
Obecnie już wszyscy wiedzą, że implant to niewielki tytanowy sztuczny korzeń zęba, który po umieszczeniu go w kości staje się jej integralnym elementem. Występuje w różnych rozmiarach oraz długościach tak, aby można było indywidualnie dobrać rodzaj implantu odpowiednio dla danego pacjenta.
Ale czy wiesz, że:
Kiedy można zastosować implanty?
Implanty można zastosować u osoby dorosłej w przypadku braku pojedynczego zęba, braku kilku lub wszystkich zębów. Warunkiem jest zakończone leczenie stomatologiczne (wyleczone zęby i dziąsła), odpowiednia ilość kości, bardzo dobra higiena jamy ustnej oraz dobry ogólny stan zdrowia.
Jak wygląda przebieg leczenia?
Po umieszczeniu implantu w kości w znieczuleniu miejscowym rozpoczyna się proces gojenia i łączenia go z kością (tzw. osteointegracja). Trwa to 3 (w żuchwie) do 6 miesięcy (w szczęce). Po tym okresie po wykonaniu kontrolnego zdjęcia rentgenowskiego zakłada się do implantu, również w znieczuleniu miejscowym, specjalną śrubę gojącą na około 3 – 4 tygodnie. Jej zadaniem jest ukształtowanie dziąsła dookoła przyszłej korony protetycznej. Po kolejnych 2 – 4 tygodniach oddaje się ostateczną pracę protetyczną: koronę, most lub protezę.
Czy efekt jest na całe życie?
Należy pamiętać, że utrzymanie efektu zabiegu zależy również od aktywnego udziału pacjenta. Implanty pozostaną w kości tak długo, jak naturalne zęby tylko wtedy, gdy będzie się o nie szczególnie dbać.
Potrzebna jest do tego:
Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.
Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.