Dbajmy o higienę jamy ustnej dziecka

Ekspert Michał Kaczmarek • 28 sierpnia 2018 • Komentarze:

Pielęgnacja dziecka dla rodzica to chyba najważniejsza rzecz na świecie. Jako rodzice staramy się regularnie chodzić do lekarzy rodzinnych, pediatrów, ortopedów, często do fizjoterapeutów i logopedów, zapominamy o ważnej osobie jaką jest lekarz dentysta. To właśnie on podpowie nam rodzicom jak zadbać o zdrowie jamy ustnej naszego dziecka.

 

Jak? po co? Dlaczego? Kiedy?

Zacznijmy od higieny jamy ustnej (podstawa w walce z próchnica).

W tym okresie u dziecka myjemy, oczyszczamy jamę ustną wilgotną gazą zanurzoną w przegotowanej letniej wodzie. Można używać też silikonowych nakładek, idealne nadające się w okresie ząbkowania. Gazik najlepiej rozłożyć, nawinąć na palec wskazujący. Wykonujemy delikatne ruchy, oczyszczać policzki, język i wały dziąsłowe. Nie przyciskamy mocno i nie „szorujemy” długo.

Staramy się myć po każdym karmieniu, by resztki pokarmu nie zalegały. Najważniejsze jest czyszczenie jamy ustnej przed snem.

Takim myciem wyrabiamy dobre nawyki od narodzin.

 

Od pierwszego ząbka do pierwszego zęba stałego (6 r.ż.): 

Pojawienie się pierwszego ząbka to znak, aby wprowadzić delikatną szczoteczkę do zębów. Szczoteczka powinna być z małą główką, miękkim włosiem, dobrym uchwytem i najlepiej kolorowa, by zachęcać do mycia.

Obecnie preferuje się wcześniejsze wprowadzenie pasty z fluorem w wyższym stężeniu, czyli 1000 ppm. Wynika to z faktu, że dopiero pasta o wyższym stężeniu fluoru gwarantuje jego profilaktyczny wpływ na zęby, a przez to dodatkowo zabezpiecza delikatne ząbki dziecięce przed próchnicą. Aby stosować pastę z fluorem u tak małych dzieci należy pamiętać o 2 ważnych rzeczach:

  1. nakładamy dosłownie muśnięcie włosa na szczoteczkę
  2. należy wcierać pastę we włosie szczoteczki, tak aby uniknąć połknięcia przez dziecko.

Od około 3 r.ż. możemy zwiększyć ilość pasty do wielkości groszku.

Zabieg szczotkowania przeprowadzamy delikatnie, możemy dać dziecku pobawić się szczoteczką. Gdy pojawia się więcej ząbków, wykonujemy ruchy okrężne, bez dużego nacisku.

Pamiętajmy, że to my do 8 roku życia powinniśmy myć dziecku zęby (mówi się teraz, że nawet do 12 r.ż.), jeśli chce myć same to powinniśmy skontrolować i poprawić. Myjemy ząbki 2 razy dziennie.

 

Od pierwszego zęba stałego do pełnego uzębienia:

Tu już nasza pociecha zaczyna być coraz bardziej sprawna manualnie i powinna sama przeprowadzać zabieg szczotkowania (my jako rodzice dalej kontrolujemy)

Wykonując ruchy okrężne, pamiętając by nie pominąć żadnego zęba. Szczoteczka może być z miękkim włosiem, główka nadal mniejsza od szczoteczki dla dorosłych. Ilość pasty wielkości groszku.

 

Kiedy udać się na pierwszą wizytę?

Ile osób tyle zdań, jak by zebrać wypowiedzi wszystkich specjalistów to wyjdzie na to ze pierwsza wizyta stomatologiczna powinna się odbyć między 6. a 24. miesiącem życia. Ma ona na celu głównie uświadomienie rodzicom, jak dbać oraz pielęgnować jamę ustną dziecka, a także w jakich przypadkach zgłosić się do stomatologa. Najważniejsze by pierwsza wizyta nie była kojarzona z bólem.

 

Co ile na wizytę do stomatologa?

Kontrolny przegląd stomatologiczny warto wykonywać co 3 miesiące, ponieważ u dziecka zmiany zachodzące w jamie ustnej w okresie rozwoju są bardzo dynamiczne. Warto dbać od urodzenia o prawidłową higienę jamy ustnej dziecka, by mogło cieszyć się zdrowym, pięknym uśmiechem przez całe życie.

The post Dbajmy o higienę jamy ustnej dziecka appeared first on Blog dla pacjentów.

Ekspert

Michał Kaczmarek stomatolog, stomatolog dziecięcy, lekarz w trakcie specjalizacji lek. dent.

Umów wizytę Zobacz profil

Komentarze: (0)

Ekspert

Michał Kaczmarek

stomatolog, stomatolog dziecięcy, lekarz w trakcie specjalizacji lek. dent.

Umów wizytę