Zniesiona lordoza szyjna z kyfotycznym ustawieniem tego odcinka kręgosłupa ze szczytem na poziomie C

2 odpowiedzi
Zniesiona lordoza szyjna z kyfotycznym ustawieniem tego odcinka kręgosłupa ze szczytem na poziomie C3/C4. Dyskretne zmiany dehydratacyjne tarcz w górnym i środkowym odcinku szyjnym.
Na poziomie C3/C4 niewielkie, szerokopodstawne, dokanałowe uwypuklenie materiału tarczy z niewielkim uciskiem worka oponowego i jego zwężenie w wymiarze strzałkowym do 10,5 mm - cechy bezwzględnej stenozy. Widoczne jest dyskretne przewężenie kanałów korzeniowych.

Wnioski:
Zaburzenie fizjologicznej krzywizny odcinka szyjnego kręgosłupa z cechami jego kryfotyzacji oraz niewielkiego stopnia jednopoziomową dyskopatią.

Moje pytanie brzmi. Czy to coś poważnego, czy nie mam się czego obawiać? Z góry dziękuję za każdą odpowiedź.
Ciężko na to pytanie jednoznaczenie odpowiedź żaden fizjoterapeuta nie prowadzi terapii na podstawie "suchego" opisu badania. Patrzenie holistyczne wymaga konfrontacji wyniku badania z badanie przedmiotowym i podmiotowym dopiero na tej podstawie można powiedzieć czy problem jest poważny. Polecam konsultacje z fizjoterapeuta, który po zbadaniu będzie mógł się wypowiedzieć na temat problemu z odcinkiem szyjnym kręgosłupa

Sam opis badania jeszcze o niczym nie mówi. Ważne jest jakie ma Pani dolegliwości z tytułu zniesienia fizjologicznej krzywizny kręgosłupa szyjnego i jaki one mają wpływ na codzienne funkcjonowanie. Potrzebne jest dokładne badanie funkcjonalne, które przeprowadzi fizjoterapeuta. Dopiero po badaniu takim fizjoterapeuta może wyciągnąć wnioski i zaproponować dalsze postępowanie.