3 miesiące temu przeżyłam coś podobnego do ciąży urojonej. Skończyła się wraz z wizytą i USG u ginek

2 odpowiedzi
3 miesiące temu przeżyłam coś podobnego do ciąży urojonej. Skończyła się wraz z wizytą i USG u ginekologa. Teraz znowu dzieje się ze mną to samo. Od stosunku miałam 2 okresy, zrobiłam 4 testy ciążowe ( 2 po pierwszej miesiączce, 2 po drugiej ) - wyniki negatywne. 9 tygodni od stosunku wykonałam badanie beta HCG - wynik <1,2. Od 2 tygodni zauważyłam powiększone piersi i brzuch przypominający ciążowy. Czy jeżeli wynik testu z krwi mnie nie uspokoił to można twierdzić o tym, że mam ciążę urojoną czy do tego jest potrzebna opinia lekarza ginekologa? Czy ciąża urojona może sprawić powiększenie się brzucha oraz piersi ?
Rozumiem, że przeżywa Pani bardzo trudne emocje. To może wpłynąć na zmiany w ciele. Wiele naszych przeżyć odbija się bardzo wyraźnie na naszym organizmie. Czasem znajduje to odzwierciedlenie w wynikach medycznych, czasem miewamy objawy wbrew medycynie. Pani ciało woła o uwagę, bo chyba niewiele jej Pani daje sobie. Czy to nie jest najwyższy czas, aby zająć się sobą? Swoim ciałem, emocjami, pragnieniami i potrzebami...?

Dzień dobry, odpowiedź na Pani pytanie, „czy ciąża urojona może sprawić powiększenie się brzucha oraz piersi?” – brzmi: oczywiście, że może. Objawy, jakie odczuwa kobieta przy ciąży rzekomej są takie same jak przy ciąży właściwej, dlatego choroba ta nazywa się ciążą urojoną. Czasami kobiety są tak wyczulone i wsłuchane w głąb siebie, że ruchy robaczkowe jelit postrzegają, jako ruchy płodu.
Dlatego bardzo ważnym w tej sytuacji jest skierowanie się do lekarza ginekologa i psychiatry, ponieważ ciąża rzekoma wymaga leczenia farmakologicznego, gdyż może zwiększać ryzyko zachorowania na depresję, zaburzenia lękowe, a nawet poważne zaburzenia osobowości.
Jeśli sytuacja zostanie opanowana proponuję na koniec udać się do psychoterapeuty, aby znaleźć przyczynę, dla której popada Pani w taki stan. Psychoterapia pozwoli Pani poznać siebie i swoje potrzeby a także poukładać życiowe priorytety. Trzymam kciuki za powodzenie w terapii, pozdrawiam, Małgorzata Ostrowska