Zapalenie mięśnia sercowego - skutki uboczne.

6 odpowiedzi
Mam 27 lat, 6 lat temu miałem zapalenie mięśnia sercowego od tamtego czasu co jakiś czas występują bóle przeważnie w prawym boku oraz ból czy też drętwienie prawej ręki. Zdarza się też, że jest on odczuwalny pod łopatką. Za każdym razem robiłem badania krwi, echo, ekg wszystko wychodzi idealnie. Pozostałości po zapaleniu sprzed 6 lat nie ma żadnych śladów, ciśnienie też w normie, wszystko ok. jednak bóle męczą mnie juz 1.5 tyg i żadne środki przeciw zapalne-bólowe typu Nimesil itp nie pomagają. Dodam że ostatnio robiłem wymaz został wykryty gronkowiec, mam go od co najmniej 6 lat. Obecnie przebywam za granicą nie za bardzo wiem co robić, proszę o poradę, Pozdrawiam.
nie da sie takich złozonych zagadnien diagnostycznych roztrzygac poprzez media - trzeba sie udac do dobrego specjalisty ktory uwazniej pochyli sie nad ewentualnym przewleklym zapaleniem m serca i innymi przyczynami "nietypowego" bolu w ok serca a poza tym wdrozy skuteczna terapie kompleksowa obejmujaca stan zwiazany z tym bolem i chroniczna infekcje gronkowca..

Dzień dobry,
Proponuje w pierwszym etapie wykonać USG brzucha. Ból prawdopodobnie jest związany z układem moczowym. Zakażenie gronkowcem także może mieć źródło w układzie moczowym.
Piotr Salomon
Szanowny Panie.
Opisywane przez Pana dolegliwości bólowe najprawdopodobniej nie mają jakiegokolwiek związku z przebytą chorobą serca, zwłaszcza, jeśli nie pozostawiła ona wykrywalnych śladów w podstawowych badaniach kardiologicznych: EKG oraz USG serca.
Jest również mało prawdopodobne, aby ból w prawej połowie klatki piersiowej miał jakiekolwiek relacje z nosicielstwem gronkowca złocistego. Takie nosicielstwo jest zjawiskiem relatywnie częstym i ma znaczenie podczas planowania leczenia operacyjnego wysokiego ryzyka, np. operacji kardiochirurgicznych.
Ból opisany przez Pana ma najczęściej charakter nerwobólu, (tzw. neuralgii), ewentualnie bólu kostno- lub mięśniopochodnego. Może także wywodzić się z opłucnej. Niezależnie od pochodzenia bólu, ulgę (choćby częściową) powinny przynieść PRAWIDŁOWO STOSOWANE środki przeciwbólowe i przeciwzapalne - rzecz w dawce leku oraz ilości dawek na dobę. Strategię diagnostyki (np. celowość MRI odcinka szyjnego i piersiowego kręgosłupa) ustali lekarz po osobistym badaniu Pana. Często bardzo pomocni są fizjoterapeuci - tak zwani "rehabilitanci". Dla leczenia przewlekającego się bólu można stosować także metody alternatywne, np. akupunkturę.
Dzień dobry! Objawy przez Pana opisane nie są charakterystyczne dla chorób kardiologicznych, co potwierdzają wyniki wykonanych przez Pana badań. Ból, któremu towarzyszy drętwienie ręki najczęściej jest pochodzenia korzeniowego (ucisk nerwu wychodzącego z rdzenia kręgowego przez zmiany w kręgosłupie piersiowym). Sugerowałabym jako pierwsze badanie rtg odcinka szyjnego i piersiowego kręgosłupa. Jeżeli ból występuje po prawej stronie pod żebrami wskazane byłoby także wykonanie usg jamy brzusznej z oceną wątroby i pęcherzyka żółciowego.
Charakter i umiejscowienie dolegliwości wskazują, że najbardziej prawdopodobną przyczyną są jakieś zmiany w kręgosłupie. Proponuję zacząć od RTG.
W pierwszej kolejności konsultacja neurologa.