Mam żylaki na oby dwu nogach, z tym na prawej o wiele wieksze, robią się zatory. Lekarz powiedział, że bedzie trzeba ją podwójnie operować.Bardzo boję się operacji, ponieważ żylaki mam genetyczne z dziada pradziada, wiem że będą się odnawiać . Czy ta operacja jest konieczna? Czy tylko lekarz tak stara się namówić do zabiegu. Proszę o odpowiedz.. Dorota
lek. Sławomir Józefowicz
lek. Sławomir Józefowicz
Chirurg, Proktolog, Flebolog
Toruń
Żylaki kończyn dolnych zwykle są problemem kosmetycznym ale często mogą utrudniać życie dając dolegliwości bólowe poprzez tworzenie zakrzepów. Rzadko stanowią bezpośrednie zagrożenie życia choć mogą być przyczyną zwiększonego ryzyka powstawania zakrzepicy w żyłach głębokich, co może stanowić zagrożenie życia poprzez zatory idące do serca. Rozumiem ,że pisząc o zatorach prawdopodobnie ma Pani na myśli zakrzepicę ,która powstaje w żylakach. Jeśli coś takiego ma miejsce to znaczy ze musi Pani mieć już spore żylaki. Leczenie operacyjne żylaków kończyn dolnych ma głównie na celu oprócz efektu kosmetycznego i usunięcia dolegliwości zapobieganie komplikacjom, które mogą wystąpić na starość tj trudno gojące się owrzodzenia i obrzęki nóg.
Operacja żylaków nie jest operacja ratującą życie, alternatywą dla niej może być noszenie pończoch uciskowych I lub II klasy ucisku w ciągu dnia. Nie zlikwiduje to powstałych już żylaków , ale powinno zmniejszyć dolegliwości i zapobiec ich powiększaniu się. Moim zdaniem nie wolno nikogo namawiać na leczenie operacyjne jeśli nie ma bezpośredniego zagrożenia życia. Należy pacjentowi przedstawić wszystkie za i przeciw, aby mógł on świadomie podjąć decyzję o operacji.

dr n. med. Szymon Kujawiak
dr n. med. Szymon Kujawiak
Ortopeda, Chirurg, Lekarz sportowy
Konin
Szanowna Pani,
Jeżeli specjalista chirurgii naczyniowej sugeruje zabieg operacyjny nie powinna Pani z takim stwierdzeniem dyskutować.
Pozdrawiam,
dr n. med. Szymon Kujawiak

lek. Wojciech Kaczmarek
lek. Wojciech Kaczmarek
Chirurg, Biegły sądowy
Gdańsk
Choroba zakrzepowo-zatorowa jest bardzo groźna w swoich możliwych skutkach, dlatego jesli jest Pani obciążona genetycznie i występują wskazania do zabiegu, ocenione naocznie przez chirurga to również ja zalecałbym postępowanie operacyjne.

lek. Magdalena Potembska - Eberhardt
lek. Magdalena Potembska - Eberhardt
Chirurg, Lekarz medycyny estetycznej, Proktolog
Warszawa
Żylaki jeśli są i jest potwierdzona niewydolność żylna w USG to jest do zabiegu. Obecnie metod usuwania żylaków jest sporo nie koniecznie operacyjnie. Jednak bez względnie na wybór metody jest to do leczenia -szczególnie że pisze Pani o epizodach zakrzepicy. Nieleczone żylaki kończyn dolnych grożą powstaniem zakrzepicy układu żył głębokich co może doprowadzić do zatorowości płucnej, miejscowo do powstawania owrzodzeń żylnych. Oczywiście po każdej metodzie może się zdarzyć nawrót choroby, ale zawsze jest to mniejsze zaawansowanie choroby niż pierwotnie. Pozdrawiam Magda Eberhardt

Szanowna Pani Doroto, nikt nie jest w stanie odpowiedzieć Pani na pytanie czy operacja jest konieczna - bez badania Pani nóg. Należy wykonać badanie,ocenić wyniki badań dodatkowych i na tej podstawie podjąć decyzję. Natomiast nieprawdą jest, ze żylaki odnawiają się. Pozdrawiam i zapraszam.

jak można udzielić takiej odpowiedzi bez badania. Proponuję o więcej zaufania do lekarzy.

