody jest ta kifoza pogłębiona- czy na skutek młodzieńczej postaci Ch. Scheuermana czy tez w wyniku zaniedbania i w efekcie przykurczy i osłabionych miesni. W drugim przypadku rozciąganie przedniej taśmy miesni i wzmocnienie tylnej taśmy wraz z mobilizacja kręgosłupa moze przynieść dobry rezultat
Pozdrawiam
Krzysztof
Kifoza jest naturalną krzywizną kręgosłupa. Jeśli jest pogłębiona, należy rozciągać przykurczone mięśnie najczęściej mm. klatki piersiowej i wzmacniać mięśnie grzbietu,przede wszystkim ściągające łopatki. Żeby dokładnie zaplanować program ćwiczeń niezbędna jest konsultacja.
Witam
Proszę o kontakt telefoniczny w celu omówienia dolegliwości
Pozdrawiam
Marta Jakubowska
dzień dobry, kwestia zaokrąglonych pleców, wielkości kifozy zależy od wielu czynników, nie tylko stanu mięśni, ale również statyki ciała, ustawienia lordozy i miednicy, stanu funkcjonalnego kręgosłupa, nie tylko piersiowego, jak również od nawyków, stylu życia i czynności, które takie ustawienie kręgosłupa piersiowego determinują... proszę skonsultować problem nie tylko z trenerem personalnym, ale również i może przede wszystkim na początek z dobrym fizjoterapeutą, pozdrawiam
Dzien dobry,

bardzo dziekuje za pytanie, jak najbardziej jest mozliwosc aby to poprawić przede wszystkim praca na strukturach miesniowych jak i na systemie powieziowym powinny przyniesc efekty .Jakie wszytsko zelażne jest od tego czy jest to spowodowane napieciem, badz jego brakiem w obrebie miesni czy tez juz doszlo do zmian kostnych.

