Pytania pacjentów (90)

    Z TK głowy wyszło naczyniak żylny lub nieduży naczyniak tetniczo -żylny. Czy to coś poważnego? DO jakiego lekarza się z tym wybrać?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Damian Kocur

    Dzień dobry. Jest to bardzo istotne, czy mamy do czynienia z naczyniakiem żylnym (który nie krwawi) czy z naczyniakiem tętniczo-żylnym (który krwawi). Dlatego trzeba wykonać badanie rezonansu magnetycznego głowy z kontrastem i udać się na konsultację do neurochirurga.


    Jestem 30-letnią kobietą. Mam niejednorodną torbiel szyszynki (z opisu rezonansu głowy z kontrastem). Ma 10 mm, od 8 lat nie zmienia się. Co oznacza stwierdzenie, że jest ona niejednorodna? Ma inną, nietypową budowę? Nie składa się tylko z płynu? Czy to jest groźniejsze niż posiadanie torbieli jednorodnej? Będę wdzięczna za wyjaśnienie, ponieważ bardzo mnie to martwi.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Damian Kocur

    Dzień dobry. Torbiel szyszynki niejednorodna, czyli taka, która ma zróżnicowaną strukturę zawsze budzi podejrzenie jakiegoś procesu rozrostowego, ale jeśli przez kilka lat nie zmienia się jej rozmiar, to raczej jest to zwykła torbiel. Należy skonsultować się z neurochirurgiem, celem osobistego przeanalizowania badania rezonansu magnetycznego.


    czy mając nieco szerszą okolicę odejścia tętnicy łączącej tylnej do prawej ICA mogę lecieć samolotem ?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Damian Kocur

    Dzień dobry. W przypadku tzw. lejka naczyniowego tętnicy łączącej tylnej nie ma przeciwwskazań do lotu samolotem, gdyż tego typu zmiany nie pękają i nie powodują krwotoku śródczaszkowego. Należy jednak mieć pewność, że mamy do czynienia z lejkiem a nie niewielkim tętniakiem, który również może występować w tej okolicy.


    Na czym polega kontrola po udanej embolozacji za pol roku?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Damian Kocur

    Dzień dobry. W każdym przypadku po embolizacji tętniaka śródczaszkowego konieczna jest kontrola w postaci badania cyfrowej angiografii subtrakcyjnej (DSA), które jest wykonywane w warunkach szpitalnych. Podobnie jak w przypadku zabiegu embolizacji dostęp jest przez pachwinę, a kontrast podaje się do tętnic śródczaszkowych z użyciem specjalnego mikrocewnika. Badanie jest konieczne, gdyż czasami obserwuje się rekanalizacje, czyli "nawroty" nawet po wcześniejszym całkowitym zamknięciu światła tętniaka.


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Damian Kocur

    Dzień dobry. Jeśli są cechy mielopatii, czyli uszkodzenia rdzenia, to pacjent kwalifikuje się do leczenia operacyjnego, gdyż grozi to powstaniem deficytów neurologicznych, które mogą być nieodwracalne.... Więcej


    Chciała bym się zapytać co oznacza,, w przystrzalkowych partiach podstawy tylnego dolu czaszki widoczna torbiel pajeczynowki o wymiarach poprzecznych 22x20mm " strasznie boli mnie głowa z tyłu i promieniuje do kości skroniowej
    Pozdrawiam

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Damian Kocur

    Dzień dobry. Torbiel pajęczynówki w tylnym dole czaszki najprawdopodobniej jest przyczyną Pani dolegliwości. Wskazania do leczenia operacyjnego w takich przypadkach zwykle są względne i należy je rozważyć w przypadku, gdy dolegliwości są uporczywe. Zapraszam na konsultację, abym mógł osobiście przeanalizować badanie radiologiczne, bo tylko wówczas można zaproponować odpowiednie postępowanie.


    Mam 21 lat, od września z przerwami boli mnie kręgosłup w odcinku lędzwiowym. Byłam u ortopedy, dostałam skierowanie na RTG, tabletki przeciwbólowe, których nie brałam i tabletki z witaminami np. B12. Po wykonaniu prześwietlenia bóle ustapiły, ale powracają co jakiś czas. RTG wykazało zniesienie lordozy, drobne prawostronne skrzywienie, dyskopatia L5/S1. Bóle powróciły i sa coraz mocniejsze. Prosze o radę do jakiego specjalisty się udać ?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Damian Kocur

    Dzień dobry. Polecam wykonać badanie rezonansu magnetycznego odcinka lędźwiowo-krzyżowego i następnie wykonać konsultację neurochirurgiczną.


    czy jakikolwiek lekarz neurochirurg udzieli pomocy wykonujac zabieg operacje przepukliny kregosłupa ledzwiowegp na nfz

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Damian Kocur

    Dzień dobry. Ja wykonuję zabiegi dyskopatii lędźwiowej, jak i szyjnej w ramach narodowego funduszu zdrowia. Aby zakwalifikować pacjenta i ustalić termin takiego zabiegu musimy spotkać się wcześniej w poradni neurochirurgicznej.


    Jestem 6 mies po operacji przepukliny c5c6,c6c7. Nadal odczuwam rozne bole najbardziej promieniujacy od ramienia przez szyje, potylice i glowe az do oka. Czy to normalne?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Damian Kocur

    Dzień dobry. W takich przypadkach najlepiej skontaktować się z lekarzem, który wykonywał zabieg. Jeśli bóle utrzymują się, należy mocno rozważyć wykonanie badania rezonansu magnetycznego odcinka szyjnego kręgosłupa.


    Jestem dziewczyną i mam 21 lat, w ostatnim badaniu rezonansem magnetycznym głowy z kontrastem wyszło mi, że mam naczyniaka żylnego robaka mózgu, który ma 2 mm i torbiel w zatoce szczękowej lewej wielkości 16 mm. Co i jak z tymi odkryciami?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Damian Kocur

    Dzień dobry. Naczyniak żylny robaka móżdżku należy traktować jako znalezisko przypadkowe. Takich zmian w żadnym wypadku nie wolno operować. Natomiast torbiel w zatoce szczękowej radziłbym skonsultować z chirurgiem szczękowym. Pozdrawiam!


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.