dr n. med. Marcin Migaczewski
dr n. med. Marcin Migaczewski
Chirurg, Onkolog, Diagnostyk
Kraków
Witam,
na podstawie tych kilku informacji trudno jest ustalić wskazania do zabiegu. Duże zmiany żylakowe najczęściej nie udaje się leczyć bez zabiegu.
Pozdrawiam,
Marcin Migaczewski

dr n. med. Monika Bieniasz
dr n. med. Monika Bieniasz
Chirurg, Onkolog, Lekarz medycyny estetycznej
Warszawa
Szanowna Pani,
niestety nie mogę wydać opinii na ten temat, gdyż nie badałam Pani, ani nie widziałam wyniku USG Doppler. Zapraszam na konsultację.
Z wyrazami szacunku
Monika Bieniasz

Większość żylaków ma podłoże dziedziczne, co wcale nie musi oznaczać, że będą się odnawiać. Ważne jest natomiast dokładne badanie nóg przed leczeniem, wybór odpowiedniej metody leczenia i postępowanie po zabiegu. W znakomitej większości przypadków żylaki można leczyć metodami małoinwazyjnymi, tj. laserem lub klejem wewnątrznaczyniowym. Tradycyjne leczenie chirurgiczne stosujemy obecnie jedynie sporadycznie. Zapraszam do naszej Kliniki Flebologii (Warszawa, Wawelska 5), na badanie USG-Doppler i konsultację, będziemy wtedy mogli ocenić, która metoda leczenia będzie dla Pani najbardziej odpowiednia...
Sugeruję wizytę: Konsultacja chirurgiczna
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz.pl, klikając w przycisk Umów wizytę.

lek. Miłosz Lewandowski
lek. Miłosz Lewandowski
Chirurg, Proktolog, Lekarz w trakcie specjalizacji
Łódź
Szanowana Pani, nikt poważny nie odpowie Pani czy operacja jest konieczna czy nie bez zbadania pacjenta i wykonania badań dodatkowych. Nie leczy się i nie stawia diagnoz przez internet. Jeśli idzie o leczenie żylaków kończyn dolnych to obecnie dostępne są różne metody, w tym metody nieoperacyjne takie jak między innymi skleroterapia czy RF, ale w niektórych sytuacjach zaawansowanej choroby żylnej nadal jest miejsce dla klasycznego leczenia operacyjnego metodą strippingu. Można też różne metody leczenia łączyć ze sobą. Jak jest u Pani może określić tylko lekarz, który Panią zbada, wykona dopplerUSG kończyn dolnych i ew. inną potrzebną diagnostykę. Nie bardzo też rozumiem czemu lekarz miałby "namawiać na zabieg". Każda metoda lecznicza ma swoje wskazania, lecząc zgodnie z zasadami sztuki należy się w obrębie tych zasad poruszać.
Z poważaniem,
Miłosz Lewandowski

dr n. med. Arkadiusz Konieczny
dr n. med. Arkadiusz Konieczny
Chirurg dziecięcy, Chirurg
Świdnica
Jakie to żylaki (1, 2, 3, 4 stopień)? Jakie są przepływy w badaniu USG? Jakie są objawy? Jakie leki są stosowane? Jaki wiek? Od jak dawna są? Jakie było dotychczasowe leczenie? Z jakimi efektami to leczenie przebiegało?
To jest 1/10 informacji, jakie są potrzebne do odpowiedzi na pytanie czy operacja jest konieczna.

Specjaliści w zakresie leczenia: żylaki kończyn dolnych

Przemysław Król

Przemysław Król

Chirurg

Siemianowice Śląskie

Jacek Fabisiak

Jacek Fabisiak

Chirurg, Kardiolog, Diabetolog

Bydgoszcz

Grzegorz Wilczyński

Grzegorz Wilczyński

Chirurg, Chirurg naczyniowy, Lekarz medycyny estetycznej

Gorzów Wielkopolski

Ryszard Zając

Ryszard Zając

Chirurg, Chirurg naczyniowy

Gdynia

Jarosław Dubicki

Jarosław Dubicki

Chirurg, Chirurg plastyczny

Warszawa

Maciej Wiewióra

Maciej Wiewióra

Chirurg naczyniowy, Chirurg

Chorzów

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 6 pytań dotyczących usługi: żylaki kończyn dolnych

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.