Fizjoterapeuta i jego rola w manualnym leczeniu blizn

Ekspert Andrzej Tryniszewski • 16 marca 2016 • Komentarze:

Każdy z nas na swoim ciele posiada bliznę – mam tu na myśli pępek, czyli połączenie w okresie płodowym między matką a dzieckiem. Gdy posiadasz jednak blizny powstałe w wyniku uszkodzenia skóry w warstwach głębszych, czyli po urazie mechanicznym, po głębokim przecięciu skóry, po operacji (laparoskopia, artroskopia) czy po oparzeniu zachęcam do przeczytania tego artykułu. 

Blizna to tkanka włóknista, która zastępuje normalną tkankę zniszczoną w wyniku wyżej wymienionych sytuacji. Niestety dodatkowo w stosunku do normalnego procesu gojenia mogą pojawiać się zrosty i przykurcze, które zaburzają prawidłową ruchomość oraz wzajemne ślizgi tkanek leżących głębiej (tkanki łącznej, powięzi).

 

Co powodują zrosty między tkankami?

Im głębsza rana, a z nią prawdopodobieństwo powstania źle ukształtowanej blizny, tym głębiej zaburza ona ruchomość tkanek. Nie tylko w miejscu jej uszkodzenia, ale i z dala od niej. Wyobraźmy sobie tzw. „ubiór na cebulkę” czyli podkoszulek, koszula, bluza, sweter i na koniec kurtka. Wszystkie warstwy ubrań zepniemy w jednym miejscu zszywaczem. Symuluje to w naszym ciele tzw. zrost między tkankami. Gwarantuję, że ruchomość całego tułowia wraz z rękoma zostanie znacznie ograniczona. Zrosty takie zaburzają integralność mięśni, stawów i tkanki łącznej. Ich wtórnym skutkiem jest ciągłe podrażnianie i przeciążenie. Może to wpływać na funkcję narządów wewnętrznych i układu ruchu odległych od miejsca objętego zrostem, co skutkuje bólem.

Skutki blizn i zrostów

Blizny i zrosty po mastektomii powodują siły, które nierównomiernie rozprowadzane są w kierunku szyi i obręczy barkowej. Blizny w obrębie powłok brzusznych np. po wycięciu wyrostka robaczkowego lub po cięciu cesarskim naruszają wewnętrzne struktury jamy brzusznej, tzw. układy powięzi brzusznych, otrzewnej, krezki jelit. Zrosty w tych miejscach zmieniają układ sił, powodując przeciążenia struktur odcinka lędźwiowego kręgosłupa, a nawet mogą zaburzać całą postawę osoby.

Rolą fizjoterapeuty w takich sytuacjach jest odtworzenie fizjologicznej ruchomości i ślizgu między tkankami. Przywrócenie ułożenia włókien kolagenowych do napięcia fizjologicznego w obrębie ciała. Fizjoterapeuta może posłużyć się szeregiem technik, takich jak uwalnianie mięśniowo-powięziowe, techniki energizacji mięśni, manipulacje powięziowe według Stecco, technika „jot”, aplikacja kinesio-tapingu.

Fizjoterapeuta wykorzystujący terapię manualną tkanek miękkich odnośnie do blizn i zrostów mających nawet wiele lat, przynosi dużo ulgi pacjentom. Jeśli masz dokuczające bóle, które oporne są na dotychczasowe leczenie i masz na ciele bliznę, nie czekaj i skonsultuje się z fizjoterapeutą.

The post Fizjoterapeuta i jego rola w manualnym leczeniu blizn appeared first on Blog dla pacjentów.

Komentarze: (0)

Ekspert