Zaburzenia neurologiczne

44 odpowiedzi
Witam, czy zaburzenia widzenia, zawroty glowy, bole oczu, bole migrenowe szczególnie z tylu glowy, wysadzanie oczu, bole karku, bole policzkow zatok, mdlosci moga byc od kręgosłupa szyjnego?
Tak jak najbardziej. Bardziej dokładnie można określić przyczynę tych objawów dopiero po wywiadzie i badaniu manualnym. Zapraszam więc na wizytę, dobrze dobrana terapia potrafi naprawdę szybko przynieść ulgę w cierpieniu. Pozdrawiam i czekam na kontak
Sugeruję wizytę: - 80 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Tak, oczywiście. Jednak jest to jedna z wielu potencjalnych przyczyn. Głowa czy szyja nie są odrębnymi elementami naszego ciała ale składowymi całości. Dlatego bez badania i wywiadu ciężko stwierdzić co może być prawdziwą przyczyną takich dolegliwości. Zalecałbym również konsultację z neurologiem oraz szczegółowe badania radiologiczne aby weeliminować poważniejsze problemy.
Witam. Jak najbardziej mogą być to objawy spowodowane problemami odcinka szyjnego kręgosłupa, ale też zwróciłbym uwagę na struktury miękkie w obrębie tego odcinka.
Dzień dobry,
takie objawy mogą być ale nie muszą. Zwykle takie problemy są powiązane z innymi rejonami. U siebie w gabinecie często przyjmuję podobne przypadki z dobrymi wynikami terapii. Jeśli problem nadal występuje to zapraszam.

pozdrawiam serdecznie
Konrad Skrzat
Witam serdecznie,
oczywiście wszystkie z objawów które pan wymienił i nie tylko te mogą pochodzić z problemów od kręgosłupa szyjnego, od Ucisków na korzenie nerwowe, od kompresji na naczynia które biegną W obszarze kręgosłupa szyjnego. Niezbędne są trzy rzeczy do potwierdzenia diagnozy: pierwsza rzecz to wywiad z pacjentem, druga rzecz to badanie pacjenta, a trzecia rzecz czas najważniejsza która uzupełnia diagnozę to badanie obrazowe.
Pozdrawiam serdecznie
Krzysztof Adamowicz
Witam
To mogą być dosyć zaawansowane zmiany w napięciu tkanek miękkich oraz ustawienia strukturalnego ( funkcjonalnego) kręgów szyjnych-zwłaszcza połączenia czaszkowo-kręgowego. Aby wykluczyć poważniejsze zmiany należy wykonać rezonans kręgosłupa szyjnego i może TK głowy. Zawsze warto dmuchać na zimne. Jeśli w/w badania nie wykażą poważniejszych zmian należy udać się do terapeuty manualnego, doświadczony terapeuta wyprowadzi Panią z tego stanu.
Pozdrawiam
Mogą ale nie muszą. W przypadku takich objawów konieczna jest diagnostyka neurologiczna. Zaburzenie widzenia może być efektem uszkodzenia któregoś z nerwów czaszkowych.
Witam.
Typowymi objawami dla bólów głowy pochodzenia szyjnego są dolegliwości nasilone po jednej stronie głowy. Bóle dotyczą głównie części potylicznej i skroniowej, często mylone są więc z bólami migrenowymi. Dolegliwości te mogą mieć charakter napadowy i często są wyzwalane przez ruch. Towarzyszą im bóle mięśni karku z równoczesnym napięciem tych mięśni. Niektóre przyjmowane pozycje głowy prowokują większe dolegliwości.
Witam. Z policzkmi, zatokami to raczej nerwy czaszkowe (jeśli nie ma zapalenia). Pozostałe objawy jak najbardziej mogą wiązać się z kręgosłupem. Leczę manualnie takie przypadki. Trzeba zająć się całym kręgosłupem... Zapraszam na wizytę.
Wszystkie z wymienionych objawów mogą mieć swoją przyczynę w dysfunkcjach odcinka szyjnego.
Na wszelki wypadek zalecałbym wizytę u lekarza neurologa w celu wykluczenia innych przyczyn
Nigdy nie spotkałem się ani w swojej praktyce, ani w fachowej lteraturze, żeby wszystkie takie objawy były od kręgosłupa szyjnego. Pierwszy krok to konsultacja neurologiczna
Oczywiście, że tak. Ale tego typu problemy mogą również być objawami zaburzeń w systemie wisceralnym, czyli w jamie brzusznej.
Obawiam sie, ze kregolsup szyiny nie jest jedyna przyczyna tych dolegliwosci
Dzień dobry. Odpowiadając na pytanie: mogą ale nie muszą. Jeśli odc. szyjny ma swój udział to czy wyłącznie czy tez współdziała z innymi strukturami. Zanim zaczniemy stawiać jakiekolwiek hipotezy (a tym bardziej proponować leczenie) warto rozszerzyć zakres badania nie tylko o okolicę głowy i szyi. Zdaję sobie sprawę, że dla laika może to być trudne ale wymienione objawy mogą mieć swoje pochodzenie w zupełnie innych obszarach ciała. Najtrudniejsze w tym wszystkim to odnalezienie ciągu przyczynowo-skutkowego. Proponowany kierunek działań: fizjoterapeuta albo osteopata pracujący holistycznie zarówno na tkankach miękkich jak i czynnościowo(funkcjonalnie). Pomocnicze hasła w wyszukiwaniu: tensegracja, manipulacja powięzi, łańcuchy mięśniowo-stawowe GDS,PNF, terapia wisceralna, terapia kraniosakralna, mobilizacje/manipulacje układu nerwowego, techniki powięziowe i membranowe (Peter Schwind).
W skrócie można było by napisać że tak, aczkolwiek jest jeszcze kilka innych aspektów na które należy zwrócić uwagę.
Witam. W największym, możliwym skrócie można tak powiedzieć! Dokładniej chodzi o połączenie głowy i szyi - czyli staw szczytowo-potyliczny, i wiele tkanek wchodzących w interakcję z tym rejonem.
Witam,
Jedną z przyczyn jak najbardziej może być sam kręgosłup szyjny (być może w wyniku urazu np. kolizji drogowej i urazu typu whiplash w przeszłości) - zwłaszcza jego górny odcinek C0-C2. W jego okolicy znajduje się nerw błędny, który może dawać takie objawy. Być może, że segment C1/C2 jest zablokowany i w związku z tym nerw jest negatywnie stymulowany. Inną kwestią może być również zaburzenie w obrębie stawu skroniowo-żuchowego i struktur z nim związanych, które również mogą imitować takie objawy... Przyczyn może być kilka włącznie z neurologicznymi. Dlatego najlepiej jest udać się do neurologa oraz niezależnie do rzetelnego terapeuty manualnego, który będzie umiał przebadać i wywnioskować co może być przyczyną takich dolegliwości.
Pozdrawiam
Mateusz Idzikowski
Dzień dobry! Tak, jak najbardziej. Proszę się skonsultować z lekarzem.
Owszem mogą być związane z dysfunkcjami w tym obszarze czyli tzw. ból promieniujący
Szanowna/y Pani/e,
wymienione objawy jak najbardziej mogą pochodzić od kręgosłupa szyjnego. Zalecam jednak osobistą wizytę u Fizjoterapeuty lub lekarza, ponieważ są to problemy bardzo złożone i też potrafią być niebezpieczne.