Pozdrawiam
Witam, przy plecach okrągłych należy w pierwszej kolejności rozciągnąć przykurczone mięśnie piersiowe, następnie wzmacniamy mięśnie grzbietu odcinka piersiowego- głównie czworoboczny, warto pracować nad zwiększeniem ruchomości klatki piersiowej. Należałoby również ocenić postawę całego ciała szczególnie ustawienie miednicy.
Ma Pan wadę postawy .Kyfoza powoduje zmianę ustawienia całego kręgosłupa np w odcinku ledzwiowym jest nadmierna lordoza i przodopochylenie miednicy .Nie wiem co Pan cwiczy na siłowni.Proponowałbym podejść do fizjoterapeuy i poprosić o instruktaż ćwiczeń Należy ćwiczyć mm czworoboczny,najszerszy grzbietu,rownolegloboczny,dzwigacz łopatki ,wlaściśle cały kręgosłup z większą uwagą na wyżej wymienione.W czasie ćwiczeń proszę zlikwidować lordoza ledzwiowym np pokładają poduszkę boć jakiś wałek Każdy fizjoterapeuta dobierze Panu ćwiczenia
Klasyczny przypadek w rehabilitacji. Zawsze uda sie poprawić sylwetkę ale najważniejsze zeby zahamować dalsze zmiany zwyrodnieniowe ,które powstają przy takiej postawie.
Możliwość zmniejszenia kifozy jest możliwa. Należy zadbać o wyprost kręgosłupa piersiowego w stawach międzywyrostkowych, zmniejszyć napięcie mięśni, które ten wyprost hamują i zwiększyć siłę i wytrzymałość mięśni odpowiedzialnych za wykonanie wyprostu. Jest to odpowiedź uśreniona dla wszystkich przypadków. Jedna proszę nie zapominać, że ta kifoza mogła powstać u Pana z przyczyn nieco innych, niż u uśrednionego człowieka.
Witam Pana moje pytanie brzmi jakie ćwiczenia wykonywane są na siłowni w przypadku pleców okrągłych trzeba rozciągać mięśnie klatki piersiowej a wzmacniać prostownik grzbietu można podziałać również na tkankach miękkich gdyż mięśnie mogą być ze sobą posklejane w celu dokładniejszej analizy mogę zasugerować konsultacje w moim gabinecie.
Witam, na zmniejszenie takich krzywizn w szczególności w obrębie kręgosłupa czynnik ma wiele składowych. Trzeba przeprowadzić dokładny wywiad i badanie. Taka sytuacja może wynikać np. ze zwiększonej lordozy w odc. lędzwiowym i zwiększona kifoza może być tylko kompensacją ciała. Na dokładną diagnozę i zalecenia zapraszam do gabinetu na wizytę.
Witam. Kifozę ma każdy, nieprawidłowości są wtedy gdy jest ona zmniejszona lub zwiększona. Oczywiście jest wiele ćwiczeń wskazanych w Pana przypadku. Nawet jeżeli nie zmienią one kręgosłupa ( układ kostny po około 18 roku życia jest ciężki do kształtowania) to zmniejszą przeciążenia w układzie mięśniowym, co w efekcie zmniejszy dolegliwości bólowe. Ćwiczenia powinny być dopasowane do pacjenta dlatego warto zbadać także kręgosłup na odcinku szyjnym i lędźwiowy, aby uniknąć urazów i złej postawy ciała w innych jego częściach. Po diagnozie całego kręgosłupa powinien Pan dostać zestaw ćwiczeń. Proszę pamiętać główną zasadę aby na początku rozciągać mięśnie przykurczone, następnie wzmacniać mięśnie osłabione na koniec utrwalać pozycję poprzez ćwiczenia propriocepcji. Pozdrawiam
Tak, proszę ćwiczyć wzmacniając mięśnie grzbietu, a rozciągać mięśnie klatki piersiowej.
Kifoza w odcinku piersiowym jest naturalną i pożądaną krzywizną kręgosłupa.
Problemem może być nadmierna kifotyzacja. Najlepszą formą terapii jest eliminacja przyczyny problemu. Dobry terapeuta powienien dać Panu odpowiednie instrukcje w trakcie wizyty. Pozdrawiam!
Dzień dobry,
odpowiednio dobrane, regularne ćwiczenia na pewno będą zapobiegać pogłębianiu się wady.
Należy przede wszystkim wzmocnić osłabione mięśnie grzbietu ( prostownik grzbietu, równoległoboczny, czworoboczny), rozciągnąć przykurczone (piersiowe), włączyć ćwiczenia oddechowe oraz naukę prawidłowej postawy. Należy pamiętać że hiperkifoza zwykle występuje z nadmierną protrakcją barków oraz głowy (są wysunięte do przodu).
Najlepiej jakby udał się Pan do fizjoterapeuty oraz dobrego trenera personalnego.
Pozdrawiam
W tym wieku kifoza jest już utrwalona dotyka ona nie tylko układu kostnego ale również mięśni, więzadeł oraz całego układu powięziowego. Wzmocnienie mięśni pleców, prostowników w odcinku piersiowym może troszkę od prostować te plecy. Dodatkowo należałoby zbalansować napięcia w odcinkach powyżej i poniżej.
Witam
Korekcja ustawień krzywizn kręgosłupa jest możliwa praktyczne w każdym wieku. Wszystko zależy jednak od tego z jakiego powodu się pojawiła zmiana fizjologicznej krzywizny. Bez oceny wizualnej, oraz badania ciężko mi będzie Panu doradzić ze względu na złożoność takich zmian. Polecałbym wizytę u specjalisty w leczeniu zmian statycznych lu przeciążeń tkankowych.
Pozdrawiam
Witam, kifoza to fizjologiczne wygięcie kręgosłupa chyba, że jest powiększona. Oczywiście zawsze polecam konsultację z fizjoterapeutą w swoim mieście bo przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele zaczynając od zwiększonego napięcia mięśniowego kończąc na emocjach. (jedno nie wyklucza drugiego). To jak może Pan działać sam:
- skupiamy się na rozluźnianiu mm. piersiowych, czworobocznych cz. górnej (tzw. kaptury) i pobudzaniu mm. zginaczy głębokich szyi oraz mm. równoległobocznych
- rozluźnianie może Pan wykonywać przykładowo z twardą piłeczką (ja osobiście polecam piłeczki kauczukowe dla psów 6-7 cm średnicy)
- nie napisał Pan również nic od odcinku lędźwiowym, jego ustawieniu itp. - to też ważne

