Jak udrożnić nos nie używając noża?

Ekspert Stanisław Nitek • 25 sierpnia 2015 • Komentarze:

Jeśli dolegliwość zatkanego nosa utrzymuje się dłuższy czas, może to istotnie pogorszyć komfort życia. Trudności w oddychaniu przez nos mogą być spowodowane stanem zapalnym (infekcjami bakteryjnymi lub wirusowymi) – ostrym lub przewlekłym, alergią – sezonową lub całoroczną oraz zmianami anatomicznymi w jamie nosa – najczęstsze to skrzywienie przegrody nosa, polipy i/lub przerost małżowin nosowych dolnych. Częstym problemem, z którym spotykam się w leczeniu osób z blokadą nosa, jest nadużywanie kropli obkurczających błonę śluzową nosa dostępnych bez recepty. Stosowanie ich przez 7 – 10 dni jest korzystne dla drożności nosa, ale przy dłuższym stosowaniu uszkadzają one jego błonę śluzową zmuszając do częstszego stosowania i w rezultacie do uzależnienia od tychże kropli. Czasami może współistnieć kilka przyczyn blokady nosa równocześnie.

 

Metody leczenia

W zależności od przyczyny stosuje się różne metody leczenia. W łagodniejszych postaciach wystarczy stosowanie leków – sterydów donosowych i/lub doustnych leków przeciwhistaminowych. Nie należy bać się sterydów donosowych, gdyż podawane miejscowo wchłaniają się w znikomym stopniu do krwi – dlatego nie powodują zasadniczo niepożądanych objawów ogólnych. Przydatne bywa też stosowanie donosowo preparatów z soli morskiej. W uzasadnionych przypadkach pomocne bywa leczenie operacyjne. Przy dużym skrzywieniu przegrody nosa wykonuje się operacyjną plastykę przegrody nosa. Jeżeli występują polipy nosa powodujące blokadę można usunąć je operacyjnie. Niestety po pewnym czasie polipy mogą odrosnąć. W celu zmniejszenia ryzyka ich odbudowy powinno stosować się przewlekle preparaty ze sterydów donosowych. Jeżeli polipy nie występują, a przegroda nosa nie jest skrzywiona lub jest skrzywiona w niewielkim stopniu, skuteczną metodą operacyjną jest plastyka (zmniejszanie) przerośniętych małżowin nosowych dolnych – są to obustronne uwypuklenia na ścianach bocznych nosa pokryte błoną śluzową. Zabieg ten można wykonać przy użyciu różnych narzędzi: klasyczna metoda – skalpel lub nożyczki, za pomocą lasera, rtadiochirurgii, czy też kriochirurgii.

Zalety kriochirurgicznej plastyki małżowin nosowych dolnych

Zmniejszenie małżowin nosowych dolnych przy użyciu kriochirurgii nie wymaga znieczulenia ogólnego – wystarcza znieczulenie miejscowe w postaci sprayu podanego do nosa, jest bezkrwawe, trwa dosłownie trzy minuty i może dzięki temu być wykonane ambulatoryjnie w warunkach gabinetu lekarskiego. Proces gojenia trwa 3 – 4 dni (okres występowania obrzęku po mrożeniu) – potem nos ulega stopniowemu udrożnieniu – ostateczny efekt uzyskujemy po 4 – 6 tygodniach. W bardzo rzadkich przypadkach, gdy efekt udrożnienia nosa po kriochirurgicznej plastyce małżowin nosa jest niezadawalający, zabieg można powtórzyć.

 

 

The post Jak udrożnić nos nie używając noża? appeared first on Blog dla pacjentów.

Ekspert

Stanisław Nitek laryngolog, laryngolog dziecięcy dr n. med.

Umów wizytę Zobacz profil

Komentarze: (0)

Ekspert

Stanisław Nitek

laryngolog, laryngolog dziecięcy dr n. med.

Umów wizytę