zawyżone anty-tpo i anty-tg, a starania o dziecko

2 odpowiedzi
Witam, proszę o pomoc w interpretacji wyników i ewentualne sugestie. Nie ukrywam, że bardzo mnie zmartwiły: anty-tpo 27,51(n 0-5,61), anty-tg 98,82 (n 0-4,11), tsh 2,323 (n 0-350-4,940); morfologia w normie. Badania wykonane ze względu na nie najlepsze samopoczucie i wypadające włosy. Dodam, że mam 28 lat i chciałabym zacząć starania o dziecko (w kwietniu zdiagnozowano endometriozę 3-ego st.). Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
Witam, ponieważ mówimy tutaj o wysokich przeciwciałach przeciwtarczycowych a zarazem endometriozie proonuję rzetelną wizyte i ustalenie postępowania w związku ze starniami o ciąże w gabinecie endokrynolgicznym. Zaprzaszam Agnieszka Haczek- Kluczewska

Ma Pani subkliniczną niedoczynność tarczycy na tle autoimmunizacyjnego zapalenia tarczycy (dodatnie anty TPO i anty TG). Dodatnie p/ciała stanowią wartość informacyjną dla rozpoznania i rokowania - nie wymagają dodatkowego leczenia. Przy Pani poziomie TSH 2,2 należy włączyć do terapii Euthyrox N 25 ug 1 raz dziennie na czczo. Po obniżeniu TSH poniżej 2, tzn. za ok. 1 miesiąc może Pani starać się o ciążę. Kiedy Pani będzie w ciąży trzeba natychmiast zgłosić się do endokrynologa ze świeżymi badaniami TSH, fT4.