sugerowany specjalista: dermatolog

łac. erysipelas
Róża
Charakterystyczne zmiany skórne (licencja, autorzy)
Choroba skóry, którą charakteryzują ostre stany zapalne skóry oraz tkanki podskórnej z towarzyszącą wysoką gorączką. Wywołują ją paciorkowce Streptococcus pyogenes. Do zakażenia dochodzi na skutek uszkodzeń skóry, zaburzeń krążenia lub po przeniesieniu bakterii do tkanek skórnych z innych ognisk zapalnych w organizmie. Choroba dotyka najczęściej osób starszych i małych dzieci. Ryzyko zachorowania zwiększają inne choroby upośledzające pracę układu immunologicznego.

Symptomy

Podział

W zależności od charakteru zmian wyróżnia się następujące postacie:
 • róża pęcherzowa
 • róża krwotoczna
 • róża zgorzelinowa
 • róża pełzająca lub wędrująca
 • róża nowotworowa

Powikłania

Wśród powikłań wymienia się:
 • zapalenie naczyń limfatycznych i żylnych
 • ropowicę
 • słoniowaciznę (elephantiasis)
 • sepsy paciorkowcowe
 • zlepy rogówkowe
 • zapalenie zatoki jamistej

Diagnoza

Opiera się na wywiadzie i badaniu fizykalnym, ponadto wykonuje się badania krwi (morfologia, OB), testy immunologiczne (poziomu antystreptolizyny O). Wykonywane są także badania w kierunku innych schorzeń mogących być przyczyną rozwoju róży (USG kończyn dolnych, regularne pomiary ciśnienia oraz stężenia lipidów, pomiary poziomu glukozy oraz angiografię kończyn dolnych).

Leczenie

Jest długotrwałe (1 do 3 miesięcy), polega na przyjmowaniu antybiotyków (penicylina, amoksycylina). W przypadku wykazywania przez bakterie odporności na leki podaje się połączenie amoksycyliny z inhibitorem ß-laktamaz (np.kwasem klawulanowym). Miejscowo stosuje się maści ichtiolowe. Z reguły zmiany cofają się nie pozostawiając blizn (wyjątkiem jest róża zgorzelinowa).

Opinie pacjentów

 • bardzo dobry

  Nie jestem pewien czy powinno być: stomatolog,implanty czy stomatolog, protetyka. Ale wiem jedno. Po raz pierwszy w życiu - leczenie kanałowe przebiegło bezboleśnie. Ta Pani doktor jest mistrzem. Byłem u bardzo wielu dentystów. Wręcz miałem fobię - jednak uzasadnioną - moje zęby są bardzo unerwione i zawsze przechodziłem koszmar przy zwykłym ubytku nawet po znieczuleniu (2 wbicia strzykawki w różne miejsca). Tym razem leczenie kanałowe nie było "wietnamem". Bardzo kontaktowa. Profesionalna. Reaguje na emocje pacjenta. Dostosowuje się do jego usposobienia. Bardzo dobry i nowoczesny sprzęt. Miła obsługa. Placówka przyjemna. Jedyny minus - cena. Ale proszę bardzo. Znajdźcie tańszego lekarza, który sprawia ból (jak moi wcześniejsi stomatolodzy) i idzcie po 2 latach z poprawą wypełnienia. Na to samo wyjdzie.

 • bardzo dobry

  Pana doktora poznaliśmy z mężem w trakcie zajęć w szkole rodzenia. Ujął nas swoją wiedzą, doświadczeniem i poczuciem humoru. Pracuje również w szpitalu na Bujwida i jest doskonałym specjalistą w dziedzinie immunologii. Prowadzi prywatną praktykę w Przychodni Multimedica. Od roku doradza nam w leczeniu i żywieniu naszej córeczki. Jego porady świetnie sprawdzają się w praktyce. Potrafi - kiedy trzeba, delikatnie nami potrząsnąć. Udziela także doskonałych rad - również wychowawczych. Skrupulatny, dokładny, oczytany, doświadczony, a co najważniejsze - mądry. Ma doskonałe podejście do dzieci. Posiada kontakty z wieloma specjalistami z różnych dziedzin. Z czystym sumieniem polecam go wszystkim rodzicom, którzy szukają dobrego fachowca w dziedzinie pediatrii.

