Zbyt krótkie ścięgno achillesa

29 odpowiedzi
Mój syn ma 12 lat chodzi na palcach.Nie dawno byliśmy z nim u ortopedy i stwierdził że ma zbyt krótkie ścięgna achillesa. Jakie ćwiczenia musiał by wykonywać żeby wydłużyć mi te sciegna
Witam serdecznie. Problem, który Pani opisuje może wynikać z innych przyczyn niż tylko skrócenie ścięgna Achillesa. Może wynikać z zaburzenia napięcia mięśniowego, które powstało u syna w trakcie rozwoju lub z wady wrodzonej. Proponuję wizytę u terapeuty dziecięcego, który całościowo spojrzy na problem i podejmie decyzję o dalszym postępowaniu. W przypadku wad stóp u dzieci można zastosować odpowiednie techniki z terapii manualnej, ćwiczenia. Z całą pewnością zostanie Pani poinstruowana co może Pani robić z synem samodzielnie. Pozdrawiam

Witam. Ćwiczenia rozciągające m. trójgłowy łydki, ćwiczenia rozciągające mięśnie kulszowo-goleniowe. Warto przyjrzeć się ustawieniu miednicy i ukształtowaniu stopy.
Bardzo dobre efekty powinno dać tzw. rolowanie. Doprowadzi ono do rozluźnienia mięśni łydki (brzuchatego oraz płaszczkowatego). Dzięki temu całość łydki powinna się wyłużyć. Jednak na wstępię należało by sprawdzić dlaczego ścięgna miały by się skrócić. Być może jest problem z miednicą dziecka co przerzuca mu środek ciężkości na przodostopie. W konsekwencji będzie dawało to chód na palcach.
Witam.
Proponuję ćwiczenia na bazie poizometrycznej relaksacji. Najpierw wspięcie na palce jednej nogi i utrzymanie maksymalnego napięcia przez 10 do 15 sekund a później maksymalne rozciągnięcie mięśnia poprzez ruch w przeciwną stronę. Warto by się udać do fizjoterapeuty w celu znalezienia powodu przez, który doszło do tej sytuacji.
Pozdrawiam i życzę powodzenia
Witam,
proponuję udać się do fizjoterapeuty osobiście. Poza ćwiczeniami możliwe, że trzeba będzie u Pani syna pracować nad strukturą układu mięśniowego/ścięgien. Może trzeba będzie wykonać pracę w kierunku reedukacji chodu etc. Pracując z fizjoterapeutą ma Pani też gwarancję kontroli jakości wykonywanych ćwiczeń.

Pozdrawiam.
Podstawowe ćwiczenie to spuszczanie pięt poniżej poziomu stopnia, stojąc przodostopiem na stopniu (np. schody). Jeżeli ścięgna są bardzo sztywne, to polecam włączyć do ćwiczenia spore obciążenie(np. w plecaku), a także terapię manualną. Proces wydłużania ścięgna za pomocą ćwiczeń wymaga czasu i wielu powtórzeń. Należy uważać, aby dochodzić tylko do bólu, a nie cisnąć przez ból, bo może dojść do zerwania ścięgna. Trzeba też sprawdzić całą tylną taśmę (mięśnie uda i przykręgosłupowe oraz powięzi i mięśnie stopy i powieź łydki), aby zmniejszyć siły pociągania wpływające na mięśnie łydki, co poprawi jej zakres ruchu. Warto oprócz ćwiczeń zastosować terapię manualną i powięziową
Przysiad (pupa do pięt) na pełnych stopach (bez odrywania pięt), rozciąganie łydek przy ścianie (bez odrywania pięt) - pozycję w silnym rozciągnięciu utrzymywać 12 - 15 minut. Wspięcia na palcach na cegle/grubej książce w pełnym zakresie ruchu. Najskuteczniej będzie w gabinecie za pomocą zaawansowanych technik.
Szanowna/y Pani/e,
samodzielnie syn powinien wykonywać typowy stretching mięśni łydki (technika bez problemu do znalezienia w internecie) oraz rollowanie (automasaż) wałkiem sportowym. Wspomniane czynności to jednak nie wszystko- sugeruję zgłosić się do Fizjoterapeuty, który wspomoże ścięgno Achillesa np. masażem sportowym.

