Przemoc w obliczu pandemii

Ekspert Agata Czaja-Michaud • 22 maja 2020 • Komentarze:

Przymusowa izolacja, strach przed potencjalnym zakażeniem, brak poczucia kontroli, pogorszenie sytuacji materialnej, bezradność z powodu możliwości utraty pracy mogą być powodem do zwiększenia agresji. Stłoczenie wszystkich domowników na jednej powierzchni przez 24 h na dobę wywołuje burzę emocji, którą trudno jest rozładować w sytuacji kwarantanny, gdzie zostaliśmy odcięci od wielu praw czy swobód obywatelskich. Niestety przemoc karmi się milczeniem i najmocniej rozkwita w czterech ścianach.

Sprawca przemocy
Sprawcy przemocy właśnie teraz czują się najbardziej bezkarni, ponieważ wiedzą, że policja ma aktualnie dużo innej pracy, a ofiara jest odizolowana od pomocy z zewnątrz – nie poskarży się koleżankom z pracy, bo ich nie widuje.Niepewność co do sytuacji społecznej, zawodowej, strach przed zakażeniem u siebie czy bliskich osób, spiętrzenie obowiązków, mogą działać jako stresory prowadzące do wybuchów złości czy kłótni i konfliktów w wielu rodzinach. Nie tylko w patologicznych.Izolacja sprzyja sytuacjom konfliktowym, stresowym, a to wznieca agresję u osób, które wcześniej miały już skłonności do stosowania przemocy. Do tego zjawisko przemocy domowej występuje teraz też u osób, które potrafiły to wcześniej jakoś kontrolować czy ukrywać albo rozładowywać w inny sposób (np poprzez sport).Warto pamiętać, że sprawcy przemocy to nie tylko mężczyźni, zdarzają się też kobiety, a także dorosłe dzieci. Tak samo jak nie wszystkie ofiary przemocy domowej to kobiety, zdarzają się też mężczyźni, którym często trudniej przyznać się do takiej sytuacji domowej.

Problem przemocy a rozwiązania
Jest to teraz nabrzmiały problem we wszystkich krajach objętych pandemią. Sekretarz Generalny ONZ, w związku z „przerażającym, globalnym wzrostem przemocy domowej” wezwał rządy do natychmiastowej pomocy kobietom – ofiarom przemocy. Przykładowo we Francji wprowadzono możliwość zgłoszenia sytuacji przemocy u farmaceuty. Każda osoba, która potrzebuje pomocy wystarczy, że pójdzie do apteki i powie farmaceucie, że potrzebuje maseczki nr 19. Dzięki temu pracownik apteki wie, że dana osoba potrzebuje pomocy i wzywa odpowiednie służby.
W Polsce – telefony zaufania dla osób dotkniętych przemocą, zarówno dorosłych jak i dzieci, pękają w szwach, bowiem statystyki wzrosły dwukrotnie.Powstała też inicjatywa społeczna wspierająca ofiary przemocy. Krysia Paszko – licealistka, stworzyła onlinowy sklep z kosmetykami – Rumianki i bratki. Nie zamówimy tu jednak naturalnych kosmetyków. Za to każde zamówienie- złożone za pośrednictwem strony www lub profilu na Facebooku – jest równoznaczne z prośbą o pomoc. Podanie adresu jest prośbą o wezwanie policji.

Gdzie szukać pomocy?
W warunkach pandemii osoba dotknięta przemocą nie znajdzie teraz jej stacjonarnie – indywidualnej czy w formie grupy wsparcia w placówce pomocowej. Obecnie należy korzystać z pomocy psychologicznej online lub telefonicznej. Mam aktualnie klientkę – osobę doznającą przemocy domowej, która pod pretekstem wychodzi z mieszkania, aby usiąść w samochodzie, bo tam tylko może swobodnie porozmawiać i uczestniczyć w terapii. Mam też taką, która jedynie może pisać maile, bo jej dorosła córka- sprawca przemocy psychicznej, nie pozwala jej korzystać z telefonu.

Pamiętajmy, że istnieją też telefony zaufania, gdzie dyżurują psycholodzy i prawnicy specjalizujący się w pomaganiu osobom dotkniętym przemocą. Jeśli więc jesteś jej świadkiem lub tez ofiarą, nie wahaj się i zgłoś przypadek na policję ( koniecznie poproś o założenie Niebieskiej Karty) lub skorzystaj ze specjalnych telefonów zaufania.-Całodobowy ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie Niebieska Linia: 800-12-00-02 a pomiędzy godz. 12.00 a 18.00 można też skorzystać z pomocy pod numerem 22-668-70-00. lub wysyłając e-mail na adres: niebieskalinia@niebieskalinia.info

Dzieci a przemoc
Dziecko dotknięte przemocą domową samo sobie nie poradzi, koniecznie musi mieć sojusznika i wsparcie w osobie dorosłej. Warto, aby zadzwoniło do Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży (116 111). Jednak nie każde dziecko będzie miało możliwość, by wykonać telefon.

Co może zrobić świadek przemocy?
Apeluję do wszystkich świadków przemocy – na przykład sąsiadów, którzy podejrzewają, że obok za ścianą może dochodzić do aktów przemocy. Jeśli słyszysz wrzaski, wyzwiska, płacz – nie bądź obojętny, bo przemoc karmi się milczeniem!

Każdy świadek przemocy może anonimowo zadzwonić na infolinię Niebieskiej Linii nr 0800120002, gdzie przeszkolony psycholog pomoże w tej konkretnej sytuacji.

The post Przemoc w obliczu pandemii appeared first on Blog dla pacjentów.

Ekspert

Agata Czaja-Michaud psycholog, psychoterapeuta mgr

Umów wizytę Zobacz profil

Komentarze: (0)

Ekspert

Agata Czaja-Michaud

psycholog, psychoterapeuta mgr

Umów wizytę