Jakie są objawy choroby psychicznej?

Ekspert Wojciech ZientalaDiagnostyka • 30 kwietnia 2015 • Komentarze:

Jak już wspomniano w poprzednich częściach – borelioza jest kameleonem wśród chorób, przybiera wiele masek, podszywa się pod inne choroby. Najczęściej są to zmiany dermatologiczne, reumatologiczne, neurologiczne. Bardzo często jednak przybiera ona formę przypominającą zaburzenie bądź chorobę psychiczną. U znacznej części pacjentów cierpiących na Chorobę z Lyme można stwierdzić liczne zaburzenia ze sfery zaburzeń psychicznych. Objawy psychiczne w przebiegu boreliozy dzielimy na objawy pojawiające się na początku choroby oraz na objawy pojawiające się w późnych i zaawansowanych etapach choroby.

W początkowych etapach chorobowy bardzo często pojawiają się zaburzenia pamięci, obniżenie koncentracji uwagi, nastrój obniżony- subdepresyjny, drażliwość oraz bardzo dokuczliwa męczliwość. Wymienione objawy mogą być pierwszymi syndromami rozpoczynającego się procesu chorobowego. W stadiach zaawansowanych choroby wymienione objawy mogą być znacznie nasilone.

Nieleczony obniżony nastrój w miarę upływu czasu przechodzi w nastrój typowo depresyjny, uczucie zmęczenia przeradza się w uczucie przewlekłego zmęczenia, zaburzenia snu, bezsenność.

Objawy psychiczne w przebiegu boreliozy nie są charakterystyczne dla danej choroby psychicznej, nie spełniają kryteriów choroby psychicznej, naśladują chorobę, są nietypowe dla danej jednostki chorobowej. Toteż nie mówimy w tym przypadku o chorobie psychicznej a zaburzeniu psychicznym, obniżającym codzienną jakość życia.

Patogen w formie uśpienia może w organizmie ludzkim pozostawać przez długi czas w formie latencji- uśpienia, nie dając ewidentnych objawów chorobowych. Toteż od chwili zakażenia do wystąpienia objawów choroby może minąć nawet wiele lat.

Mówiąc o boreliozie i analizując zaburzenia psychiczne w jej przebiegu należy poruszyć kilka zagadnień. Po pierwsze- czy patogen sam w sobie wyzwala objawy psychiatryczne? Jeżeli tak to w jaki sposób? Poza tym- czy może to nie patogen a po prostu przewlekła choroba somatyczna powoduje obniżenie jakości życia i codzienne funkcjonowanie? A może dwa wymienione czynniki współgrają ze sobą i nakładają się na siebie nawzajem?

Choroba somatyczna taka jak między innymi borelioza jest czynnikiem predysponującym do wystąpienia takich zaburzeń jak obniżony nastrój, zniechęcenie itp. Pacjenci przykładają bardzo dużą wagę do swoich dolegliwości, które obniżają jakość życia i utrudniają codzienne funkcjonowanie.

W chwili obecnej wiedza naukowa nie dysponuje szczepionką zapobiegającą zachorowaniu na boreliozę. W takim razie w jaki sposób uchronić się przed zakażeniem i zachorowaniem? Najważniejsza jest profilaktyka- czyli zapobiegnięcie kontaktu z czynnikiem zakaźnym czyli kleszczem. Musimy uświadomić sobie, iż do kontaktu z kleszczem może dojść w takich miejscach jak pola, łąki, lasy, parki, ogrody. Czy to oznacza, że w ogóle powinniśmy takich miejsc unikać? Otóż nie! Przed odwiedzeniem takiego miejsca, aby zapobiec kontaktu z kleszczem, powinno się ubrać odzież zakrywającą większą powierzchnię naszego ciała a także użyći repelent. Po powrocie z ryzykownego miejsca należy bardzo dokładnie obejrzeć całe swoje ciało w poszukiwaniu ewentualnego zakaźnego stawonoga i natychmiastowe jego usunięcie.

Podsumowując – w momencie pojawienia się zaburzeń psychicznych szczególnie tych niecharakterystycznych dla danej jednostki chorobowej powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie czy nie doszło kiedykolwiek w naszym życiu do kontaktu z kleszczem i poinformować o tym swojego lekarza.

O autorze

Wojciech Zientala – psychiatra, WarszawaWojciech Zientala – ZnanyLekarz.plKliknij i umów wizytę!

The post Jakie są objawy choroby psychicznej? appeared first on Blog dla pacjentów.

Ekspert

Komentarze: (0)