Pozostaję do dyspozycji i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Sugeruję wizytę: - 80 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam,
proszę się udać do Fizjoterapeuty, który wyjaśni i pokaże przykładowe ćwiczenia rozciągające oraz wspomoże odpowiednią terapią.
Dzień dobry. Potrzeba, żebyście znaleźli Państwo fizjoterapeutę w Poznaniu, który będzie pracował z Państwa Synem manualnie oraz zaproponuje ściśle określone ćwiczenia do wykonywania systematycznie w domu. Możliwość wydłużenia samych ścięgien - pracując rehabilitacyjnie - jest często dość ograniczona, jednak tylko po zbadaniu Syna i zapoznaniu się z opinią lekarską oraz po terapii próbnej będzie można podjąć działania, mające na celu poprawę ekscentrycznej pracy mięśni łydek - która może przynieść dobre efekty funkcjonalne. Od jak dawna Syn chodzi na palcach? Jak działano do tej pory? Jest jeszcze trochę pytań - na które należałoby uzyskać odpowiedź. Jedno jest pewne - trzeba działać.
Pozdrawiam i życzę dającej oczekiwane efekty dla Syna terapii.
Manualnie rozluźniać ścięgna i łydkę oraz rozciągać te struktury. Zalecam udać się do wykwalifikowanego fizjoterapeuty.
Dzień dobry
Proste ćwiczenia na rozciągnięcie mięśni kulszowo-goleniowych. Natomiast to ortopeda/pediatra musi zadecydować czy stan mięśni i ścięgien syna pozwala na takie ćwiczenia. Jeśli lekarz zadecyduje że stan dziecka pozwala na prowadzenie takiej terapii proszę udać się do fizjoterapeuty (najlepiej zajmującego się dziećmi) aby pokazał metodykę wykonywania takich ćwiczeń.
Pozdrawiam
Należy zobaczyć, czy przykurcz ścięgna Achillesa nie jest wywołany przez skrócenie innych mięśni - możliwe, że rozciąganie samego Achillesa nie pomoże. A co do ćwiczeń to bez zbadania nie można powiedzieć- nie wiadomo jak zaawansowany jest przykurcz. Jednak najprostszym ćwiczeniem jest ustawienie się stopami na krawędzi schodka i opuszczanie się piętami w dół. Należy przytrzymać pozycję rozciągnięcia przez kilkanaście sekund. Proszę dążyć do 1 minuty
Dzień dobry,
zwykle przykurczone ścięgna Achillesa niosą za sobą inne dysfunkcje np. wady stóp, kolan, złe ustawienie miednicy, osłabione mięśnie brzucha etc.
Na początek sugerowałabym wizytę u terapeuty, który dokładnie przebada dziecko i dobierze odpowiednią terapię + instruktaż do ćwiczeń domowych.
Pozdrawiam Agnieszka Kawka-Jagodzka
Dzień dobry! Przede wszystkim musiałabym syna zobaczyć w celu ocenienia przypadłości. Jeżeli chodzi o ćwiczenia to głównie rozciągające mięśnie łydki, rozcięgna podeszwowego i pewnie mięśni kulszowo-goleniowych, czyli mięśni z tyłu uda.
w pierwszej kolejności trzeba by było przeanalizować dlaczego chód jest taki, co spowodowało owe skrócenie, następnie opracować te struktury manualnie i dopiero na końcu dobrać jakiś indywidualny zestaw ćwiczeń. Pozdrawiam
Diagnoza ortopedy jest nieprawidłowa. Zachęcam do wizyty u dobrego fizjoterapeuty
W tym wieku masaż poprzeczny i inne na ściegnie oraz praca na całej tylnej taśmie ze szczególnym uwzględnieniem mięśni łydki. Dodatkowo rozluźnianie rosciegna podeszwowego, zapewne jest nadmiernie eksploatowane. Ogólnie zalecam udać się do Fizjoterapeuty, będzie wiedział co robić :-), a jeśli będziecie Państwo niedaleko to służę pomocą. Pozdrawiam
Witam.
Problem chodzenia na palcach jest zazwyczaj złożony. Przedewszystkim trzeba przeprowadzić dokładne badanie bo napięcie na mm. kończyn dolnych to zazwyczaj "wierzchołek góry lodowej" polecam udać się do Fizjoterapeuty zajmującym się terapia dzieci a on z pewności dobierze odpowiednie ćwiczenia.
Dzień dobry,
Fizjoterapeuta po zbadaniu Pani syna jeśli faktycznie jest to skrócenie ścięgna Achillesa zaleci ćwiczenia rozciągające mięsień brzuchaty łydki i mięsień płaszczkowaty (oba mięśnie kończą się ścięgnem Achillesa), które nie są bardzo trudne i można je wykonywać z powodzeniem w domu. Z mojego doświadczenia należy również sprawdzić czy nie ma w stawie skokowym ograniczeń na poziomie torebki stawu oraz sprawdzić ruchomość stopy (stawy śródstopia, przetaczanie).
Pozdrawiam
Kamil Struk
Samymi ćwiczeniami ciężko będzie rozwiązać ten problem. Trudno też określić co doktor miał na myśli mówiąc- zbyt krótkie ścięgno.Czy jest po prostu przykurczone, czy może to jakaś wada wrodzona. Jeśli przykurczone to zalecałbym terapię manualną mięśniowo-powięziową, w innym przypadku należałoby dokładnie omówić problem z lekarzem, bo być może konieczny byłby zabieg chirurgiczny.
Pozdrawiam
Rafał Lewandowski
Witam podstawowe pytanie brzmi czemu ma ścięgna tak krótkie ale to już trzeba by prześledzić okres dzieciństwa, w każdym bądź razie nie stosować żadnych wkładek ortopedycznych żeby dziecko mogło normalnie chodzić bo wtedy mięśnie łydki oraz ścięgna nigdy się nie rozciągną ćwiczenia należało by pokazać ponieważ w opisie ciężko je wytłumaczyć żeby były jasne wiec podpowiem tyle żeby wejść w internet w youtube lub w goglach i powinny wyskoczyć całe broszury bądź filmy z których państwo będziecie mogli skorzystać i zobaczyć jak je prawidłowo wykonać jedynie tyle że muszą państwo uświadomić syna że same ćwiczenia to nie wszystko ponieważ kiedy już po kilku ćwiczeniach uda mu się rozciągnąć łydki będzie musiał się nauczyć utrzymywać tą ułożenie podczas każdej czynności dnia codziennego. Na początku może to być trudne ale z czasem będzie mu łatwiej tym bardziej że jest w takim wieku że można to jeszcze odwrócić. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Witam
Ćwiczenia powinny opierać się na czynnościach rozciągających mięsień brzuchaty łydki i płaszczkowaty. Należy także nauczyć nowego wzorca chodu.
Pozdrawiam
Witam,
Przede wszystkim należy ocenić długość mięśni oraz ocenić czy problemem jest tylko skrócony mięsień czy też przyczyna leży gdzieś głębiej.
Jeśli Państwo mieszkacie w okolicy gdańska możemy umówić się na taką konsultację.
W przypadku samego problemu mięśniowego wystarczy prawidłowo rozciągać mięśnie trójgłowe łydki.
Pozdrawiam
Dzień dobry.