Powodzenia!
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Witam serdecznie,

Bardzo dziękuję za zainteresowanie się moją osobą.
Tak. Odcinek szyjny mocno wpływa na twarz, zawroty głowy, mdłości itd. Jeśli laryngolog, neurolog wykluczają patologię z oby tych dziedzin warto pomyśleć o kręgosłupie ale nie tylko. Warto zwrócić również uwagę na napięcie powięziowe oraz sprawdzić jamę brzuszną.
W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt.
Zapraszam do gabinetu w Warszawie przy ul. Dzikiej 4a lok.3

Zachęcam również do lektur:
healthclinic.pl/centrum-wiedzy/

Z poważaniem
mgr Mateusz Szelągowski
HEALTHCLINIC.PL
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam w odpowiedzi na to pytanie nie można stwierdzić jednoznacznie czy główną przyczyną wszystkich tych dolegliwości jest sam kręgosłup szyjny. Należało by przeprowadzić cały wywiad od kiedy się pojawiły dolegliwości czy nie ma jakichś chorób dodatkowych itd. Dlatego zalecam wizytę w celu przeprowadzenia dokładnego badania. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Dzień dobry,
wyżej opisane objawy mogą pojawić się przy zmianach zwyrodnieniowych w odcinku szyjnym, zbyt napiętych mięśniach szyi, karku oraz obręczy barkowej. Jednak warto wykonać dokładną diagnostykę ponieważ mogą wskazywać na większy problem.
Pozdrawiam
Agnieszka Kawka-Jagodzka
Dzień dobry. Takie objawy mogą mieć związek z odcinkiem szyjnym kręgosłupa. W diagnostyce przyjmuje się, że: zawroty głowy, zaburzenia widzenia, zaburzenia mowy, zaburzenia przełykania, nagłe uczucie niepokoju - mogą mieć związek z zaburzeniem przepływu w tętnicach kręgowych (które znajdują się w odcinku szyjnym kręgosłupa). Ponad to - problemy niestabilności w odcinku szyjnym - ze względu na sąsiedztwo ważnych ośrodków neuralnych - mogą dawać różne tego typu niepokojące objawy. Sugerowałbym udać się na wizytę do lekarza neurologa - i postępować dalej według jego ordynacji. Potrzeba, żeby został Pan zbadany neurologicznie. Jeśli lekarz uzna to za stosowne, wykonana zostanie również diagnostyka obrazowa, która pomoże odpowiedzieć na pytanie - czy w Pana przypadku problem dotyczy odcinka szyjnego.
Pozdrawiam!
Witam serdecznie
Opisane objawy, przynajmniej w części mogą być spowodowane problemami zlokalizowanymi w obrębie kręgosłupa szyjnego. Mogą być również spowodowane zwiększonym napięciem mięśniowym w okolicach głowy, szyi i obręczy barkowej. W rejonie głowy mamy wiele newralgicznych lokalizacji których dysfunkcja może powodować wyżej opisane dolegliwości bólowe. Polecam jednak wizytę w gabinecie. Będzie można wtedy przeprowadzić diagnostykę. Dopiero po dokładnym zbadaniu można podjąć leczenie.
Raczej nie łączyłbym tak szerokich zaburzeń z problemami z kręgosłupem szyjnym. Jeśli coś się z nim dzieje to prawdopodobnie nie zależnie od wspomnianych dolegliwości.
Dzień dobry, podane objawy powinny skłonić do wizyty u neurologa. Pozdrawiam
Witam serdecznie.

