Zdiagnozowano już dawno u mnie ZOK. W pierwszej klasie liceum doświadczyłem sytuacji, w której koleg

2 odpowiedzi
Zdiagnozowano już dawno u mnie ZOK. W pierwszej klasie liceum doświadczyłem sytuacji, w której kolega z klasy skrytykował moją pracę domową śmiejąc się przy tym: ,,ha, ha". Niby nic (zwłaszcza,że powiedział to tylko raz), ale zapadło mi to w podświadomość. Od kilku miesięcy towarzyszy mi natrętna myśl, nawet przy prostych czynnościach np.wiązanie butów. Pomyślałem sobie, że gdyby ktoś inny mi tak powiedział to bym się tak nie przejął. W jego przypadku natomiast to wziąłem do siebie.Być może dlatego, że odebrałem jego twarz i śmiech jako fałszywe. Później okazało się to nieprawdą.Teraz staram się go postrzegać tak jak innych. Inni przecież mogli tak samo powiedzieć i nie wziąłbym tego do siebie, więc dlaczego się nim przejmuję? Mam parę pytań:
Jak przekształcić w sobie subiektywny obraz kolegi na obiektywny?
Czy istnieją sposoby, żeby odwrażliwić się na takie nieistotne rzeczy jak np.,,fałszywa" twarz, bądź śmiech?
Chodzi mi też o to, jak oduczyć się oceniać ludzi po wyglądzie, bo przecież nie świadczy on o charakterze.
Z góry dziękuję.
Witam, mnie zastanowiło co takiego miał kolega, że jego opinia okazała się dla Pana tak istotna? I dlaczego skoro tylko on zareagował w ten sposób. Oceniamy u innych wiele aspektów, w toku psychoterapii możemy jednak nauczyć się większej akceptacji na odmienność innych(bo przecież każdy z nas jest inny co nie oznacza gorszy) oraz łagodności w kontakcie z nimi jaki z samym sobą. Pozdrawiam!

Dzień dobry. Czytając Pana wypowiedź warto byłoby zadać pytanie, czy to, jak Pan odebrał Jego było jednorazowe? Może w Pana wewnętrznym świecie na poziomie nieświadomym, niekontrolowanym odbiera Pan innych jako oceniających. W codziennych relacjach można przypuszczać, że to "usztywnia", powoduje niepewność. Im bardziej Pan pozna swój świat wewnętrzny ,tym łatwiej będzie Panu funkcjonować, a związki z innymi ludźmi przyniosą większą radość. Zazwyczaj proces odkrywania siebie ma miejsce w relacji terapeutycznej.Pozdrawiam