Zaciskanie nóżek u dziecka

6 odpowiedzi
Moja niespełna 7 letnia córka, wstrzymuje oddawanie moczu, zaciska wówczas nóżki. Kiedy to zauważam jest spocona, czerwona i miewa przyśpieszony oddech. Zapytana dlaczego to robi odpowiadała, że: sprawia jej to jakąś przyjemność (na początku tak mówiła), a teraz odpowiada, że jest tak zajęta czymś w danej chwili, że nie chce odrywać się i iść do toalety. Czasem czuwam całe dnie i mniej więcej co godzinę ją proszę żeby poszła zrobić siku i wtedy takie wstrzymywanie nie pojawia się. Ostatnio zaczęła robić to w szkole. Jaka może być przyczyna takiego zachowania i w jaki sposób pomóc dziecku by tego nie robiło?
Nie mam doświadczenia w terapii dzieci. Zachęcam do skorzystania z wizyty u psychologa pracującego z dziećmi, powodzenia.

Jest to forma masturbacji. Nie należy dziecka za to karać czy ganić, tylko tlumaczyć że powinno się unikać takich zachowań w miejscach publicznych oraz by nie zakłócały naturalnej fizjologii. Dobrze by było pójść do psychologa seksuologa aby pomógł państwu rozmawiać o tej sytuacji i wspólnie znaleźć rozwiązanie.
Dzień dobry, jeśli nie towarzyszą temu inne niepokojące objawy, pozostawiłabym dziewczynce swobodę poznawania swojego ciała i kontrolowania go. To, że Pani przypisuje jakąś szczególną wagę temu zachowaniu, może je wzmacniać u córeczki. Jeśli z jakiegoś powodu nadal ta kwestia Panią niepokoi proszę udać się na konsultację do psychologa dziecięcego. Pozdrawiam Panią serdecznie. Katarzyna Zalewska
Dzień dobry Pani,
Niestety ja nie pracuję z dziećmi, więc mogę podpowiedzieć Pani wyłącznie, gdzie można szukać pomocy. Proszę zgłosić się najpierw do lekarza Pediatry, by wykluczyć somatyczne, bądź anatomiczne tło problemu. Kiedy powyższe przyczyny zostaną wykluczone, kolejnym krokiem powinna być wizyta u psychiatry lub psychologa specjalizującego się w pracy z dziećmi i młodzieżą, ponieważ takie objawy mogą mieć różną genezę.
Pozdrawiam serdecznie Paulina Dąbrowska :).
Dzień dobry. Wiele dzieci zapomina o potrzebach fizjologicznych, kiedy są czymś bardzo pochłonięte, np. oglądaniem bajki. Zazwyczaj takie sytuacje zdarzają się jednak u dużo młodszych dzieci. Być może córka ma problem z emocjami, może reguluje sobie w taki sposób napięcie (skoro sprawia jej to przyjemność). Warto ją poobserwować i zanotować, w jakich sytuacjach zaciska nóżki i zapomina pójść do toalety: czy jest wtedy pochłonięta komputerem lub telewizją? co ogląda? czy te programy nie powodują w dziecku zbyt dużego napięcia emocjonalnego? może zbyt mocno przeżywa różne rzeczy? czy ma jakieś kłopoty w domu/szkole/z przyjaciółmi? Pomocna może być też wizyta u psychologa dziecięcego. Pozdrawiam, Natalia Słowik
Witam Panią,
Często problemy ze wstrzymywaniem moczu mają podłoże zaburzeń emocjonalnych. By wesprzeć córkę, proszę nie okazywać, że macie Państwo z tym problem. Im bardziej dorośli koncentrują się na danej sytuacji, tym trudniej jest dzieciom dany problem pokonać. Proszę zwrócić uwagę na to, żeby córka nie słyszała w ogóle rozmów na ten temat jakie prowadzicie Państwo między sobą lub z innymi członkami rodziny.
Proszę porozmawiać z córką, powiedzieć jej, np. "Widzimy że się boisz (proszę pomóc córce nazwać te trudne uczucia, które przeżywa pod wpływem obecnej sytuacji) Każdy robi siusiu, To jest zwyczajnie. Ale wiesz, kiedy byłam mała, to też miałam taki problem i sobie z tym tak poradziłam...(tu podajemy opowieść o ważnej i bliskiej dla niej osobie i o sposobie radzenia sobie z identycznym problemem).
Taka rozmowa da córce poczucie, że rodzice rozumieją, mają cierpliwość i zawsze we wszystkim pomogą.
Zalecam również wizytę u psychologa dziecięcego.

Pozdrawiam serdecznie, Natalia Kabała- Michna