złamanie kręgosłupa

3 odpowiedzi
Witam - czy poniższy opis MR jest szczególnie niepokojący? wymaga konsultacji neurochirurgicznej? badanie wykonane 12 tygodni po złamaniu L2:

Złamanie górnej blaszki granicznej trzonu L2 z obniżeniem czesci centralnej i przedniej trzonu, z niewielkim obrzękiem szpiku. Górna krawędź trzonu wpukla sie do kanału kręgowego modelując worek opony twardej. Dehydratacja i obniżenie krążka międzykręgowego na poziomie L2. Pozostałe krążki niezmienione. Stożek rdzenia kręgowego niezmieniony. Wysokość pozostałych trzonów prawidłowa.

z góry dziekuje
pozdrawiam
Witam. Niewielki obrzęk szpiku świadczy o zastarzałym złamaniu które obecnie jest w trakcie gojenia. Wpuklanie się górnej krawędzi trzonu do kanału kręgowego świadczy o wybuchowym charakterze złamania, co czyni go potencjalnie niestabilnym, takie złamania należy unieruchomić lub zoperować, ale w naszym przypadku już minął czas 12 tygodni. Brak ucisku na struktury nerwowe oznacza, że operacja nie była bezwzględnie konieczna. Ale radiolog w żaden sposób nie odniósł się do dwóch zasadniczych parametrów: prześwitu kanału kręgowego na poziomie złamania oraz osi kręgosłupa po złamaniu z obniżeniem przedniej i środkowej części trzonu. Jeżeli po 12 tygodniach od złamania nadal występują bóle (świadczą one o opóźnionym zroście złamania) jest sens skonsultować się z neurochirurgiem i zaplanować dalsze leczenie. Jeżeli bóle już ustąpiły takiej konieczności nie widzę.

a jakie są teraz objawy? można pokazać to neurochirurgowi(sądzę)
Witam,
opis badania nie mówi o szczególnie istotnej patologii
pozdrawiam
Piotr Winkler