Jeśli nazwy mięśni, które wymieniłem nie mówią Panu zbyt wielę to naprawdę polecam wybrać się do fizjoterapeuty z Warszawy. Pozdrawiam,
DB
Kifoza w odcinku piersiowym kręgosłupa jest krzywizną fizjologiczną i co do zasady nie możemy traktować jej w kategoriach "schorzenia". Szczegółowych informacji na temat diagnozy funkcjonalnej może udzielić fizjoterapeuta po przeprowadzonym wywiadzie i badaniu, dlatego zachęcam do wizyty u specjalisty w swojej okolicy. Pozdrawiam.
Dobry wieczór,

zaokrąglone plecy (kifotyczne), to swego rodzaju choroba cywilizacyjna ostatnich lat, a wiąże się najczęściej z trybem życia.

Większość osób zmagających się z tym problemem to ludzie pracujących na siedząco, przed komputerem, gdzie głowa pochyla się delikatnie do przodu spłycając lordozę szyjną (czyli po prostu wygięcie kręgosłupa w przód), natomiast środek ciężkości ciała leżący na kości krzyżowej wymusza tyłopochylenie miednicy. To pozycja zaokrąglająca plecy, a osłabiająca mięśnie grzbietu. Czyli z pewnością pomogą ćwiczenia wykonywane na plecy, a więc mięśnie najszerszy grzbietu, wielodzielny (prostownik kręgosłupa), mięśnie równoległoboczne - czyli każde ściąganie łopatek. Można te ćwiczenia wykonywać z obciążeniem, zamykając łańcuch biokinematyczny, czyli podnoszę hantel z ziemi podpierając się drugą ręką ;)

Oprócz tego istotnym elementem jest pozycja przednia klatki piersiowej. Zazwyczaj w przypadku zaokrąglania pleców, barki ulegają rotacji wewnętrznej i wysuwają się ku przodowi. To pozycja trochę utrudniająca oddychanie, przykurczająca mięśnie piersiowe oraz mięsień podłopatkowy, czyli silny rotator wewnętrzny stawu barkowego. Warto by było skupić się też na rozciąganiu tych partii mięśniowych.

Natomiast na co dzień, warto skupić się na skorygowaniu pozycji np. siedzącej w pracy, cofaniu potylicy (protrakcja-retrakcja), czyli korekcji przejścia szyjno-piersiowego kręgosłupa. Warto wprowadzić ćwiczenia na mięsień poprzeczny brzucha, oraz pozostałe, które zawsze ulegają osłabieniu podczas siedzenia zgarbionym. Ewentualnie rozciąganie mięśni zginających w stawach biodrowych (mięśnie biodrowo-lędźwiowe).

Wydaje mi się, że to tyle.. jakby był Pan zainteresowany, bardzo chętnie prześlę Panu taki zestaw ćwiczeń, albo skonsultuję chociażby telefonicznie co i jak dokładnie.

Zachęcam do kontaktu mailowego lub telefonicznego z mojej strony

www. physioart.pl

Pozdrawiam serdecznie
Przemysław Jeziorski
Proszę skupić się na dolnej i środkowej części mm czworobocznego oraz mm równoległobocznych rozciąganiu proszę poddać mm klatki piersiowej mm piersiowy większy i mniejszy. Dobrze również kilka razy dziennie wykonywać ćwiczenia postawy ciała.
Witam, zwiększona kifoza w odcinku piersiowym zazwyczaj jest kompensacją zwiększonej lordozy w odcinku lędźwiowym, co z kolei spowodowane jest przodopochyleniem miednicy. Oczywiście są pewne partie mięśni, które należałoby wzmacniać np. mięśnie powodujące retrakcję łopatek, prostowniki odcinka piersiowego. Nie mniej jednak warto byłoby ocenić całą postawę i ustalić trening pod kątem tejże właśnie wady postawy. Pozdrawiam
Witam .
Na pewne przy zaokrąglonych plecach ważne jest wzmacnianie mięśni grzbietu. Rozciąganie mięśni piersiowych, prawidłowe ustawienie łopatek. Trzeba jeszcze sprawdzić ruchomość kręgosłupa w odcinku piersiowym.
Szanowny Panie,
zaokrąglone plecy, czyli nadmierna kifoza piersiowa (hiperkifoza, plecy okrągłe) to jedna z częstszych wad postawy. Poza uwarunkowaniami genetycznymi występuje przeważnie u osób wykonujących pracę siedzącą. Objawami towarzyszącymi są barki oraz głowa wysunięte do przodu.
W efekcie dochodzi do przykurczu (skrócenia) głównie mięśni piersiowych większych oraz nadmiernego rozciągnięcia i osłabienia mięśni grzbietu, głównie mięśni ściągających łopatki i prostowników kręgosłupa odcinka piersiowego.
Powyższe partie mięśniowe powinny być mocno brane pod uwagę w treningu !
W skrócie:
==> rozciąganie mięśni piersiowych (stretching)
==> wzmacnianie mięśni grzbietu, głównie mięśni ściągających łopatki, prostowników kręgosłupa odcinka piersiowego, tylnych aktonów mięśni naramiennych. Ćwiczenie? np.odwrotny butterfly

