7 sposobów na poprawienie wyglądu twarzy

Ekspert Dominik LudewMedycyna Estetyczna • 8 maja 2015 • Komentarze:

Ciągły rozwój medycyny estetycznej sprawia, że w jej ofercie możemy znaleźć zabiegi, które pomagają w walce z niedoskonałościami naszej urody. W artykule prezentujemy przykłady zabiegów, które pomogą uzyskać wymarzony wygląd. Co zatem należy wiedzieć?

Modelowanie owalu twarzy – wypełniacze w medycynie estetycznej

Preparaty kwasu hialuronowego, polisacharydu występującego naturalnie w skórze pozwalają na poprawę niedoskonałości owalu twarzy. Preparaty kwasu hialuronowego stosowane są od 20 lat w medycynie a ich stosowanie poparte jest wieloletnim doświadczeniem. Efekty zabiegu utrzymują się rok do dwóch lat. Pozwalają na wyeliminowanie:

  • opadających policzków,
  • modelowanie podbródka usuwanie tzw. chomików
  • odtwarzają młodzieńcze rysy dzięki zaakcentowaniu kości policzkowych
  • spłycenie bruzd nosowo wargowych i tzw. linii marionetki

Nowoczesne techniki podania z użyciem innowacyjnej techniki wykorzystującej miękkie kaniule pozwalają na poprawę owalu twarzy z 2 do 4 nakłuć skóry. Kaniula jest tępo zakończona, przez co nie uszkadza i nie przecina tkanek tak jak igła. Powoduję to że zabieg jest bezbolesny a ryzyko wystąpienia siniaków praktycznie nie istnieje. Preparat wydostaje się z boku kaniuli, która nie przecina lecz rozpycha się znajdując sobie miejsce między tkankami.
Nowoczesne techniki podania preparatu nazywane wytworzeniem tzw. ,,nici hialuronowych ‘’ opierają się na wprowadzeniu kaniuli z bocznego dostępu w okolicy ucha. Wytwarza to podporę dla tkanek miękkich bez zmieniania rysów twarzy pacjenta i bez, charakterystycznego dla medycyny estetycznej sprzed kilkudziesięciu lat , przepełnienia policzków. Metoda ta znajduje zastosowanie także u mężczyzn u których naturalny, niezauważalny dla otoczenia efekt jest bezwzględnym priorytetem. Uzyskuję się w ten sposób efekt odmłodzenia pacjenta, który wygląda jak ze swoich zdjęć kilka lat wcześniej, bez zmiany rysów twarzy. Otoczenie postrzega tych pacjentów jako wypoczętych ale nie zauważa, że efekt ten jest efektem zastosowania nowoczesnych technik dermatologii estetycznej.

Wypełnienie skroni

Z wiekiem dochodzi do pogłębiania dołów skroniowych skroni wskutek ubytku tkanki kostnej oraz zaniku podściółki tkanki tłuszczowej. Niektóre pacjentki skarżą się, że irytuje je ich wygląd w warunkach słabego oświetlenia – ich twarz wygląda bardzo ostro, zaakcentowane są kości a nie owal twarzy.

Efekt wypełnienia dołów skroniowych unosi tkanki miękkie ku górze i powoduję, że dobrze wyglądamy w warunkach słabego oświetlenia np. dyskotece, w szybie tramwaju wieczorem – nie powstają bowiem cienie w okolicy skroni i twarz ma młodzieńczy wyraz.

Likwidacja cieni pod oczami

Z biegiem czasu na skutek utraty podpory kostnej okolicy oczodołów – poszerzania się oczodołów i zaniku tkanki tłuszczowej w okolicy oka dochodzi do powstania zagłębień poniżej gałki ocznej. Odwraca to uwagę od spojrzenia i oka pacjentki a uwagę otocznia przyciągają niedoskonałości wokół oczu. Warto zauważyć że u młodych osób skóra policzka płynnie przechodzi w powiekę dolną i bez powstawania zagłębień poniżej gałki ocznej. Z biegiem czasu jednak pomiędzy okiem a policzkiem dochodzi do powstania zagłębień, co odwraca uwagę od oka. Technika korekcji tzw ,, doliny łez” i zagłębień poniżej powieki dolnej odtwarza to młodzieńcze proporcje twarzy. Uwaga znowu koncentruje się na oku pacjentki.

Do korekcji tej okolicy stosowane są specjalne nisko usieciowane, dedykowane preparaty, które dzięki opracowanemu specjalnie zestawu składników, które rewitalizują  skórę i powodują, że jej kolor skóry jest mniej siny i prześwitujący dla naczyń żylnych.

