Zgłosiłam się do ortopedy z powodu silnego bólu prawego kolana, mam 54 lata. Oto rezultat badania US

1 odpowiedzi
Zgłosiłam się do ortopedy z powodu silnego bólu prawego kolana, mam 54 lata. Oto rezultat badania USG kolana:
Staw kolanowy z miernym wysiękiem. Błona maziowa obrzęknięta z wyraźnymi zmianami pozapalnymi, szczególnie w zachyłku nadrzepkowym. Łąkotka przyśrodkowa z licznymi linijnymi, pełnej grubości pęknięciami trzonu i rogu tylnego, obrzęknięta i wypchnięta całkowicie poza obrys stawu, napinająca ścięgna hamstringów, konfliktująca w badaniu dynamicznym z osteofitami brzeżnymi. Łąkotka boczna bez uchwytnych zmian. Chrząstka stawowa z objawami chondromalacji I/II st. powierzchni obciążanych wszystkich przedziałów. Zatarte obrysy przyczepu rzepkowego ścięgna m. prostego uda z wytworzeniem wyrośli kostnych penetrujących wgłąb ścięgna (największy około 5 mm). Żylaki całego podudzia oraz okolicy kolana. Wnioski: gonartroza, uszkodzenie MM kolana prawego
Mam jeszcze wykonać RTG, na razie lekarz udzielił mi bardzo mało informacji. Moje pytania są następujące:
Jak bardzo poważny jest problem?
Dlaczego łąkotka jest całkowicie wypchnięta ze stawu? Czy można ją umieścić tam z powrotem? Co z nią należy zrobić?
Dlaczego przyczep rzepkowy ścięgna m. prostego uda wytworzył wyrośle kostne penetrujące wgłąb ścięgna? Co z tym należy zrobić? Czy to nie jest rak kości?
Co najlepiej w tej sytuacji zrobić - jak naprawić kolano? Czy nadaje się artroskopia? Czy konieczna jest endoproteza?
Czy stan mojego kolana może mieć charakter wtórny i wynikać z jakiejś choroby, o której nie wiem (lub zakażenia bakterią?)? Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Dzień Dobry!
Dziękuję bardzo za Pani pytanie, dotyczy ono ekstruzji łąkotki przyśrodkowej, czyli wysunięcia się łąkotki ze szczeliny stawowej. Jest to niedoceniane zagadnienie, które staram się wyjaśniać pacjentom na stronie internetowej chirurgiakolana.pl i filmach edukacyjnch.Ten problem rozpoczyna niestety chorobę zwyrodnieniową kolana i nasila się w czasie jej trwania. Jest to bolesny objaw, który nieleczony prowadzi do całkowitego zwyrodnienia stawu. Łąkotka jest wypchnięta ze względu na uszkodzenie jej korzenia oraz trzymających ją wiezadeł. Można umieścić w początkowych fazach za pomocą specjalnych zastrzyków w uszkodzone miejsca. W bardziej zaawansowanych stadiach wymagane jest leczenie zabiegowe. Niestety artroskopia, często błędnie wykonywana, nie przyniesie poprawy. Wymagana jest centralizacja łąkotki- drobny małoinwazyjny zabieg. W większości stadiów choroby nie jest wymagana endoproteza, ale wraz z postępem choroby- tak.
Wszystkie objawy są wynikiem postępu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego.
Łącze wyrazy szacunku.
Paweł Sokołowicz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.