Borowane zęby

Usuwanie ósemek – czy jest konieczne?

Napisano przez w Stomatologia12 kwietnia 2017 Brak komentarzy.

Ósemki! Zęby mądrości! Krąży na ich temat wiele mitów i opowiadań, czy to odnośnie samego zabiegu, późniejszego gojenia oraz tego czy faktycznie trzeba je usuwać.

Dlaczego ósemki są takie szczególne?

Wraz z ewolucją, ósemki stały się praktycznie nieprzydatnymi zębami. Ze względu na zmiany w naszej diecie, nasze uzębienie przystosowuje się do przeżuwania innego rodzaju pokarmu. Skutkiem tego są malejące szczęki, które niestety zmieniają się znacznie szybciej niż proces zanikania poszczególnych zębów. Dodatkowo ósemki są dla nas problematyczne i wywołują sporo nieprzyjemności, jeśli są zostawione samym sobie. Coraz rzadziej pełnią prawidłową funkcję w naszych ustach. Bardzo często brakuje na nie miejsca, przez co mogą ustawiać się nieprawidłowo, wykrzywiać inne nasze zęby, wywoływać ból i stany zapalne. A nawet jeśli ósemki są w pełni wyrznięte, to często z tyłu nie ma tzw. dziąsła zrogowaciałego, przyczepionego do zęba. Tworzy się nam przez to kieszonka, w którą wchodzą resztki jedzenia wywołujące nawracające stany zapalne.

Jeśli są wskazania do usunięcia ósemek, nie warto tego odwlekać. Nieciekawie jest, gdy po leczeniu ortodontycznym zęby ponownie nam się wykrzywiają przez ósemki. Jeszcze gorzej, gdy są one nieprawidłowo ustawione i doprowadzą do utraty sąsiedniego zęba!

Z tego względu bardzo ważna jest ich regularna kontrola i odpowiednia profilaktyka. Jeśli pozostałe zęby mamy zdrowe i istnieją wskazania do usunięcia ósemek, to najlepiej to zrobić w spokojnie ustalonym i dogodnym dla nas terminie, niż narazić się na nagłe wystąpienie silnych dolegliwości. W przypadku braku lub niepewnym rokowaniu innych zębów w odcinku bocznym, znacznie częściej rozważamy zachowanie zębów mądrości i odpowiednie ich ustawienie. Do najczęstszych wskazań do usunięcia należą: znaczne zniszczenie tkanek zęba, wskazania ortodontyczne, nieprawidłowości okluzyjne i nawracające stany zapalne.

Decyzję o usunięciu zawsze podejmuje stomatolog na podstawie zdjęcia rentgenowskiego, najlepiej panoramicznego. W przypadku zębów zatrzymanych, wskazane jest wykonanie tomografii komputerowej (CBCT).

Jak wygląda usuwanie zębów mądrości?

Usunięcie ósemek, odpowiednio przeprowadzone, jest całkowicie bezbolesne. W sporej części przypadków niewiele różni się od usuwania innych zębów, szczególnie jeśli chodzi o górne ósemki. Zębodół po usunięciu jest odpowiednio oczyszczany, odkażany i zaopatrzany. Lekarz podejmuje również decyzję czy jest konieczne zaszycie miejsca zabiegowego.

Bardzo ważny jest też okres pozabiegowy. Szczególnie ważne jest odpowiednie stosowanie się pacjenta do zaleceń pozabiegowych i jego indywidualne skłonności do gojenia. Wprawdzie jest dużo metod zmniejszających dolegliwości pozabiegowe, jednak bez rygorystycznego trzymania się przez pacjenta zaleceń, nie odniosą one zamierzonego efektu. Z dodatkowych metod zmniejszających dolegliwości pozabiegowe wyróżniamy: PRF (fibryna bogatopłytkowa), laseroterapię, ozonowanie zębodołu, stożki kolagenowe.

Odnośnie zaleceń pozabiegowych po usunięciu ósemek, dokładnych informacji udziela zawsze lekarz, często dopasowując je indywidualnie do pacjenta.

Po zabiegu usuwania ósemek, oprócz odpowiedniej diety, trzeba się liczyć między innymi z ostrożnym płukaniem, dodatkowymi elementami higienicznymi, jak i również spaniem na przeciwległym boku, czy unikaniu wyższych temperatur.

Z pewnością niejedna osoba, najprościej mówiąc, boi się takiego zabiegu – pamiętajmy, że odpowiednio zaplanowany i wykonany jest całkowicie bezbolesny, a przy odpowiedniej dyscyplinie po zabiegu, również okres „po” nie powinien być dla nas uciążliwy. Najlepszy czas na usuwanie ósemek to wiek 16-22 lata. Zabieg powinien być wykonywany przy pełnym zdrowiu pajenta i najlepiej przy niskich temperaturach zewnętrznych. Wtedy gojenie przebiega najszybciej i minimalizujemy ryzyko wystąpienia powikłań związanych z gojeniem.

Należy pamiętać też o regularnych wizytach higienizacyjnych i kontrolnych u dentysty. Podczas takich wizyt, lekarz zweryfikuje stan zdrowia zębów pacjenta i niejednokrotnie może zakwalifikować zęba do leczenia lub usunięcia. Regularne wizyty kontrolne u dentysty, pomogą nam uniknąć konieczności podejmowania dłuższego leczenia stomatologicznego.