Zdjęcie dziewczyn po udaniu do psychologa lub psychoterapeuty

Psychoterapeuta, psycholog czy psychiatra? Do kogo udać się po pomoc?

Napisano przez w Psychologia15 lutego 2016 Brak komentarzy.

Niektórzy z Państwa mogą zadawać sobie to pytanie. Poniżej podpowiadam w jakich sytuacjach z czyjej pomocy skorzystać: psychologa, psychoterapeuty* czy psychiatry.

Kiedy powinniśmy się udać do psychologa, psychoterapeuty, a kiedy do psychiatry?

Psycholog, psychoterapeuta

W sytuacji doświadczania jakichkolwiek problemów – też tych opisanych niżej. Jeśli terapeuta zauważy występowanie opisanych objawów, biorąc pod uwagę stopień ich nasilenia, może skierować na konsultację do psychiatry.

Psychiatra

Głównie w przypadku występowania objawów w postaci: depresji, nerwicy, psychozy (m.in. omamy i urojenia: słuchowe – np. słyszenie głosów nakłaniających do czegoś; wzrokowe – np. widzenie osób, zjawisk, które w rzeczywistości nie występują; dotykowe, czucia wewnętrznego – np. wrażenie, że coś po kimś lub w kimś chodzi).

Na czym polega pomoc psychologa, psychoterapeuty, a na czym psychiatry?

Psycholog, psychoterapeuta

Pomoc psychologiczna lub psychoterapia polegająca na rozmowach o: problemach, emocjach, dotychczasowym życiu osoby, umiejętnościach pozwalających zmienić sytuację, swoje zachowania i schematy myślenia w celu poszukiwania rozwiązań, przy wykorzystaniu metod charakterystycznych dla danego kierunku psychoterapii.

Psychiatra

Leczenie farmakologiczne (lekami). Chyba, że psychiatra zajmuje się psychoterapią i łączy oba oddziaływania, co nieczęsto występuje.

Co możemy osiągnąć po terapii?

Psycholog, psychoterapeuta

Bardziej trwała zmiana niż przy braniu tylko leków w sytuacji, gdy przyczyna problemów leży po stronie czynników psychoemocjonalnych, środowiskowych.

Psychiatra

W przypadku samych leków istnieje niebezpieczeństwo, że jeśli przyczyny leżą po stronie czynników psychoemocjonalnych, środowiskowych, a nie biologicznych, innych chorób czy urazów, problemy psychiczne (w tym objaw) będą nawracać.

Jak długo trwa terapia u psychologa, psychoterapeuty, a jak długo u psychoterapeuty?

Psycholog, psychoterapeuta

Udzielanie pomocy psychologicznej może zakończyć się po jednym lub kilku spotkaniach. Psychoterapia może trwać od kilkunastu spotkań do kilku lat, w zależności m.in. od: występowania objawów lub ich braku, podejścia teoretycznego terapeuty, jego umiejętności udzielania pomocy, celu jaki chce osiągnąć osoba przychodząca po pomoc.
Najczęściej praktykuje się cotygodniowe spotkania – częstotliwość jest większa przy silnych objawach, może być mniejsza przy ich braku lub pod koniec terapii.

Psychiatra

Leczenie lekami może trwać kilka miesięcy do końca życia przy nawracających (co kilka miesięcy, kilka lat) chorobach. Spotkania najczęściej w odstępach miesięcznych po ustaleniu diagnozy, w celu konsultacji i przepisania leków.

Jakie są koszty leczenia?

Psycholog, psychoterapeuta

Koszt jednej wizyty/sesji (50 minut) we Wrocławiu wynosi od 90 zł wzwyż.

Psychiatra

Koszt jednego spotkania, które może trwać 30 – 50 minut, wynosi we Wrocławiu od 100 zł wzwyż.

* Psychoterapeuta w Polsce nie musi być psychologiem ani psychiatrą. Zarówno psycholog, jak i psychiatra mogą nie znać się na psychoterapii. Warto pytać o ukończoną szkołę psychoterapii, doświadczenie w tym zakresie.

O autorze