Zawsze byłam aktywna fizycznie, tańczę od 13 lat, a mam 20. Nigdy nie miałam żadnej kontuzji związan

7 odpowiedzi
Zawsze byłam aktywna fizycznie, tańczę od 13 lat, a mam 20. Nigdy nie miałam żadnej kontuzji związanej ze sportem, od września ubiegłego roku, miałam trzy związane ze stawami. Pierwszy był problem ze stawem skokowym, co stało się na treningu przy raptownym hamowaniu bokiem, podczas biegu. Drugi był problem ze stawem nadgarstkowo-promieniowym, co śmieszne to podczas snu. Wieczorem wszystko było okej, żadnego treningu a rano wstałam już z okropnym bólem w dłoni. Dwa dni temu za to wstałam z jeszcze gorszym bólem kolana. Jak to jest możliwe, że u osoby która uprawia sport tyle lat i studiuje na AWFie teraz nagle robią się takie problemy na przestrzeni kilku miesięcy i to przy tak na prawdę śnie. Ból w kolanie jest tak duży że uniemożliwia mi chodzenie. Może mam ubytki jakiś pierwiastków czy związków które są ważne we wsparciu stawów, może też dlatego że nie dbam o jakąś bardziej bogatą dietę przy takim wysiłku? Proszę o jakąś radę, ze względu na kwarantannę wolę nie latać po lekarzach.
Proszę o kontakt przez fb na masaz i rehabilitacja Poznań gabinet soma. Pozdrawiam Katarzyna Marciniak

Bole pojawiające się w nocy nie sącharakterystyczne w chorobie przeciążeniowej , tym bardziej że nie ma konkretnej przyczyny. zjest tu możliwość pojawienia się poważniejszej choroby układowej. Nie powinna Pani tego bagatelizować i zrobić jak najszybciej podstawowe badania krwi. Oczywiście warto żeby zbadał Panią ortopeda/osteopata/fizjoterapeuta ale w dobie Sars-Cov-2 bedzie to trudne. Proszę tez mierzyć sobie temperaturę . Uprawianie sportu wyczynowo wcale nie oznacza , że sportowiec bedzie zdrowy (czasami wręcz przeciwnie - jest bardziej narażony na przeciążenia). Ciężko dać tu jakąś radę dopóki nie zdiagnozuje się przyczyny. Na pewno należy unikać sytuacji w których bóle sie nasilają - pozycje , ćwiczenia , ito. Pozdrawiam GZ
Pan Grzegorz w odpowiedzi powyżej wyjaśnił bardzo dobrze. Dla rozszerzenia tylko tematu zanim bym się udał do specjalisty. Zrobiłbym przynajmniej badanie krwi takie jak morfologia, OB, CRP, RF. To zazwyczaj pokazuje bardzo wiele. Jeżeli wykluczy się choroby układowe można działać dalej z fizjoterapeuta. Życzę zdrowia.
Robiłbym badania na nietolerancje pokarmowe...(może nabiał?), borelioze. Raczej cos układowego.
Podobne problemy miała moja pacjentka ze stwierdzoną fibromialgią. Jednak jest to choroba gdzie łatwo pacjenta pod nią kwalifikować. Tak jak pisali przedmówcy bóle nie są po wysiłku więc to nie przeciążenie. Raczej nie lunatukuje Pani w nocy by doprowadzić się do urazu i o tym nie wiedzieć ( też się niektórym zdąża ale wtedy no występuje siniak po uderzeniu)? Na władną rękę nie ma co zmieniać diety albo brać witamin bomby może ma Pani wszystko w normie. Podstawa to najpierw wykluczyć choroby na które fizjoterapeuta nie ma wpływu czyli zaczać jak wspomniano wcześniej od wyników krwi. Obserwować czy dzień przed bólem nie było specyficznego obciążenia stawów. Na tę chwilę zwiazsną z epidemią co by się nie narażać jeśli boli spróbować rozmasować sobie jeśli nie będzie powodowalo to silniejszego bólu. Może Pani na Facebooku FizjoStrefa Gdańsk napisać czy pomaga rozmasowanie jednak na odległość ciężko doradzić coś więcej.
Pozdrawiam
Proponuję skonsultować się telefonicznie lub internetowo z fizjoterapeutą, żeby uzupełnić wywiad. Wiele z opisywanych przez Panią objawów świadczy o problemie czysto funkcjonalnym (fizjoterapeutycznym).
Proszę skonsultować się z wykwalifikowanym fizjoterapeutą, aby mógł postawić dokładną diagnozę. Pozdrawiam!