nowotwory krwi i leczenie antynowotworowe.

Dobroć mamy w genach – czyli nowotwór krwi i to, jak możesz pomóc innym

Napisano przez w Zdrowie05 września 2016 Brak komentarzy.

Urlop to czas, w którym koncentrujemy się głównie na przyjemnościach. Cieszymy się każdą wolną chwilą i na bok odkładamy wszelkie obowiązki. Nie ma w tym niczego złego. W ten sposób ładujemy baterie na resztę roku, na czas pełen nowych wyzwań. Czasem jednak, nawet w takich okolicznościach, warto rozejrzeć się dookoła, bo może okazać się, że mały gest, niewymagający wielkiego wysiłku może zupełnie zmienić życie komuś śmiertelnie choremu, na przykład na nowotwór krwi, który jest jedną z cywilizacyjnych plag dzisiejszych czasów.

Wakacje z wolontariatem przeciw nowotworowi krwi

Sposobów na pomaganie jest wiele. Jedni pomagają innym poprzez uczestnictwo w wolontariacie i przy okazji zwiedzają świat. Inni finansują wakacje dzieciom z rodzin, których na to nie stać, albo pokonują 1000 kilometrów na rowerze i biją rekordy Guinnessa, aby promować jakąś ideę. Jest też coś, co może zrobić prawie każdy z nas, co nie zabiera wiele czasu, nic nie kosztuje, a może przyczynić się do uratowania życia drugiej osoby. Mowa o rejestracji w bazie potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych krwi lub szpiku, która może pomóc osobom z nowotworem krwi.

Jak potężnym wrogiem jest nowotwór krwi?

Każdego roku w Polsce, u ponad 10 000 osób, diagnozowany jest nowotwór krwi. Są to różnego rodzaju białaczki czy szpiczaki. W leczeniu tego typu nowotworów krwi stosuje się terapie takie jak chemioterapia czy radioterapia, ale jeśli te środki zawiodą, wówczas w wielu przypadkach jedynym wyjściem jest przeszczepienie komórek macierzystych od zdrowego dawcy.

Dlaczego i jak warto pomóc w walce z nowotworem krwi?

Tylko 25% pacjentów chorych na nowotwór krwi jest w stanie znaleźć dawcę w najbliższej rodzinie, pozostałym z pomocą przychodzą ośrodki dawców szpiku potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych krwi lub szpiku, które zrzeszają osoby zainteresowane bezinteresownym wsparciem innych.

W Polsce takich baz jest kilkanaście, a największą z nich jest baza Fundacji DKMS, w której zarejestrowanych jest ponad 900 tys. osób. Wydaje się, że to bardzo dużo, ale tak naprawdę to wciąż kropla w morzu potrzeb, bo co piąty polski pacjent, wśród miliona osób zarejestrowanych we wszystkich polskich bazach, nie znajduje genetycznego bliźniaka.

Walka z nowotworem krwi – Pomożesz? Bo możesz- masz to w genach!

Dlatego nawet w wakacje punkty rejestracyjne Fundacji DKMS można było spotkać w różnych miejscach w Polsce, również w miejscowościach turystycznych. Akcje rejestracyjne „Dni Dawcy” są organizowane w całej Polsce przez Fundację DKMS dla potrzebujących przeszczepienia szpiku pacjentów.  Odbywają się też przy okazji różnych wydarzeń lokalnych. Takim przykładem może być piknik organizowany przez władze gminy czy koncert ulubionego zespołuNa stronie Fundacji znajduje się mapa (https://www.dkms.pl/pl/mapa-dni-dawcy), na której można sprawdzić, gdzie odbędą się najbliższe Dni Dawcy Szpiku.

Zarejestrować można się również przez Internet, zamawiając pakiet rejestracyjny na stronie www.dkms.pl (https://www.dkms.pl/pl/zostan-dawca). W takim przypadku Fundacja DKMS na wskazany adres, prześle zestaw rejestracyjny: formularz rejestracyjny, pałeczki do pobrania wymazu z wewnętrznej części policzka oraz materiały informacyjne. Po wykonaniu wszystkich czynności pakiet trzeba odesłać.

Do 4 miesięcy, Fundacja DKMS wysyła potwierdzenie rejestracji w bazie i kartę dawcy. Trzeba jednak pamiętać, że niezależnie od tego, czy rejestracji dokonamy na akcji terenowej, czy przez Internet, nasza decyzja musi być przemyślana.

Ta pomoc działa. W ciągu 8 lat istnienia Fundacji DKMS w Polsce już  3 328 osoby zostały dawcami i podarowały szansę na życie chorym na nowotwory krwi, nic przy tym nie tracąc, bo krwiotwórcze komórki macierzyste pobrane od dawcy w celu pomocy innej osobie, regenerują się całkowicie w organizmie dawcy w ciągu 2-3 tygodni.

Dlatego warto, podczas urlopowego wypoczynku, szalonych wypraw czy uprawiania sportu, poświęcić chwilę i zgłosić się do bazy dawców krwiotwórczych komórek macierzystych krwi lub szpiku Sama deklaracja to dopiero pierwszy krok, a zgłoszenie przez Internet zajmuje 5 minut, możesz to zrobić z każdego miejsca na Ziemi!