Wymienione wyżej objawy mogą być generowane przez wiele elementów narządu ruchu, układu trzewnego czy układu czaszkowego. Zalecam szczegółową ocenę kliniczną ( wywiad, badanie czynnościowe oraz palpacyjne) w przypadku braku spójności objawów zalecane mogą być badania obrazowe.
Pozdrawiam
mgr Piotr Iberhan
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Jak najbardziej mogą być od kręgosłupa szyjnego.
W celu skontaktowania się, proszę o wpisanie w wyszukiwarkę prm. waw. pl
Witam. Oczywiście każdy Pacjent jest inny,ale przedstawione objawy mogą mieć swoją przyczynę w kręgosłupie szyjnym, aczkolwiek zwróciłabym również uwagę na stawy skroniowo-żuchwowe, których dysfunkcje bardzo często manifestują się w postaci wymienionych objawów. Zachęcam do przeprowadzenia diagnostyki w tym kierunku u fizjoterapeuty specjalizującego się w tematyce stawów skroniowo-żuchwowych.
Pozdrawiam,
Julia Rutkowska.
Oczywiście,
wszystkie te dolegliwości mogą być od kręgosłupa ale również mogą być spowodowane zburzeniami aorty.
Najlepiej udać się do specjlisty i zrobić badania.
Pozdrawiam
Część z opisanych objawów może być wywołana problemem w odcinku szyjnym kręgosłupa. Jeżeli badania dodatkowe potwierdzają brak przeciwwskazań do stosowania metod fizjoterapii, warto podjąć próbę leczenia u fizjoterapeuty, z uwzględnieniem terapii tkanek miękkich okolicy szyi i karku, oraz specyficznej fizjoterapii dla uszkodzeń krążka międzykręgowego (dysku), najlepiej z wykorzystaniem metody McKenziego. Pozdrawiam
Witam. Zawroty głowy, bóle migrenowe, bóle karku, mdłości mogą mieć swoje źródło w kręgosłupie szyjnym.
Większość z tych objawów może się pojawić w przebiegu schorzeń kręgosłupa, ale może też być objawem innych poważnych schorzeń. Należy najpierw przy pomocy badań krwi wykluczyć poważne patologie m.in. głowy i tętnic, żeby przystąpić do terapii kręgosłupa.
Dzień dobry,

są to objawy, które mają prawo pochodzić z odcinka szyjnego kręgosłupa, w chwili gdy tam występują poważniejsze zmiany, szczególnie widoczne na obrazie rezonansu magnetycznego. Natomiast ich masywność (rzadko zdarza się by tak wiele rzeczy naraz występowało w różnych rejonach głowy), charakter mocno neurologiczny z pewnością wymaga pilnej konsultacji neurologicznej oraz laryngologicznej, wykonania szczegółowych badań. Niekoniecznie objawy muszą mieć związek z problemami szyjnymi, istnieje szereg schorzeń chociażby autoimmunologicznych, które mogą dawać podobne odczucia.

Najpierw warto szczegółowo przebadać bezpośrednią przyczynę. a kolejno zastosować ewentualne odpowiednie terapia w zależności od diagnozy.

