Znamiona/pieprzyki

5 odpowiedzi
5 lat temu miałam wykonywane badanie fluorescencyjne moich znamion. Czy te wyniki są aktualne, abym mogła zdecydować się na kolejne usunięcie znamion? Dwa znamiona zostały usunięte i wszystko było dobrze, nie mam nawet zbyt dużych blizn. Dodam, że nie dość, że chciałabym profilaktycznie zadbać o zdrowie, to duże znaczenie ma dla mnie również wygląd estetyczny. Kilka znamion/pieprzyków znajduje się w bardzo widocznych miejscach i po prostu mnie obrzydzają, zabierają mi poczucie pewności siebie.
Jak wyglądałaby dalsza droga w tej kwestii? Nie ukrywam, że chciałabym załatwić to wszystko, jak najszybciej. W poprzednim przypadku musiałam czekać pół roku na pięciominutową wizytę w poradni onkologicznej, gdzie chirurg tylko spojrzał na znamię i powiedział, żebym przyszła za tydzień na usunięcie.
Witam! Systematyczna kontrola dermatoskopowa to nie tylko jedno badanie sprzed kilku lat. Jeśli są ku temu wskazania należy się poddawać takiemu badaniu nawet co kilka miesięcy. Dermatoskopia , w iększości przypadków wskazuje nam tylko które zmiany i w jaki sposób usunąć. Zmiany przedinwazyjne można wykryć jedynie w badaniu histopatologicznym. Co do rzeczonego chirurga to proszę nie zapominać,że dla osoby doświadczonej ocena zmiany budzącej wątpliwości nie musi zabierać 40 minut. Skoro stwierdził ,że należy usunąć to znaczy ,że zamierzał podejrzane znamię dokładniej zbadać, a więc pośrednio zaproponował Pani diagnostykę. Dziwne,że przyjęła to Pani negatywnie... 5 minut, 10 minut-jakie to ma znaczenie. To przecież nie zbieranie wywiadu w kierunku chorobowego zespołu wielogenowego dziedziczenia. Czy w przypadku urazu wielonarządowego lekarz medycyny ratunkowej w karetce czy śmigłowcu też ma pacjentowi poświęcać więcej czasu i zainteresowania jego osobowością ? Być może właśnie trafiła Pani na dobrego specjalistę,który po prostu wie o co chodzi. Pozdrawiam

Po pierwsze nie obędzie się bez badania dermatoskopowego.
Dopiero po takiej diagnostyce można ustalić sposób usunięcia poszczególnych znamion.
Witam,
profilaktyczne badania dermoskopowe powinno wykonywać się raz na rok. Jeżeli znamię wygląda niepokojąco, dermatolog kieruje na usunięcie lub sam usuwa. Nie ma potrzeby usuwania wszystkich znamion.
Pozdrawiam
Emilia Łojewska
Witam, przy dużej ilości znamion najlepsze dla Pani będzie badanie wideodermatoskopowe - pozwoli na aktualną ocenę znamion oraz umożliwi przy kontrolnym badaniu za rok ocenę ich zmian w czasie, co też jest bardzo istotnym kryterium we wczesnej diagnostyce czerniaka. W trakcie wizyty jest możliwa zarówno ocena dermatoskopowa znamion, jak i usunięcie zmian atypowych. Pozdrawiam
Warto wykonać aktualne badanie znamion i na tej podstawie zadecydować o ew. zabiegu. Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska-Górska