Pytania pacjentów (722)

    1,5 roku temu zaczęły mi się tworzyć zapadnięcia pod oczami. Z nadzieją poprawy, 4 msc temu wykonałam 2 zabiegi mezoterapii bezigłowej na twarz. Teraz mam głębokie wgłębienia od wewn. do zewn. kącika oczu tworzące "U" a cała twarz zaczęła opadać. Po obu stronach ust stworzyły mi się delikatne linie marionetki za którymi jest coś w rodzaju wypukłości. Wygląda to bardzo nieestetycznie, zwłaszcza gdy opuszczę głowę w dół. Dodatkowo w okolicy pod oczami zaczęły mi pękać naczynka. Czy to może być efekt tych zabiegów? Jeśli nie, to co może być powodem tak drastycznych zmian na mojej twarzy i jak mogę sobie z nimi poradzić? Mam dopiero 26 lat, a znajomi ze zdziwieniem pytają mnie co mi się stało, albo czy dobrze się czuję bo źle wyglądam. Bardzo proszę o radę. Moja pewność siebie jest na poziomie podłogi.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Iwona Stajkowska

    Do zabiegów z zakresu medycyny estetycznej należy podchodzić kompleksowo biorąc pod uwagę wszystkie aspekty. Wielu pacjentów zgłasza się do gabinetu chcąc wykonać konkretny zabieg, który miała robiona koleżanka lub z powodu złego wyglądu w danej okolicy. Wykonanie zabiegu w jednej okolicy pod warunkiem, że był właściwie dobrany i wykonany spowoduje poprawę ale uwidoczni też różnicę z pozostałymi regionami twarzy i podkreśli ich wady. Źle dobrany zabieg a także niepoprawnie wykonany pogorszy tylko wygląd i doprowadzi do sytuacji jak u Pani. Bez konsultacji i zbadania Pani nie można ocenić co się stało i czego Pani twarz potrzebuje. Do wyglądu pacjenta i jego twarzy należy podchodzić przy planowaniu zabiegów jak do całości. W opisanym przez Panią przypadku, zastanawiam się czy zastosowano właściwy zabieg na Pani problem. Nie napisała Pani też czy był wykonywany przez lekarza czy w gabinecie kosmetycznym. Jeśli u lekarza proponuję powrót do gabinetu i omówienie kompleksowego podejścia do rewitalizacji twarzy. Jeśli była Pani u kosmetyczki lub kosmetologa mogę zaproponować tylko konsultację u dermatologa zajmującego się również medycyną estetyczną. Jak Pani jednak sama doświadczyła, tego typu zabiegi to nie makijaż i nie da się go zmyć. Proszę więc rozważnie wybierać planowane zabiegi a jeszcze lepiej rozważnie wybierać kto je będzie wykonywał i pozwolić na kompleksowe doradzenie jakich właściwych zabiegów Pani potrzebuje.


    Mam na imię Wiktoria i w listopadzie kończę 15 lat. Pisze tu z prośbą o pomoc, gdyż mam nietypowe znamię, a może bliznę na twarzy. Umiejscowiona jest ona tuż pod ustami, rozbija się na parę części (są to kropki oraz podłużne paski). Pojawiło mi się to dość dawno, nie pamiętam dokładnie kiedy. Podczas przeglądania się temu trochę ogarnął mnie niepokój i chciałabym jak najszybciej dowiedzieć się co to jest. Proszę o pomoc!!! Z góry serdecznie dziękuję.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Iwona Stajkowska

    Z uwagi na wiek pacjenta konieczna jest wizyta u lekarza dermatologa wraz z opiekunem prawnym. Tę zmianę należy ocenić dermatoskopowo lub jeszcze lepiej wideodermatoskopowo, aby ustalić czym jest i czy istnieje konieczność jej usunięcia. Jeśli trzeba będzie ją usunąć lekarz dobierze właściwą metodę. W części przypadków możliwe jest zastosowanie lasera ale czasem konieczna jest też interwencja chirurga. Odpowiedzieć na pytanie, czym jest ta zmiana bez jej zbadania się nie da. Proszę wiec zgłosić się do gabinetu dermatologicznego.


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Iwona Stajkowska

    Tak, wszystkie twarze są niesymetryczne. Jedne mniej, inne więcej ale ale to normalne. Jeśli niesymetria jest bardzo znacząca można oczywiście starać się ją zmniejszyć zabiegami medycyny estetycznej lub... Więcej


    Chciala bym wykonac badanie mikrobiologiczne skory glowy tylko stosuje preparaty z hormonami bo mam lysy placek a obok niego zolta luske z ktorej chciala bym pobrac material sprawdzic czy niema bakteri.
    Czy przy stosowaniu tych preparatiw mozliwe jest wykonanie badania?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Iwona Stajkowska

    Przed wykonaniem badania mikrobiologicznego powinna Pani odstawić leki i odczekać kilka tygodni aby jego wynik nie był zafałszowany.


