Zdjęcie kobiety chcącej ćwiczyć z bólem pleców

Czy możemy ćwiczyć, gdy boli nas kręgosłup?

Napisano przez w Fizjoterapia03 marca 2015 Brak komentarzy.

Częstym problemem osób, którym doskwiera ból kręgosłupa jest brak efektów ćwiczeń na kręgosłup. W czasie wywiadu okazuje się, że nie są to ćwiczenia, które zostały dobrane specjalnie dla ich potrzeb. Źródłem wiedzy jest zatem internet, ulotki z ćwiczeniami lub informacje zaczerpnięte od osoby znajomej, której te ćwiczenia pomogły uporać się z dolegliwościami bólowymi.

Nie ma uniwersalnego sposobu na ból pleców!

Należy zapamiętać, że nie istnieje jeden, uniwersalny zestaw ćwiczeń na ból kręgosłupa. Nie możemy oczekiwać tych samych rezultatów jak nasi znajomi, ponieważ mimo podobnych objawów przyczyny bólu mogą być zupełnie różne. Wykonywanie ćwiczeń na własną rękę,  może skutkować nie tylko brakiem poprawy, a znacznie częściej spowoduje wręcz pogłębienie aktualnej patologii, nasilając dolegliwości bólowe.

Same ćwiczenia nie pomogą

Gdy boli kręgosłup, nie wystarczy po prostu ćwiczyć. Leczenie ruchem powinno być traktowane jako jeden z elementów rehabilitacji kręgosłupa i umiejętnie w ten proces wplecione. Niezbędna jest doskonała znajomość dysfunkcji i odpowiednia wiedza w temacie anatomii, biomechaniki oraz fizjologii wysiłku.

????????????????????????????

Indywidualne podejście jest kluczem do skutecznej terapii

Każdy pacjent jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Proces rehabilitacji tak jak i sama decyzja o jej podjęciu wymaga konsultacji z fizjoterapeutą. Intensywność i rodzaj wykonywanych ćwiczeń powinien być dobierany w oparciu o jego wiedzę i studium przypadku na które składa się : stan zdrowotny pacjenta, jego sprawność fizyczna i cele, które należy osiągnąć w danym etapie rehabilitacji.

Warto zaznaczyć, że ustąpienie dolegliwości bólowych to nie koniec terapii. Aby zachować pozytywne efekty pracy z fizjoterapeutą należy zaufać specjaliście i systematycznie realizować zaproponowany program ćwiczeń. W przeciwnym razie przeciążony kręgosłup znowu będzie nam doskwierał.

 

O autorze