Serdecznie pozdrawiam
Przemysław Jeziorski
Witam, niektóre z tych wskazanych przez Panią objawów faktycznie mogą być związane z kręgosłupem szyjnym, zwłaszcza bóle głowy z tyłu, zawroty głowy czy bóle w okolicy oka. Jednak ilość objawów i (przynajmniej tak zrozumiałem) ich obu stronność nie sugerują kręgosłupa jako pierwszej, głównej przyczyny, co nie wyklucza jego udziału. W opisie swojego przypadku dobrze jest umieszczać także informacje kiedy i jak długo występują objawy, co rozumiemy przez zaburzenie widzenia.
Serdecznie Pozdrawiam!
Dzień dobry, objawy mogą mieć podłoże odkręgosłupowe. Nie wszystkie bóle głowy można również nazwać "migrenowymi" aczkolwiek ja w takich przypadkach zalecam poszerzenie diagnostyki badaniami obrazowymi typu TK głowy i MRi odcinka szyjnego. Nie zaczynałbym od fizjoterapeuty, raczej ortopedy czy neurochirurga. Pozdrawiam,
DB
Witam,

Bardzo dziękuję za zainteresowanie się moją osobą. Oczywiście takie objawy mogą być spowodowane zaburzeniami w obrębie kręgosłupa szyjnego ale także zaburzeniami neurologicznymi czy układu przywspółczulnego.

W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt.
Zapraszam do gabinetu w Warszawie przy ul. Dzikiej 4a lok.3

Z poważaniem
mgr Magdalena Szleągowska
Witam, opisane objawy mogę wskazywać na dysfunkcję odcinka szyjnego kręgosłupa. Należy jednak wcześniej wykonać odpowiednie badania diagnostyczne np. RTG, MRI, test na drożność tętnic. Istotne będzie również różnicowanie pomiędzy objawami pochodzenia neurologicznego a objawami pochodzenia kardiologicznego. Pozdrawiam
Tak, zgadza się, mogą, i nie tylko od samego kręgosłupa ale i wielu innych struktur w jego obrębie. Jednak przed rozpoczęciem zabiegów fizjoterapeutycznych konieczna jest wizyta u lekarza i wykonanie wstępnej diagnostyki różnicowej, np. w kierunku jaskry, drożności tętnic kręgowych, problemów z błędnikiem, jamą brzuszną, oczywiście badania będą zależne od Pana/Pani wyników oceny/badania podczas wizyty fizjoterapeutycznej i/lub lekarskiej.
Dzień dobry.
Istnieje takie prawdopodobieństwo, jednakże bez dokładnego badania i zebrania wywiadu trudno postawić pewną diagnozę. Dolegliwości są dość silne i rozległe i w pierwszej kolejności przy tego typu dolegliwościach udałbym się do neurologa w celu wykluczenia chorób ośrodkowego układu nerwowego. Zaburzenia widzenia i mdłości mogą świadczyć np o zwiększonym ciśnieniu śródczaszkowym, bądź niedokrwieniu OUN. Dlatego uważam, że w tym przypadku konieczna będzie głębsza diagnostyka.
Dzień dobry, klika z tych objawów na pewno tak, mogą wynikać z nadmiernego napięcia mięśni karku, głębokich szyi, jak np. zawroty głowy, bóle karku, czasami bóle migrenowe. Jednak wszystkie razem wymienione przez Panią/Pana zaburzenia bardzo wątpliwe, żeby pochodziły tylko i wyłącznie z odcinka szyjnego. Proszę rozszerzyć diagnostykę o wizytę u okulisty, laryngologa, neurologa, dentysty, gdyż może być problem w kilku układach. Objawy które zostały wymienione są bardzo poważne i proszę ich nie lekceważyć. Życzę powrotu do zdrowia!
Witam.
Jest taka możliwość, natomiast musielibyśmy przeprowadzić dokładny wywiad, badanie i próbne leczenie. Przy tak mnogich objawach nie wiadomo co podda się leczeniu kręgosłupa a co ma inne podłoże. Na badaniu zdecydowałbym też czy w ogóle podejmę się leczenia czy też nie będzie lepiej najpierw udać sie do lekarza w celu ustalenia pochodzenia objawów z innych struktur niż kręgosłup.
Bezpieczeństwo to podstawa przy tego typu objawach.
Moja rada jest taka by najpierw udać się do fizjoterapeuty, który zdiagnozuje problem i zdecyduje czy jest to sprawa dla fizjoterapeuty czy lekarza. Polecam metodę McKenziego, która już na etapie bardzo dokładnego wywiadu wstępnie odpowie na pytanie skąd objawy pochodzą a próbne leczenie to potwierdzi.
Jeżeli wybierze Pan/Pani tą metodę warto wybrać terapeutę certyfikowanego lub dyplomowanego ich lista dostępna jest na stronie McKenzie Polska.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Wydaje sie,że problem jest nie tylko w kręgosłupie szyjnym, ale w stawie skroniowo-zuchwowym.Proszę skierować kroki do fizjoterapeuty zajmujący się terapią tegoż stawu. W razie potrzeby jestem do dyspozycji