W tym wieku niestety nie cofniemy zmian kostnych w kręgosłupie, natomiast z powodzeniem możemy poprawić sylwetkę wzmacniając mięśnie.

Trzymam kciuki i zapraszam na szczegółową konsultację
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Kifoza odcinka piersiowego kręgosłupa jest fizjologiczną krzywizną, chyba że uległa pogłębieniu (plecy okrągłe) lub spłyceniu (plecy płaskie). W zależności jaki ma Pan rodzaj pleców i jakie towarzyszą im dolegliwości, będzie trzeba pracować nad innymi partiami mięśni. Pozdrawiam
Witam serdecznie,

Korekcję wad postawy powinno się eliminować do momentu aż proces kostnienia nie zakończył się. Niestety u Pana taki proces się już zakończył. Jeśli hiperkifoza zwiększyła się w ostatnim czasie to podejrzewam że przyczyna nie leży tu w nawykowej złej postawie tylko m.in: w jamie brzusznej.
Niestety ćwiczenia mogą przynieść mizerny skutek.
Zapraszam na wizytę i konsultację osteopatyczną w gabinecie. Dostanie Pan bardzo dużą dawkę informacji na ten temat.

Z Poważaniem
mgr Mateusz Szelągowski
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam, należałoby wykonywać odpowiednie ćwiczenia - proszę odwiedzić fizjoterapeutę, który na podstawie oceny funkcjonalnej zaordynuje schemat treningu.
Kifoza kręgosłupa piersiowego to naturalna krzywizna kręgosłupa. Rozumiem, że stwierdzono, iż jest ona zbyt wielka. Jeżeli doszło do zmian strukturalnych w układzie kostnym - same ćwiczenia mogą się okazać niewystarczające. Jeśli chodzi o ćwiczenia - proponuję położyć największy nacisk na rozciąganie mięśni przykręgosłupowych odcinka piersiowego. Nawet jeśli nie uda się skorygować postawy - mogą zmniejszyć ewentualne dolegliwości bólowe.
Myślę, że powinien to ocenić fizjoterapeuta przez badanie.
Witam,
Na wstępie trzeba zaznaczyć, że każdy z nas ma kifozę a przynajmniej powinien ponieważ jest to fizjologiczne wygięcie kręgosłupa w części piersiowej. Prawdopodobnie mówi Pan o pogłębionej kifozie. Najczęściej pogłębienie tej krzywizny nie jest wynikiem osłabienia mięśni lecz ich przeciążenia ale powstania niewłaściwych mechanizmów często psycho-somatycznych czyli zależnych od psychiki i ciała. Aby dokładnie zdiagnozować przyczynę takiego stanu należało by pacjenta dobrze zbadać i w razi potrzeby wysłać na badania dodatkowe. Po za tym dość istotną kwestią są ewentualne objawy, które mogą towarzyszyć pogłębionej kifozie piersiowej. Jeśli chodzi o stricte mechaniczne podejście to na pewno można takiemu pacjentowi zalecić rozciąganie mięśni klatki piersiowej i wzmacnianie mięśni grzbietu.
Pozdrawiam,
Mateusz Małachowski
Sugeruję wizytę: - 80 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam, to zależy czy jest to np choroba Scheuermanna,czy może kompensacyjnie pogłębiona kifoza w odcinku piersiowym, w odpowiedzi na inne zmiany w ciele. W takim wypadku konieczna byłaby całościowa praca, z całym ciałem, przeprowadzona najlepiej przez fizjoterapeutę zaznajomionym w integracją strukturalną/rolfingiem. Po przywróceniu prawidłowych wzorców ruchowych oraz wzorców tkanek miękkich można rozpocząć trening wzmacniający osłabione grupy mięśniowe, czyli w Pana wypadku na pewno prostowniki kręgosłupa, prawdopodobnie też czworoboczny grzbietu oraz równoległoboczne. Dodatkowo należałoby wprowadzić trening stabilizacyjny, propriocepcji, mobilizacje do wyprostu w odcinku piersiowym. Jest to bardzo złożony temat.Pozdrawiam
