Jak zadbać o skórę nie wychodząc z domu w dobie koronarowirusa?

Ekspert Katarzyna Mudel • 1 kwietnia 2020 • Komentarze:

Wiosna 2020 przywitała nas wyjątkowo. Od kilku tygodni znajdujemy się w nadzwyczajnej sytuacji epidemiologicznej. Od tygodnia zamknięte galerie handlowe, szkoły, placówki kulturalne – kina, teatry. Zamknięte granice, pustki na lotniskach, odwołane zorganizowane imprezy. Wielu z nas pracuje z domu. Za oknem zielone trawniki, kwitną krokusy i forsycje. Wypatrujemy ciepłych promieni słońca, spoglądamy w stronę lekkiego płaszczyka, kwiecistej sukienki czy lekkich czółenek. Czekamy na poprawę sytuacji związanej z koronawirusem. W domu mnóstwo obowiązków. Warto znaleźć czas dla siebie, aby zadbać o regenerację skóry po zimie i przygotować ją na wiosnę. Czy myśleliście, jak zrobić to najlepiej

Warto sprawdzić kondycję Twojej skóry

Zima zawsze daje się naszej skórze mocno we znaki – w tym sezonie łaskawa. Śniegu prawie nie było. Duża różnica temperatur, wiatr, deszcz, suche powietrze w mieszkaniach i domach, dieta uboższa w owoce i warzywa, mniej aktywności na świeżym powietrzu – zawsze negatywnie wpływa na jej kondycję. Mimo, że zimą skóra może nie zdradzać oznak przesuszenia, podrażnienia czy osłabienia bariery ochronnej, to właśnie teraz, gdy zaczyna się wiosna, możesz zauważyć, w jak słabej jest kondycji. Całe szczęście możesz szybko temu zaradzić, wystarczy odrobina zaangażowania, by pomóc odzyskać skórze świeży i promienny wygląd bez konieczności wizyt w gabinetach medycyny estetycznej.

Od czego zacząć?

Dieta

Zacznij wszystkiemu na opak od zmiany diety. Sięgnij po świeże soki warzywno- owocowe, owocowe czy warzywne. Sprawdzą się również koktajle, które dostarczą organizmowi witamin, minerałów, błonnika i protein.

Na detoks wybierz odpowiedni moment. Pamiętaj, że pierwsze dni zwykle nie są łatwe. W końcu musisz często od podstaw diametralnie zmienić swoje nawyki żywieniowe. Jeżeli przyjdzie ci ochota na coś słodkiego, to nie rzucaj się na czekoladę, ale sięgnij po owoc albo po dobrej jakości masło orzechowe – jedna łyżeczka nie zaszkodzi, a będzie i słodko, i zdrowo. Oczyszczanie najlepiej zacznij w weekend. Na czas detoksu odstaw alkohol.

Oprócz zmiany diety podczas oczyszczania ważny jest także ruch. Wiosna to dobry czas na spacery czy jazdę na rowerze. Aktywność fizyczna nie tylko wspomaga spalanie kalorii, ale sprawia, że czujesz się lepiej i dotleniasz swój organizm. Najzdrowiej, jeżeli zrobisz minimum 10 tys. kroków dziennie, czyli pokonasz dystans około 5 kilometrów. Zrezygnuj też z windy. Schody są przecież najlepszym przyjacielem zgrabnych nóg i jędrnych pośladków. Obecnie siłownie i baseny są nieczynne. Zacznij regularnie ćwiczyć w domu. W Internecie znajdziesz całe programy treningowe, które z łatwością dostosujesz do swoich potrzeb i możliwości. Możesz zaangażować w domowy fitness dzieci, aby oderwać je od komputera czy telewizora. Detoks powinien trwać kilka dni, ale nie dłużej niż cztery tygodnie. Po jego zakończeniu nie rzucaj się na jedzenie, bo cały wysiłek pójdzie na marne.

Oczyszczanie

Jednocześnie zadbaj o skórę. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym powinno być jej łagodne oczyszczanie. Pamiętaj, że podczas mycia twarzy oczyszczasz ją z nagromadzonych w ciągu dnia zanieczyszczeń, pozostałości kosmetyków, nadmiaru sebum. Chronisz w ten sposób pory przed zatykaniem, a skórę przed podrażnieniami i rozwijaniem się różnych stanów zapalnych. Zbyt agresywne oczyszczanie, może skórze nie służyć, może przyczynić się między innymi do nadprodukcji sebum czy jej przesuszenia.

Zawsze wybieraj delikatne kosmetyki i akcesoria, które pomogą w skuteczny, ale jednocześnie delikatny sposób oczyścić twoją skórę.

W wiosennej pielęgnacji skóry sprawdzi się mleczko kosmetyczne, które będzie łagodnie obchodzić się z podrażnioną i przesuszoną skórą. Dobrym wyborem będę też olejki myjące czy delikatne gąbki Konjac, które możesz stosować bez używania jakichkolwiek kosmetyków myjących. Pamiętaj o tym, aby po oczyszczeniu skóry przywrócić jej równowagę i odświeżyć naskórek, sięgnij wtedy po tonik.