 • bardzo dobry

  Fachowiec i świetny człowiek. Trafiłam do niego przypadkiem kilkanaście lat temu z bolącym guzkiem na stopie. Diagnoza-rumień guzowaty. Dzięki jego trafnej diagnozie i szybkiej reakcji tylko przez trzy miesiące brałam sterydy. Cierpliwie wszystko wyjaśnia i odpowiada na wszystkie pytania a poza tym zawsze wszyscy pacjenci wychodzą od niego uśmiechnięci - nastraja optymistycznie nawet jeśli sprawy nie wyglądają zbyt różowo. Zdecydowanie polecam.

 • bardzo słaby

  Tylko raz byłem z dzieckiem u tej Pani. Zastanawiam się nad powodem dla którego ta kobieta wybrała ta akurat specjalność. Jej opinia na temat stanu zdrowia dziecka skrajnie się różniła od opinii innych lekarzy. Nie zwracała uwagi na stan rozwojowy dziecka. Jedyną wyrocznia dla niej był jedynie wypis ze szpitala. Na wszelki wypadek (!!!) bez jakiegokolwiek sensownego uzasadnienia przypisała dziecku luminal - lek podawany w przypadku padaczki - jak się okazało mojemu dziecku zupełnie nie potrzeby. Na pytanie dlaczego mam go dziecku podawać stwierdziła, że podaje ona go wszystkim wcześniakom u siebie na oddziale - wtedy dziecko śpi i jest spokój (!!!). Ta Pani powinna się trochę douczyć ponieważ ze swoją wiedzą neurologiczna i metodami jest do tyłu o parę ładnych lat.

  ODPOWIEDŹ LEKARZA:

  lek. Małgorzata Kuzior-Pławiak ( 12 sierpnia 2014)

  Luminal jest lekiem rzadko stosowanym, ale w pewnym wieku i w pewnych szczególnych wskazaniach nadal ma zastosowanie i nie stosuje sie go "na wszelki wypadek" i nie po to żeby usypiac dziecko! Małgorzata kuzior-Pławiak

 • bardzo dobry

  Poszłam do dr Walczaka z polecenia, i nie żałuje. Bardzo dobry specjalista. Ma wiele stażów klinicznych w różnych krajach. Do tego bardzo miły i cierpliwy. Zawsze gotowy do pomocy. Razem z innym lekarzem wszczepiał mi pompe baklofenową - niestety tuz po operacji przez kilka miesiecy mialam problem z zaakceptowaniem ciała obcego w organizmie - wszystkie decyzje które doktor podjał były trafne - rana sie zagoila. We wrzesniu br. bedzie mi robil korekcje stóp, i prawdopodobnie podniesie pompe, która niestety sie obsunela z winy jeszcze poczatkowej spastyki. Jestem spokojna ;) Naprawdę polecam, bo znalezc lekarza, który jest bardzo dobrym fachowcem a do tego sympatycznym i bezinteresownym jest dzis trudno.

 • bardzo dobry

  Jestem pacjentką doktora od wielu wielu lat.Mam bogatą przeszłość ginekologiczną i zawsze pomagał mi doktor(pogotowie woziło mnie w różne miejsca).Ciąże,a także w późniejszym czasie operacje przeprowadzał dr Śliż.Czuję się świetnie i zawdzięczam to tylko jemu.Przy tym jest sympatycznym miłym człowiekiem.Polecam