Aby wydłużyć ścięgno Achillesa niezbędna jest terapia manualna na mięśniu trójgłowym łydki, jak również odpowiednio dobrane ćwiczenia rozciągające. Jeśli byłaby Pani zainteresowana instruktażem ćwiczeń dla pani dziecka, zapraszamy do Centrum Rehabilitacji i Treningu ClinicSport, ul. Opolska 114.
Witam, w odpowiedzi na zadane pytanie proponuję udać się niezwłocznie do fizjoterapeuty, który przebada dokładnie dziecko pod kątem odruchów neurofizjologicznych, sprawdzi funkcjonalnie całe ciało - w tym kręgosłup i stawy biodrowe. Skrócenie ścięgien Achillesa nie bierze się znikąd. Prawdopodobnie dziecko nabyło widoczny wzorzec ruchu w wyniku patologii napięcia mięśniowego lub nieprawidłowości w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Nie musi tak być, ale na pewno trzeba to sprawdzić.
Dzień dobry,
tego typu przypadłość jest bardzo częsta i charakterystyczna dla dzieci w tym wieku. Mięśnie łydki mają jeszcze czas na nabranie odpowiedniej długości i co za tym idzie także ścięgno Achillesa. Moim zdaniem nie ma się czego obawiać: z czasem Pani/ Pana dziecko nabierze odpowiednich wzorców ruchowych. Niemniej zapraszam do gabinetu w Centrum Fizjoterapeuty aby odpowiednio zbadać i zdiagnozować Pani/ Pana dziecko w celu wykluczenia innych, towarzyszących dolegliwości i dysfunkcji.
Pozdrawiam,
Fizjoterapeuta Paweł Botor
Prosze załączyć nagranie oraz zdjęcie na którym bedzie widac wykonywany przez syna chód / bieg / jak wygladają stopy w spoczynku. nastepnie powiem co mozna zrobic. czy było robione isg achillesa? jakie czynności syn wykonuje na codzień? Czy była konsultacja neurologiczna ? ( kierunek zaburzeń ruchowych pochodzenia ośrodkowego)? pozdrawiam

A.Michałek
Dzień dobry. Bez badania pacjenta trudno mi ocenić problem. Jeśli jest Pani zainteresowana to proszę podać maila to wyślę konspekt przykładowych ćwiczeń rozciągających ścięgna Achillesa.