Trening funkcjonalny a medycyna

Ekspert Dagmara Somow • 19 listopada 2015 • Komentarze:

Bardzo często, gdy myślimy o sali gimnastycznej, siłowni, kojarzą nam się one z ludźmi zdrowymi, silnymi, młodymi. W medycynie wciąż nie docenia się znaczenia prawidłowo dobranych ćwiczeń w powrocie do zdrowia i codziennej aktywności.

Swoim pacjentom często powtarzam, że wracając do zdrowia po urazie, czy też chcąc zapobiegać dolegliwościom bólowym ze strony układu ruchu powinni podchodzić do treningu, jak sportowiec – oczywiście inna jest intensywność, obciążenia, czy długość jednostki treningowej, jednak systematyczność, częstotliwość i zaangażowanie powinno być podobne. Sportowiec walczy o lepszy wynik – my o powrót do normalnego funkcjonowania.

Czym jest trening funkcjonalny?

Funkcja – słowo klucz w działaniu fizjoterapeuty. Funkcja to więcej, niż pojedynczy ruch w określonym stawie. Są to złożone czynności obejmujące całe łańcuchy stawowo-mięśniowe, które pozwalają nam na wykonywanie aktywności dnia codziennego, jak podnoszenie ciężarów z podłoża, wykonywanie różnego rodzaju prac domowych itd.

Trening funkcjonalny to właśnie trening koncentrujący się na ruchach związanych z aktywnością dnia codziennego. Dobierając właściwe obciążenia i zakresy ruchów tworzymy ćwiczenia, które pozwalają na przystosowanie tkanek do wykonywania czynności bez narażania ich na przeciążenie czy uszkodzenie. Bardzo ważne jest indywidualne podejście i stworzenie właściwego programu treningowego dla każdego pacjenta.

Cele treningowe są w treningu funkcjonalnym wielorakie – od zbudowania prawidłowej stabilizacji centralnej, przez pracę nad zakresami ruchu, siłę i wytrzymałość mięśni, po poprawę czucia głębokiego, równowagi i koordynacji. Ćwiczenia uwzględniają też ruchy charakterystyczne dla danej dyscypliny sportu, jeżeli celem jest uprawianie danej dyscypliny.

Warto również zauważyć, że trening funkcjonalny jest fantastyczną profilaktyką dolegliwości układu ruchu. Jeżeli są Państwo aktywni i trenują np. tak popularne ostatnio bieganie, tenis czy triathlon, chcecie poprawić swoje wyniki lub zwyczajnie chcecie zacząć aktywność ruchową i nie wiecie jaką formę treningu wybrać, trening funkcjonalny jest świetną odpowiedzią na Wasze potrzeby. Oczywiście warto skorzystać z pomocy specjalisty, który w oparciu o wspólnie wyznaczone cele stworzy właściwy dla Państwa plan treningowy, a także nauczy prawidłowej techniki wykonywania poszczególnych ćwiczeń.

The post Trening funkcjonalny a medycyna appeared first on Blog dla pacjentów.

Komentarze: (0)

Ekspert