Znamię i włos

1 odpowiedzi
Dzień dobry, Pani Iwono. Od urodzenia mam plamkę brązową na policzku (nie jest wypukła). Od wielu lat z tego miejsca wyrasta włos. Czasem go goliłam, a czasem wyrywałam pensetą, jednak ostatnio pomyślałam, że może nie powinnam robić którejś z tych rzeczy... Proszę o radę. Pozdrawiam serdecznie.
Należy unikać wyrywania włosów ze znamion i pieprzyków. Zabronione jest również działanie na takie znamiona światłem lasera, IPL, depilatorów domowych itp. To bardzo niebezpieczne i może doprowadzić w skrajnym przypadku do najgroźniejszego rodzaju raka skóry czyli czerniaka. Włosek proszę przycinać nożyczkami tak aby nie podrażniać znamienia (unikać golenia). Może Pani pomyśleć o chirurgicznym usunięciu znamienia, proszę jednak na wszelki wypadek zrezygnować z usuwania laserowego. Część gabinetów kosmetycznych i lekarzy proponuje taką usługę ale zalecam rezygnację z niej. To znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia raka skóry a zniszczony leserem materiał nie nadaje się do badania histopatologicznego. Ryzyko jest zatem zbyt wielkie w porównaniu z korzyścią. Jeśli po zabiegu chirurgicznym pozostanie mała blizna zawsze można ją zredukować laserowo. Przed wycięciem znamienia wskazane jest przeprowadzenie badania wideodermatoskopowego ponieważ jeśli jego wynik okazałby się niekorzystny lub wątpliwy wycinać znamię należy w inny sposób z większym marginesem bezpieczeństwa. Wtedy walczy się już o życie a nie tylko o ładny wygląd blizny. Jeśli zdecydowałaby się Pani na usunięcie, zapraszamy do gabinetu. Mamy wideodermatoskop i oczywiście chirurga z doświadczeniem w usuwaniu znamion. Możemy tez zająć się potem blizną dzięki zabiegom laserem frakcyjnym CO2.
pozdrawiam Iwona Stajkowska