Implanty zębów – czy warto?

Ekspert Jarosław CynkierStomatologia • 26 lutego 2015 • Komentarze:

Współczesna stomatologia oferuje szereg metod, które dają pacjentom szanse na odzyskanie pięknego uśmiechu. Leczenie implantologiczne z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem i staje się bardziej dostępne pod względem finansowym. Jednak u części pacjentów ta forma leczenia nadal budzi obawy. Co warto wiedzieć na ich temat?

Czym jest implant?

Implant stomatologiczny to sztuczny wykonany z tytanu  korzeń pełniący taka samą funkcję jak naturalny. Utrzymuje on koronę zęba przenosząc obciążenia podczas żucia na otaczającą je kość. Mocując do niego elementy protetyczne możemy wykonać odbudowę pojedynczego zęba jak i zamocować większą protezę. Przy braku wszystkich zębów w zależności od ilości wszczepionych implantów możliwe jest uzupełnienie protetyczne niewyjmowane (most) lub wykorzystanie ich do prawidłowego utrzymywania protezy (tak by nie wypadała). Jednym zdaniem dzięki implantom można odbudować zarówno brak pojedynczego zęba jak i wszystkich zębów.

Jakie są zalety stosowania implantów?

Główną zaletą implantów jest ich trwałość i niezawodność, są one najlepszą alternatywą dla utraconych zębów. Od kilkudziesięciu lat bowiem jest znana w stomatologii technika uzupełnia braku zęba za pomocą wkręcanej do kości szczęki śruby, spełniającej rolę korzenia utraconego zęba. Mocowane do implantów korony są przytwierdzone do sztucznego korzenia trwale, a ich barwę i kształt można z dużą precyzją dopasować do wyglądu pozostałych, naturalnych zębów. W przeciwieństwie do protez, zakładanie implantów zębowych nie wymaga szlifowania zdrowych zębów. Ponadto implant jest wykonany z materiałów, które nie wywołują reakcji alergicznych organizmu oraz zapewniają niemal dożywotnią trwałość wszczepu. Dzięki obciążeniu kości poprzez implanty  nie dochodzi do jej zaniku, tak jak ma to miejsce w przypadku stosowania zwykłych protez. Po wielu latach nieobciążania kość może zaniknąć do tego stopnia, że pojawią się problemy z utrzymaniem protezy.

Jakie są najczęstsze obawy Pacjentów decydujących się na implanty?

Pacjenci na ogół obawiają się zabiegów chirurgicznych. Moim zdaniem wynika to najczęściej z braku dokładnych informacji o formie i przebiegu samego leczenia, dlatego zawsze staram się dokładnie i indywidualnie wyjaśnić cały proces nie zostawiając pacjenta z wątpliwościami. Głównymi czynnikami wpływającymi na stres jest strach przed bólem, niepowodzeniem, nieprzyjęciem się implantu i oczywiście kosztami.

Czy wiek pacjenta może stanowić przeciwskazanie do leczenia implantologicznego?

Pacjent musi mieć zakończony rozwój kostny, czyli musi mieć ukończone ok. 20lat. Jeśli odbudowa protetyczna na implantach dotyczy przednich zębów rozsądnie jest poczekać do 25 roku życia. Górnej granicy wiekowej nie ma, lecz trzeba mieć na uwadze że osteoporoza jest jednym z przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Najstarszy pacjent, któremu przeprowadziłem zabieg implantacji miał 78 lat.

Senior woman in the dental office.

Co się dzieje z pacjentem po zabiegu?

Każdy pacjent otrzymuje paszport implantu, w którym zawarte są informacje o producencie, modelu implantu, odbudowie protetycznej, a także otrzymuje kartę informacyjną z zaleceniami jak postępować i przed czym przestrzegać się tuż po zabiegu. Dodatkowo pacjent podlega kilku wizytom kontrolnych aż do zdjęcia szwów i jest w stałym kontakcie ze swoim lekarzem.

Jak często zdarza się, że implant się nie przyjmie?

Jak w każdym postępowaniu, i to niepowodzenia się zdarzają. Na sukces składają się: wiedza i umiejętności lekarza, wspólne z pacjentem dokonanie wyboru optymalnego rozwiązania, dobry implant, właściwa implantoprotetyka, stan i ilość kości w którą się wprowadza implant, zdrowie ogólne pacjenta, a także postępowanie pozabiegowe – przestrzeganie zaleceń w okresie gojenia oraz idealna higiena w całym okresie użytkowania. Jednak mimo, że tak wiele czynników ma wpływ na ostateczny wynik to skuteczność takiego leczenia jest bardzo wysoka. Jedynie około 1% implantów nie przyjmuje się z niewyjaśnionych przyczyn, i około 1%  to utrata z powodu zapalenia tkanek otaczających implant wynikającego głównie z zaniedbań higienicznych.

Czy koszty zabiegu z użyciem implantów są droższe od innych metod leczenia?

Okazuje się, że nie. Biorąc pod uwagę, że uzupełniając brak przy pomocy implantów nie uszkadzamy zębów sąsiednich, czego konsekwencje mogą w przyszłości dużo kosztować, że dzięki implantom można dać pewność utrzymania protezy, która dotychczas wypadała, że rokowanie utrzymania implantów jest dużo dłuższe niż np. mostów to różnica w cenie nie wydaje się duża. Dodatkowo, według mnie należy wybrać implant zaufanej dużej marki, która nie zniknie z rynku za 5 czy 10 lat, zostawiając pacjenta i lekarza z problemem braku elementów czy osprzętu. Są to niestety za zwyczaj trochę droższe implanty, ale jeśli uświadomimy sobie, że implant ma nam posłużyć przez 20, 30 lat a nawet może więcej to różnica kilkuset złotych okazuje się wydatkiem notabene kilku złotych miesięcznie. Z pozornym oszczędzaniem jest jak z chodzeniem na skróty – zazwyczaj efekt jest przeciwny do zamierzonego.

O autorze

Jarosław Cynkier – stomatolog, Łódź

Jarosław Cynkier – ZnanyLekarz.plKliknij i umów wizytę!

The post Implanty zębów – czy warto? appeared first on Blog dla pacjentów.

Ekspert

Komentarze: (0)