Przy pogłębionej kifozie piersiowej zalecałbym ćwiczenia czynne na materacu, niż na siłowni. Wszystko zależy od stopnia pogłębienia kifozy. Zalecałbym wpierw konsultację ze specjalistą w celu określenia zaawansowania choroby i dopiero wtedy można myśleć o odpowiednich dla Pana ćwiczeniach. Źle dobrane i źle wykonywane ćwiczenia mogą tylko zaszkodzić
Witam serdecznie!
Powinien skupić się Pan na stabilizacji miednicy oraz pracy w obrębie przepony. Te dwie okolice uważam za kluczowe w Pańskim przypadku. Jednak nic nie może zastąpić badania klinicznego aby jasno określić, które struktury należałoby poddać terapii.
Pozdrawiam Piotr Iberhan
Witam,
Tak jak moi Poprzednicy Panu opisali - zaokrąglone plecy czyt. pogłębiona kifoza piersiowa może mieć różne podłoże. Począwszy od przebytej w okresie dojrzewania chorobie Scheuermann'a, nadmiernym ćwiczeniom, które spowodowały mocny przykurcz w obrębie klatki piersiowej w związku z tym zmieniła się postura ciała, a na aspekcie uwięźnięcia emocji w ciele, które sprzyjają nieprawidłowej sylwetce kończąc. Nie widząc Pana i nie mogąc ocenić Pana postawy i w związku z tym napięć, które pojawiły się w ciele mogę jedynie zalecić w miarę uniwersalne rozluźnianie w postaci autoterapii rozluźniania mm. piersiowych na piłce tenisowej, aby uwolnić napięcie klatki piersiowej. Dzięki temu mm. w okolicy łopatek przestaną być na tyle wyhamowywane, że podejmą ponownie funkcję swojej pracy. Po więcej rzeczy musi zgłosić się Pan do terapeuty, który w pełni oceni patologię jaka powoduje takie, a nie inne problemy.

Pozdrawiam
Dzień dobry,
Proszę Pana, przede wszystkim należy zwróć uwagę na to co powoduje/utrwala taka sylwetkę, być może jest to długotrwała pozycja siedząca + nieodpowiednio dobrane stanowisko pracy albo nieprawidłowa pozycja wyjściowa podczas ćwiczeń. Na początek należy skupić się rozciąganiu mięśni piersiowych i tzw. "otwieraniu klatki piersiowej". Przy dużej kifozie piersiowej zazwyczaj pojawiają się kompensacje w postaci protrakcji, czyli wysunięcia głowy do przodu oraz pogłębionej lordozy lędźwiowej. Najlepiej umówić się na konsultację do fizjoterapeuty w celu zbadania całej sylwetki oraz zdiagnozowania przyczyn nieprawidłowości. Fizjoterapeuta dobierze indywidualny zestaw ćwiczeń omówi zasady ergonomii stanowiska pracy oraz w miarę potrzeby zastosuje techniki manualne rozluźniające odpowiednie partie mięśniowe.
Pozdrawiam, Patrycja Skrzypek
Poprzez terapię manualną i dobrze dobrane ćwiczenia na pewno można uniknąć pogłębiania się wady i dolegliwości bólowych. Co do jej zmniejszenia, musiałbym ujrzeć co najmniej rentgen, aby stwierdzić, czy to możliwe.