Czy chore migdałki mogą być przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust?

Ekspert Stanisław NitekDietetyka • 5 listopada 2014 • Komentarze:

Przyczyną przykrego zapachu z ust mogą być obok przyczyn stomatologicznych (próchnica uzębienia), gastrologicznych (refluks żołądkowo-przełykowy), przewlekłego zapalenia zatok także schorzenia migdałków – przewlekłe ropne zapalenie migdałków lub zaleganie detrytu w kryptach migdałków.Uciskanie szpatułką może pomóc odróżnić zaleganie detrytu (martwa materia organiczna złożona głównie ze złuszczonych komórek nabłonka i resztek pokarmu) w kryptach migdałków od mylnie rozpoznanej anginy ropnej. Uniknie się wtedy zbędnej antybiotykoterapii. Przy ucisku szpatułką z miejsca „czopu ropnego” wydobywają się białawe masy detrytu o konsystencji białego sera w postaci drobnych kulek o przykrym zapachu.

iStock_000014562091Small

Jak można pozbyć się przykrego zapachu z ust?

Sposób postępowania zależy oczywiście od przyczyny przykrego zapachu z ust – leczenie ubytków uzębienia u stomatologa, refluksu żołądkowo-przełykowego u gastrologa, wreszcie zapalenia przewlekłego zatok lub migdałków u laryngologa. W przypadku zalegania detrytu w kryptach migdałków (o czym napisałem powyżej) zwykle wystarcza okresowe oczyszczanie migdałków i płukanie gardła płynami odkażającymi. W uzasadnionych przypadkach przy zaleganiu dużej ilości mas detrytu można wykonać ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym zabieg waporyzacji (czyli zamknięcia) krypt migdałków przy użyciu lasera, elektrokoagulacji lub kriochirurgii (czyli wymrażania). Czasami z mas detrytu zalegających w kryptach migdałka może powstać złóg – w postaci kamienia, po usunięciu którego pacjent odczuwa natychmiastową ulgę.

W uzasadnionych przypadkach przy zaleganiu dużej ilości mas detrytu można wykonać ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym

Powyższe metody wiążą się z brakiem ryzyka krwawienia podczas zabiegu i dużo mniejszym ryzykiem krwawienia i dolegliwości bólowych po zabiegu w porównaniu do metod klasycznych.

Zabiegi kriochirurgii, radiochirurgii oraz przy użyciu lasera na migdałkach wykonuje się w znieczuleniu miejscowym – nie wymagają one znieczulenia ogólnego. Proces gojenia migdałków po zabiegach trwa zwykle około 10-14 dni – charakteryzuje się występowaniem białego nalotu włóknika na powierzchni migdałków. W przypadku wystąpienia podwyższonej temperatury po wykonanym zabiegu należy podać antybiotyk ogólnie ponieważ wystąpiło powikłanie w postaci nadkażenia.

Czasami wystarcza jeden zabieg w zależności od głębokości krypt. Czasami zabieg należy powtórzyć kilkakrotnie w odstępach 4-6 tygodniowych.

O autorze

Stanisław Nitek – laryngolog, Ząbki

Stanisław Nitek

Kliknij i umów wizytę!

Ekspert

Stanisław Nitek laryngolog, laryngolog dziecięcy dr n. med.

Umów wizytę Zobacz profil

Komentarze: (0)