 • słaby

  To bardzo się cieszę, Mokka , że zwierzaki miały szczęscie i się operacje udały. W przypadku mojego kota natomiast były pewne wątpliwości: Zwierzak został poddany operacji gwoździowania złamanej w pobliżu stawu kości bez uprzedniego przeprowadzenia wywiadu /jak w jakich okolicznościach się to stało/ oraz stosownych badań /mocno zaawansowany wiek zwierzęcia, liczne problemy ze zdrowiem. Nie zrobili nawet podstawowych badań krwi, nie mówiąc o bardziej ukierunkowanych/, które pomogłyby przewidzieć ewentualny efekt. Sama operacja się niby "udała" ale zwierzątko męczyło się ponad 2 tygodnie walcząc z dysfunkcja nerek, zastojami krążenia, wysiadającą wątrobą, niepracującymi kiszkami - zostało poddane eutanazji, żeby oszczędzić mu cierpień. Przy okazji chciałam odradzić opiekunom zwierząt lecznicę Elwet, w której to właśnie rzecz miała miejsce. Myślę, że można tam znaleźć różnych lekarzy, świetnych i takich sobie, ale ogólnie jeśli nie będę musiała, to tam nie wrócę.


  Jesteś tym lekarzem? Odpowiedz na tę opinię! Zarejestruj się teraz

 • dobry

  Pani doktor przyjmowała mnie w zastępstwie mojego lekarza prowadzącego ciążę (byłam pacjentką na NFZ). Nie wydaje mi się, aby różnicowała pacjentki ze względu na to, czy płacą prywatnie, czy wizyta jest refundowana. Poświęciła mi wiele czasu, po badaniach wytłumaczyła, co robię nie tak jak trzeba i jak to powinno być robione prawidłowo. Poza tym wyznaczyła w terminie późniejszym wizyte i wykonała mi badanie, którego nie musiała robić osobiście, bo mogłam poczekać, aż wróci mój lekarz prowadzący. Przed jej gabinetem zawsze czeka wiele pań, więc chyba cieszy się sporą popularnością; do złego lekarza nie byłoby takich tłumów!

 • bardzo dobry

  Dzięki niemu jestem w ciąży. Leczyłam się 3 lata u różnych lekarzy i żaden mi nie pomógł. Gorąco polecam. Przyjmuje w Klnice Macierzyństwa w Medikorze w Rzeszowie.

 • bardzo dobry

  Jak najbardziej polecamy wraz z Żoną dr Pazio. "Paziek" to naprawde przemiły człowiek, zawsze odpowie na każde nawet "najgłupsze" pytanie - a co najwazniejsze naprawde świetnie "prowadzi" ciąże. Uzasadnienie oceny: 1) Duża poczekalnia z wygodnymi kanapami - bardzo istotne biorąc pod uwage doświadczenia w klitkach u innych lekarzy 2) Gabinet z USG - badanie "na oko" naprawde jest do niczego 3) Jak juz pisałem dr Pazio to przemiły człowiek - z poczuciem humoru umiejacy rozładowac atmosfere - po doświadczeniach z poronieniem pierwszego dziecka każda wizyta u ginekologa to naprawde duzy stres. 4) Dr Pazio nie ma problrmu z dzwonieniem do niego a jak akurat jest poza zasiegiem - ZAWSZE!!!! oddzwaniał - mieliśmy wcześniej doświadczenia z lekarzami którzy wręcz "krzyczeli" jesli ktoś do nich zadzwonił 5) Profesjonalne badanie - bardzo delikatne i dokładne - dr Pazio dokładnie wszystko objaśnia i odpowiada na każde pytanie. Z delikatnością w czasie badania u lekarzy też różnie bywa 6)Cos czym nas ujął to zawsze wlewa dużo nadzieji w serce - jest bardzo taktowny - ale też niczego nie obiecuje i jeśli w 100% nie jest czegos pewny informuje o tym - zawsze mówi TYLKO O FAKTACH !!! 7) Mała cena za usługe - 120 zł !!!!!!!!!! Wraz z żoną zmienialiśmy kilkakrotnie lekarzy i teraz jestesmy pewni ze trafiliśmy na tego odpowiedniego POLECAMY Z CAŁEGO SERCA!!!!!!!!!!!!