Unoszenie brwi

Opadające powieki górne to ogromny problem dla wielu pacjentów zarówno kobiet jak i mężczyzn. Ciążące powieki powodują zmęczenie oczu szczególnie pod koniec dnia. Dodatkowo osoby dotknięte tym problemem w celu podciągnięcia powiek do góry nieświadomie silnie marszczą czoło doprowadzając z czasem do powstania głębokich zmarszczek skóry czoła.
Opadanie powiek górnych spowodowane jest on zanikiem charakterystycznych dla osób młodych silnych i wypukłych wałów nadoczodołowych oraz uszkodzeniami posłonecznymi skóry czoła. Szczególnie u mężczyzn łatwo zauważyć proces zaniku wałów nadoczodołowych porównując zdjęcia sprzed kilkudziesięciu lat, gdyż u mężczyzn wały nadoczodołowe są bardziej wydatne niż u kobiet. Z wiekiem ulegają spłaszczeniu a skóra czoła obciąża powieki górne powodując powstawanie na powiekach górnych fałdów i powodując ich opadanie.
Medycyna estetyczna pozwala na odtworzenie wałów nadoczodołowych, co pozwala na uniesienie powiek górnych. Preparaty kwasu hialuronowego podawane są kaniulą wzdłuż brwi i nad nią co unosi brew i niweluje objaw zmęczonych oczu pod koniec dnia. Podanie niewielkich dawek toksyny botulinowej poniżej brwi dodatkowo nasila uniesienie brwi.

Korekta kształtu nosa

Choć operacyjne korygowanie kształtu nosa jest domeną chirurgów plastycznych i jest polecane w przypadku problemów z drożnością przewodów nosowych medycyna estetyczna pozwala na korygowania kształtu nosa. Specjalnie dobrane preparaty kwasu hialuronowego i hydroksyapatytu wapnia, stanowiącego składnik kości, pozwalają na wyeliminowanie garbików nosa i opadającego czubka nosa. Zaletą zabiegu jest jego prostota, szybkość przeprowadzenia, brak zasinień i możliwość uczestniczenia w życiu towarzyskim w następnym dniu po przeprowadzeniu korekty. Efekt zabiegu w zależności od rodzaju użytego preparatu i faktu noszenia lub nie okularów utrzymują się od roku do kilku lat.

Modelowanie brody i okolicy ust

Pacjentki bardzo chętnie poddają się zabiegom powiększania ust, gdyż zabieg ten daje pozwala na oczywisty i szybki wzrost atrakcyjności. Rzadko jednak zwracają uwagę na to co z biegiem czasu dzieje się ze skórą w okolicach ust. A w tym rejonie twarzy najszybciej dochodzi do powstania fałdów, zagłębień i utraty objętości skóry i tkanki podskórnej już przed 30 rż. Co ważne początkowo te zmiany są widoczne tylko przy aktywnej mimice pacjentki, mówieniu, szerokim uśmiechaniu się. Dlatego pacjentki stojąc przed lustrem nie widzą tych defektów. Osoby z otoczenia pacjentki jednak rejestrują te zmiany. Co istotne te procesy występują szczególnie wcześnie u pacjentów z bogatą mimika czyli przede wszystkim kobiet. Powstają półokrągłe zmarszczki do tyłu od kącików ust w trakcie uśmiechu a skóra chwycona w palce silnie się marszczy. Powstają fałdy zaczynające się w kącikach ust i biegnące w kierunku linii żuchwy tzw, ,, linie marionetki”.

Dermatologia estetyczna potrafi skutecznie zrewitalizować skórę okolicy ust i zapobiec pogłębianiu się problemu. Specjalne miękkie preparaty kwasu hialuronowego usztywniają skórę okolicy ust i zapobiegają powstawaniu nieestetycznych linii zmarszczek podczas mówienia i uśmiechania się. To jeden z tych zabiegów po których wygląda się młodziej a bliscy i znajomi nie wiedzą co tak naprawdę się zmieniło.

Odtwarzanie młodzieńczej linii żuchwy

Tkanka kostna żuchwy z czasem traci swoją objętość, do czego przyczyniają się błędy żywieniowe – niska podaż wapnia i witaminy D w diecie, braki w uzębieniu i upływ czasu. U kobiet w okresie po 50 rż dochodzi również do utraty tkanki kostnej z powodu zmniejszenia ilości hormonów płciowych. Zanik tkanki żuchwy prowadzi do utraty podpory dla skóry i tkanki podskórnej i w konsekwencji obwisania skóry poniżej żuchwy w postaci tzw. chomików. Zaakcentowaniu ulega też tzw. ,,drugi podbródek” gdyż skóra twarzy spycha tkankę tłuszczową poniżej linii żuchwy. U mężczyzn jest to szczególnie widoczne gdyż ich żuchwa jest zdecydowanie bardziej masywna w młodym wieku niż u kobiet.

Dermatologia estetyczna pozwala na odtworzenie ciągłej linii żuchwy, bez chomików i załamań linii żuchwy przez podanie gęstych preparatów wypełniających.

O autorze

Dominik Ludew – dermatolog, lekarz medycyny estetycznej, ChrzanówDominik Ludew – ZnanyLekarz.plKliknij i umów wizytę!

The post 7 sposobów na poprawienie wyglądu twarzy appeared first on Blog dla pacjentów.

Ekspert

Dominik Ludew dermatolog, specjalista medycyny estetycznej dr n. med.

Umów wizytę Zobacz profil

Komentarze: (0)