    Moim problemem jest nadmiernie wystająca broda.
    Jednocześnie mam zgryz głęboki, czyli zgryz, w którym zęby górne zakrywają zęby dolne. Moje pytanie brzmi czy aparatem na stałe da się poprawić wygląd wystającej brody ?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Iwona Stajkowska

    To pytanie powinno trafić do lekarza ortodonty. Aparatem można skorygować wadę zgryzu ale nie zbyt krótką żuchwę. Jeśli to poważna różnica rozwiązaniem jest zabieg chirurgiczny z przebudową struktury żuchwy. Proszę zgłosić się na konsultację do dentysty ortodonty.


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Iwona Stajkowska

    Wypełnienie zmarszczek wykonuje się kwasem hialuronowym. Dobrze jest podać też w tej okolicy botoks co spowoduje zrelaksowanie mięśni i oduczenie się nawykowego marszczenia brwi. Zabieg wypełnienia wystarcza... Więcej


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Iwona Stajkowska

    Jeśli preparat jak Pani pisze nie ma dodawać objętości to w jakim celu ma być podawany jako wypełniacz pod oczy w celu redukcji ich zapadnięcia?
    Jedno zaprzecza drugiemu. Proszę zbadać przyczynę opuchlizny... Więcej


    Od 12 roku życia wypadają mi włosy ( zaczęło się w czasie pobytu w sanatorium) mam już bardzo rzadkie włosy. Łykam witaminy stosuję wcierki nawet wcierałam sterydy nic nie pomaga troszkę włosów nowych wyrośnie a później gdzieś się znów tracą. Mam 48 lat i jeszcze żaden dermatolog mi nie pomógł. Co robić?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Iwona Stajkowska

    Zgłosić się mimo wszystko do dermatologa zajmującego się trychologią. W pytaniu brak jest podstawowych danych. Nie wiem nawet jaką płeć ma pytająca osoba... Trudno więc udzielić porady poza skierowaniem do lekarza. Nikt i nic poza lekarzem nie pomoże w takiej sytuacji.


    Od około 2 miesięcy męczy mnie swiąd, który nasila się wieczorem i wysypka, która podobna jest troche do pokrzywki, ale do końca nią nie jest. Zaczęło się od swędzenia pachwin, pośladków, miałem zaczerwienione uda. Następnie pojawiła się wysypka na całym ciele, a świąd zajmował większość ciała. Powstały też rany na pośladkach, które nie są spowodowane drapaniem, bo nie drapałem się aż tak intensywnie. Teraz zrobiły mi się strupy na łydkach i ścięgnach achillesa, które też nie są do końca przyczyną drapania-nadal nie drapie się bardzo intensywnie, tym bardziej na łydkach. Byłem już u 3 lekarzy oraz za 2 dni idę na kolejną wizytę. Maści pomagają tylko na chwile. Mam psa od 8 miesięcy, adoptowanego ze schroniska, ma on łupież, który jest aktualnie zwalczany, może być to jakaś reakcja organizmu na łupież zwierzęcia? Jeśli nie to co to może być?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Iwona Stajkowska

    Nasilanie się świądu wieczorem lub w nocy może być objawem sugerującym rozpoznanie w kierunku świerzbowca. W przypadku potwierdzenia moich domysłów u lekarza w trakcie badania, konieczne będzie leczenie całej rodziny włącznie z psem oraz zdezynfekowanie pościeli i legowiska oraz miejsc gdzie pies leżał (kanapy, fotele...)


    Ostatnio będąc u okulisty stwierdzono u mnie w brzegach oczu nurzyce. Wcześniej bardzo swiedziala mnie glowa. Ale dermatolog stwierdzlila ze to objaw lojotoku. Niby ok do momentu stwierdzenia tego w oku.teraz swędzi mnie cala twarz i glowa.. mam pytanie jak można się tym zarazić?-bo jakos nie przypominam sobie kontaktu z taka osobą?-bardzo mo to dokucza. Wizyta dopiero za tydzień a ja nie mogę wytrzymać ze swiądu i piecznienia. Co moge zrobić by złagodzić objawy..??

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Iwona Stajkowska

    Leczenie nużycy jest długotrwałe i trudne. Proszę więc nie oczekiwać szybkiego rozwiązania problemu. Proszę stosować leki zapisane przez lekarza prowadzącego. Nasilenie swędzenia jest powodem Pani psychiki i obecnej świadomości, że ma Pani na skórze nieproszonych lokatorów. Zarażenie następuje przez bezpośredni kontakt z osobą chorą lub poprzez przedmioty używane wspólnie. Nawet jeśli w w bezpośrednim otoczeniu nie ma osób chorych na nużycę można zarazić się np. w drogeriach podczas stosowania testerów pomadek, kremów itd. Kontakt z niedezynfekowanymi narzędziami (u fryzjera, kosmetyczki) może być także źródłem zarażenia.


Popularne pytania

Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.