zaburzenia osobowości

3 odpowiedzi
Jestem w związku małżeńskim i czuję się osaczona przez męża, Ciągła kontrola gdzie jestem, z kim rozmawiam i spotykam. Większa ilość wyjść z domu, oprócz pracy, np do dentysty kończy się insynuacją, że wychodzę za często i podejrzewana jestem o zdradę. Próbuję mi ograniczyć kontakt z rodziną, kiedy chce odwiedzić siostrę np w szpitalu to mówi, że on też pójdzie się zabawić do baru.
Dzwoniłam na niebieską linie w sytuacjach kiedy były naprawdę kryzysowe sytuacje powiedziano mi, że to przemoc psychiczna. Poszłam po pomoc do Centrum Interwencji Kryzysowej tam mnie odesłano do psychiatry, powiedziano mi że mam uważać na męża, bo ma zaburzenia osobowości, nie wiem co mam robić.
Witam,

z tego co Pani pisze wynika, iż pomocy psychiatrycznej wymaga bardziej mąż niż Pani. Diagnoza zaburzeń osobowości jest możliwa ale też niepewna- należałoby wykluczyć urojeniowe podłoże jego zachowań oraz wpływ substancji psychoaktywnych (w tym alkoholu- zespół Otella). Ponieważ jest możliwe, że męża trudno będzie przekonać do zgłoszenia na wizytę u psychiatry może zaproponowałaby Pani wspólne udanie się do specjalisty? Czy to psychiatry, czy też do psychoterapeuty zajmującego się terapią par.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl

Proponuję konsultację wspólną z mężem u terapeuty par lub indywidualną u psychoterapeuty, który doradzi jak radzić sobie w sytuacji ewentualnej przemocy psychicznej. W trakcie spotkań z psychoterapeutą może Pani również uzyskać wiedzę na temat tego, jak chronić się przed przemocą, radzić sobie z stresem czy zachowywać bardziej asertywnie. Z jego pomocą możes Pani spróbować zmierzyć się z trudnościami, a w dalszej kolejności - wziąć swój los "we własne ręce".
W Polsce działa i wciąż rozrasta się sieć różnorodnych instytucji, do których można zwrócić się o pomoc będąc ofiarą przemocy domowej. Listę tych miejsc ma obowiązek publikować każdy Urząd Gminy/Miasta. Adresy tych placówek znajdziesz ponadto na stronach internetowych Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia", a także Ministerstwa Sprawiedliwości.
Dzień dobry, proponuję założyć Niebieską Kartę mężowi, oraz rozpocząć własną psychoterapię ewentualnie wspomaganą farmakoterapią. W sytuacjach przemocy psychicznej stosowanej przez jednego z partnerów warto o tym mówić głośno do rodziny, znajomych oraz "odbudować" siebie, zadbać o swój spokój. Pozdrawiam i trzymam kciuki.