Złuszczenie

Delikatne złuszczanie martwych komórek naskórka to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych o każdej porze roku. Po zimie, kiedy chcesz przygotować skórę na wiosnę i przywrócić jej ładny, promienny i zdrowy wygląd zabieg złuszczania jest wręcz obowiązkowy! Zastanawiasz się, dlaczego? Bo to najskuteczniejszy sposób na oczyszczenie skóry z pozostałości po tłustych kremach ochronnych, które stosowałaś zimą. Jest idealnym zabiegiem służącym wygładzaniu skóry, zmniejszeniu porów i wyrównywaniu jej kolorytu. Dobrze, jeżeli złuszczysz naskórek twarzy, szyi i dekoltu ale nie zapomnij o ciele. Kosmetyki z drogerii możesz skutecznie zastąpić domowymi peelingami – daje to pewność, że wykorzystane składniki są świeże, wysokiej jakości i nie są zbyt drogie. Weź pod uwagę, że bariera ochronna Twojej skóry twarzy może być teraz osłabiona, a skóra wysuszona i podrażniona. Dlatego na początku zamiast peelingu mechanicznego, wybierz delikatniejszy i mniej drażniący peeling enzymatyczny. Stosuj go 1-2 razy w tygodniu, po wcześniejszym demakijażu i umyciu twarzy. Na pewno znajdziesz składniki wśród zgromadzonych zapasów i wybierzesz coś dla siebie.

Złuszczenie

Skórze po peelingu potrzebne jest nawilżenie, odżywienie i nadanie świeżości. Tu sprawdzą się maseczki! Dostarczają cenne witaminy, składniki przeciwzapalne i sprzyjają odbudowie naturalnej bariery ochronnej. Koją, łagodzą, odświeżają. Są niezastąpione i idealnie by było, żebyś stosowała je minimum 1-2 razy w tygodniu. Domowe maseczki na twarz są tanie i szybkie w przygotowaniu. Jaką maseczkę wybrać? Na pewno taką, która bazuje na naturalnych składnikach roślinnych.

Domowa maseczka na twarz z drożdży przeznaczona do skóry trądzikowe

Składniki:

  • 1/4 kostki świeżych drożdży
  • 1 łyżka ciepłego mleka

Wymieszaj składniki i powstałą mieszankę nałóż grubą warstwę na twarz. Po 20 minutach zmyj ją ciepłą wodą. Łagodzi podrażnienia, dobrze wpływa na blizny po trądziku. Do tej podstawowej receptury możesz, w zależności od typu cery dodawać np. kroplę oliwy (jeśli masz skórę przesuszoną) albo sok z cytryny (gdy walczysz z przebarwieniami).

Maseczka łagodzi podrażnienia i stany zapalne, oczyszcza z zanieczyszczeń, zmiękcza i wygładza skórę. Stosuj ją raz w tygodniu.

Nawilżenie

To czego najbardziej brakuje teraz Twojej skórze to witaminy, antyoksydanty i minerały, które ją odżywią, pomogą się zregenerować i zadbają o jej nawilżenie. Niezbędne będą też filtry zapewniające ochronę UV. Wybierając krem do twarzy zwróć uwagę na jego formułę. Powinna być lekka, bo przez całą zimę aplikowałaś na skórę tłuste i ciężkie kosmetyki. Teraz zdecydowanie czas na coś lżejszego a jednocześnie nadal intensywnie nawilżającego.Mogą to być kremy na bazie olejów i ekstraktów roślinnych zawierające kwas hialuronowy, które nie tylko zadbają o nawilżenie skóry, ale też ją odżywią, pomogą zregenerować i zapewnią ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych. Idealnie, gdy w składzie takiego kremu znajdzie się też filtr ochronny lub używaj go dodatkowo. Najlepiej jak będzie to wysoki SPF +50

Lekki makijaż

Wiosna to idealny moment na odświeżenie kosmetyczki i wprowadzenie do niej lekkich i naturalnych kosmetyków do makijażu. To dzięki nim sprawisz, że Twoja skóra będzie wyglądała świeżo i naturalnie, ukryjesz niedoskonałości, zadbasz o ochronę UV. A przy okazji nie obciążysz jej ciężkimi fluidami z silikonami. Makijaż mineralny nie zatyka też porów, łagodzi stany zapalne i chroni skórę przed niekorzystnym działaniem promieniowania UV. Wiosną zamiast tradycyjnego podkładu w płynie, sięgnij po naturalny krem BB. Dzięki niemu wyrównasz koloryt skóry, nawilżysz, ukryjesz drobne niedoskonałości ale zapewnisz skórze świeży i promienny wygląd.

Mam nadzieję, że podane wskazówki, przydadzą się w tym trudnym dla nas wszystkich czasie.

The post Jak zadbać o skórę nie wychodząc z domu w dobie koronarowirusa? appeared first on Blog dla pacjentów.

Ekspert

Katarzyna Mudel lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej, lekarz rodzinny lek.

Umów wizytę Zobacz profil

Komentarze: (0)

Ekspert

Katarzyna Mudel

lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej, lekarz rodzinny lek.

Umów wizytę