zaburzenia osobowości

3 odpowiedzi
Jestem w związku małżeńskim i czuję się osaczona przez męża, Ciągła kontrola gdzie jestem, z kim rozmawiam i spotykam. Większa ilość wyjść z domu, oprócz pracy, np do dentysty kończy się insynuacją, że wychodzę za często i podejrzewana jestem o zdradę. Próbuję mi ograniczyć kontakt z rodziną, kiedy chce odwiedzić siostrę np w szpitalu to mówi, że on też pójdzie się zabawić do baru.
Dzwoniłam na niebieską linie w sytuacjach kiedy były naprawdę kryzysowe sytuacje powiedziano mi, że to przemoc psychiczna. Poszłam po pomoc do Centrum Interwencji Kryzysowej tam mnie odesłano do psychiatry, powiedziano mi że mam uważać na męża, bo ma zaburzenia osobowości, nie wiem co mam robić.
Witam,

z tego co Pani pisze wynika, iż pomocy psychiatrycznej wymaga bardziej mąż niż Pani. Diagnoza zaburzeń osobowości jest możliwa ale też niepewna- należałoby wykluczyć urojeniowe podłoże jego zachowań oraz wpływ substancji psychoaktywnych (w tym alkoholu- zespół Otella). Ponieważ jest możliwe, że męża trudno będzie przekonać do zgłoszenia na wizytę u psychiatry może zaproponowałaby Pani wspólne udanie się do specjalisty? Czy to psychiatry, czy też do psychoterapeuty zajmującego się terapią par.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Proponuję konsultację wspólną z mężem u terapeuty par lub indywidualną u psychoterapeuty, który doradzi jak radzić sobie w sytuacji ewentualnej przemocy psychicznej. W trakcie spotkań z psychoterapeutą może Pani również uzyskać wiedzę na temat tego, jak chronić się przed przemocą, radzić sobie z stresem czy zachowywać bardziej asertywnie. Z jego pomocą możes Pani spróbować zmierzyć się z trudnościami, a w dalszej kolejności - wziąć swój los "we własne ręce".
W Polsce działa i wciąż rozrasta się sieć różnorodnych instytucji, do których można zwrócić się o pomoc będąc ofiarą przemocy domowej. Listę tych miejsc ma obowiązek publikować każdy Urząd Gminy/Miasta. Adresy tych placówek znajdziesz ponadto na stronach internetowych Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia", a także Ministerstwa Sprawiedliwości.
Dzień dobry, proponuję założyć Niebieską Kartę mężowi, oraz rozpocząć własną psychoterapię ewentualnie wspomaganą farmakoterapią. W sytuacjach przemocy psychicznej stosowanej przez jednego z partnerów warto o tym mówić głośno do rodziny, znajomych oraz "odbudować" siebie, zadbać o swój spokój. Pozdrawiam i trzymam kciuki.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.